Jak správně založit zahradu

Založit zahradu svépomocí znamená hodně dřiny a potu. Než ovšem dojde na fyzickou práci, musíte věnovat hodiny a hodiny plánování a promýšlení. Dáme vám pár základních rad, jak na to, aby zahrada vypadala dobře ve všech koutech a každém ročním období.
nejoblibejsi-ale-jsou-okrasne-zahrady-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Připravte se na to, že vaše představy mohou při srážce s realitou vzít za své. Vašim nejoblíbenějším květinám se nemusí na novém pozemku dařit. Nezoufejte, najdete desítky dalších krásek, kterým se u vás dařit bude.

Rostliny jsou živé organismy a ty ke svému růstu potřebují různé podmínky. Mají odlišné potřeby, co se týče zálivky, stanoviště, typu půdy, zastínění anebo hnojení. A to všechno je třeba dodržet, jinak rostliny nebudou hezké ani zdravé.

Začínáme!

Nejdříve musíte důkladně zmapovat pozemek, seznámit se s jeho okolím, obhlédnout terén a zaznamenat ta nejdůležitější fakta, podle nichž naplánujete výsadbu zahrady. Neméně důležité je i ověření vlastnických práv k danému pozemku. V případě, že pozemek, kde hodláte zahradu založit, máte jen v pronájmu, měli byste vše mít podložené dlouhodobě platnou smlouvou.

shutterstock-144870511.jpg

Zdroj: archiv redakce

Máme nový pozemek

Hlavní výhodou nového pozemku je možnost jeho rozvržení. To, kde stojí váš dům, už je jasné, takže v návaznosti na něj můžete zahradu rozčlenit podle toho, jak vám to bude vyhovovat. Můžete zohlednit zdroj vody, vylepšit kvalitu půdy, nechat navézt ornici, určit si místo pro terasu tak, aby navazovala nejen na dům, ale i na zahradu a zároveň zvolit místo na dětskou houpačku s pískovištěm.

Ať je pozemek váš, nebo v pronájmu, vždy respektujte inženýrské sítě, které pod ním vedou. Musíte s nimi počítat hlavně v případě, že budete chtít v budoucnu na zahradě bazén nebo plánujete výsadbu hluboce kořenících stromů. Je totiž třeba dodržovat takzvanou ochrannou zónu sítí.

shutterstock-316507238.jpg

Zdroj: archiv redakce

Respektujte světové strany

Jestliže se vám podaří na svém zahradním pozemku zohlednit jeho orientaci vůči světovým stranám, můžete tím vyřešit několik problémů naráz – například stínění budov, poměr světla a stínu a také směr převládajícího větru. Už z tohoto důvodu je dobré mít vše předem zmapované a dobře se na svém pozemku orientovat.

Toužíte-li po slunečné zahradě, vyberte pro ni jižní nebo východní stranu. Víte-li, že budete zahradu využívat hlavně v pozdních odpoledních a večerních hodinách, oceníte její orientaci na západ. Vzhledem k tomu, že během zimy proudí od severu chladný vítr, bylo by ideální zabránit jeho vlivu některou ze stěn domu. Podle množství světla a světových stran se plánuje i terasa. Každý nemusí upřednostňovat posezení v celodenním slunečním žáru.

Vodní prvek by neměl chybět

Rozhodně nesmíte nechat bez povšimnutí zvýšenou vláhu. Je to totiž jeden ze způsobů, jak své zahradě zajistit dostatek vody na zalévání anebo příležitost pro zbudování třeba i koupacího zahradního jezírka. Vše se pak odvíjí i od velikosti pozemku. Voda ale může mít i své nevýhody. Například v případě jílovité půdy tak poznáte zvýšenou hladinu spodní vody. To je nejčastěji k vidění u pozemků ležících v nížině, nedaleko řeky anebo jezera. V takovém případě počítejte s nutností drenážování a odvodnění pozemku.

shutterstock-359732918.jpg

Zdroj: archiv redakce

Stromy nesázejte hned u plotu

Nezapomeňte respektovat také hranici pozemku vůči okolí a vašim sousedům. Zvláště důležité je to při výsadbě živých plotů anebo stromů, které mohou v budoucnu začít pro svou velikost prorůstat plotem anebo zastiňovat pozemek sousedů. V takových případech se vám může hodit do budoucna jejich písemný souhlas s vaší výsadbou.

Foto: shutterstock.com

3.3.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist