Jak správně založit zahradu

Než vznikne zahrada, stojí to hodně dřiny, potu, mozolů a stovky hodin práce. Ať je zahrada velká, či malá, měla by vždy působit esteticky, a to v každém ročním období a z každé ze světových stran. Pojďme se podívat na to, jak takovou zahradu založit.

Představy a realita

Je pravda, že vaše představy o tom, kde vysadit kterou rostlinu nebo kde založit skalku či pískoviště už mohou být dávno dané, ale nemusí být v souladu s přírodou ve vašem okolí. Časem sami na své zahradě poznáte, že v ní nemůžete pěstovat všechno, co se vám líbí.

Rostliny jsou živé organismy a ty ke svému růstu potřebují různé podmínky. Mají odlišné potřeby, co se týče zálivky, stanoviště, typu půdy, zastínění anebo hnojení. A to všechno je třeba dodržet, jinak rostliny nebudou hezké ani zdravé.

Co je nutné udělat jako první

Nejdříve musíte důkladně zmapovat pozemek, seznámit se s jeho okolím, obhlédnout terén a zaznamenat ta nejdůležitější fakta, podle nichž naplánujete výsadbu zahrady. Neméně důležité je i ověření vlastnických práv k danému pozemku. V případě, že pozemek, kde hodláte zahradu založit, máte jen v pronájmu, měli byste vše mít podložené dlouhodobě platnou smlouvou.

Výhody nového pozemku

Hlavní výhodou nového pozemku je možnost jeho rozvržení. To, kde stojí váš dům, už je jasné, takže v návaznosti na něj můžete zahradu rozčlenit podle toho, jak vám to bude vyhovovat. Můžete zohlednit zdroj vody, vylepšit kvalitu půdy, nechat navézt ornici, určit si místo pro terasu tak, aby navazovala nejen na dům, ale i na zahradu a zároveň zvolit místo na dětskou houpačku s pískovištěm.

Ať je pozemek váš, nebo v pronájmu, vždy respektujte inženýrské sítě, které pod ním vedou. Musíte s nimi počítat hlavně v případě, že budete chtít v budoucnu na zahradě bazén nebo plánujete výsadbu hluboce kořenících stromů. Je totiž třeba dodržovat takzvanou ochrannou zónu sítí.

Zohledněte světové strany

Jestliže se vám podaří na svém zahradním pozemku zohlednit jeho orientaci vůči světovým stranám, můžete tím vyřešit několik problémů naráz – například stínění budov, poměr světla a stínu a také směr převládajícího větru. Už z tohoto důvodu je dobré mít vše předem zmapované a dobře se na svém pozemku orientovat.

Toužíte-li po slunečné zahradě, vyberte pro ni jižní nebo východní stranu. Víte-li, že budete zahradu využívat hlavně v pozdních odpoledních a večerních hodinách, oceníte její orientaci na západ. Vzhledem k tomu, že během zimy proudí od severu chladný vítr, bylo by ideální zabránit jeho vlivu některou ze stěn domu. Podle množství světla a světových stran se plánuje i terasa. Každý nemusí upřednostňovat posezení v celodenním slunečním žáru.

Zvažte přítomnost vody

Rozhodně nesmíte nechat bez povšimnutí zvýšenou vláhu. Je to totiž jeden ze způsobů, jak své zahradě zajistit dostatek vody na zalévání anebo příležitost pro zbudování třeba i koupacího zahradního jezírka. Vše se pak odvíjí i od velikosti pozemku. Voda ale může mít i své nevýhody. Například v případě jílovité půdy tak poznáte zvýšenou hladinu spodní vody. To je nejčastěji k vidění u pozemků ležících v nížině, nedaleko řeky anebo jezera. V takovém případě počítejte s nutností drenážování a odvodnění pozemku.

Respektujte hranici pozemku

Nezapomeňte respektovat také hranici pozemku vůči okolí a vašim sousedům. Zvláště důležité je to při výsadbě živých plotů anebo stromů, které mohou v budoucnu začít pro svou velikost prorůstat plotem anebo zastiňovat pozemek sousedů. V takových případech se vám může hodit do budoucna jejich písemný souhlas s vaší výsadbou.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com

21.3.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist