Jak udržovat přírodní zahradní nábytek

Nábytek ze dřeva a jiných přírodních materiálů je po staletí součástí zahrad a zahrádek. Dřevo se upravovalo různě a napouštělo se na mnoho způsobů, aby vydrželo. V současnosti ale jsou přírodní - zejména exotické - materiály natolik kvalitně upravené, že je dřevo odolné a přežije bez úhony rozmary přírody. Navíc údržba je jednoduchá, efektivní a dřevěný nábytek vypadá pořád jako nový.

Klasika zámeckých zahrad i malých zahrádek

Pokud máte zdánlivě obyčejnou starou lavičku, tu ocelovou s děleným opěradlem a sedadlem, nebo tu oblou s barevnými laťkami do půloblouku, máte výrobek, který hodně vydrží. Bývaly to bytelné kousky; lavičky poctivě vyrobené z kvalitního dřeva a kvalitně natřené odolným emailem. Pokud dostanou nový kabát z kvalitní moderní barvy, budou ještě sloužit a na zahradě zaujmou svou elegancí. Kovovou kostru lavičky necháme odrezit pomocí běžně dostupných přípravků, snadné je také poškozená místa ošetřit ocelovým kartáčem a pak natřít venkovní barvou – např. právě emailem pro venkovní nátěry.

Zahradní nábytek: teak, to je pevnost, odolnost a luxus

Kvalitní a luxusní zahradní nábytek z teaku vydrží bez úhony celou zimu venku. To přivítáme my všichni, kdo nemáme rádi uklízení nábytku před deštěm a jeho opětovné vynášení na vzduch.  Na podzim pak poznáme, jak kvalitní kousky nábytku jsme si vlastně pořídili – buď s ním deště slunce nehnuly, nebo se bude jevit malinko zesvětlalý – během letních veder se ze dřeva totiž ztrácí více nebo méně teakový olej, který musíme zase do dřeva dostat. Údržba je na místě. Lehce je přetřeme olejem nejen po sezóně, ale také na jaře, když se zahradní sezóna rozbíhá. Současně teakový zahradní nábytek ošetříme speciálním čisticím prostředkem, který je součástí doporučené a zmíněné olejové směsi k ošetření.

Zahradní nábytek – velká inspirativní fotogalerie

TIP: když nábytek z teakového dřeva kupujete, kupte si rovnou i výrobcem doporučený olej, díky kterému získá váš nábytek sametový vzhled.

Pamatujte: dříve, než si z obchodu odnesete samotný nábytek z teaku, vyžádejte si potvrzení o tom, že nábytek je podle ČSN určený pro venkovní použití. Vyhnete se tak případným problémům při reklamaci.

TIP: podobně bezobslužný, nenáročný na údržbu je také plastový nábytek. Ani ten nebudete muset udržovat. Ale POZOR: nekupujte to nejlevnější, kvalita bývá velmi nízká a může se stát, že pevnost takového nábytku při vysokých letních teplotách na přímém slunci jednoduše povolí.

Ratanový šmrnc

Proutěné křesílko, zahradní stoleček na šálek kávy nebo čaje – to je kulisa jako dělaná do romantického zákoutí plného zeleně a třeba i vůní popínavých růží. Ratan – ať bílý nebo přírodní – k romantice místa notně přispívá. Ratanový nábytek – stolky, židle, křesílka, pohovky – se vyrábí z neloupaných proutků a natírá se ochrannou vrstvou, bezbarvou nebo barevnou. Zejména ten nábytek, který je určený do exteriéru. Nesmíme jej nechat na dešti, proutky by se lámaly a praskaly. Ratan je potřeba udržovat mnohem víc, než např. plastový zahradní nábytek.

Ani na zimu nesmíme ratan ponechat v zahradě svému osudu.

Nemá rád ale ani sucho, pražící slunce a rychlé střídání teplot – při tom všem přírodní materiál rychle vysychá a opět se láme, rozmotává se a kousky se rozplétají. I protože je ratanový nábytek krásný, musíme s ním zkrátka zacházet jako v bavlnce. Nábytek si to zaslouží a péči nám vrátí svým vzhledem; a nejen to – ratanový nábytek bývá také velice pohodlný. Staré vzory křesílek jsou dokonale vymyšlené, sofistikované a držící se tradice. Zahradní nábytek si tedy zaslouží uklidit vždycky, blíží-li se déšť nebo jiná nepřízeň počasí. Proto máme pořád místo v garáži nebo zahradním domku. Musí tady být sucho, garážové stání nebo pergola nepostačuje. Zimu pak křesla a stolky mohou přečkat v zimní zahradě, na galerii schodiště nebo jinde v domě. Malé nedostatky, jako lehce odmotané proutí přichytíme malými hřebíčky nebo aranžérskými napínáčky.

Jiné rady, jak udržovat zahradní nábytek, najdete v článku:  I zahradní nábytek si zaslouží péči.

Alena Jansová

19.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist