Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny

Nastal čas vyzdobit okenní parapety a balkony truhlíky a nádoby krásnými letničkami, které v krátké době vytvoří záplavu květů. I když děláte vše předpisově, nedaří se vám tak jako sousedům? Možná děláte některou z následujících chyb!
okna-s-muskaty-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: Shutterstock

Pěstební nádoby

Pěstitelé, kteří používají samozavlažovací truhlíky, nejsou nuceni neustále myslet na pravidelnou zálivku svých rostlin. Rostliny mají zásobu vody neustále k dispozici. Voda do zeminy vzlíná přes tkaninové knoty, případně skrz otvory v přepážce mezi substrátem a oddělenou částí dna truhlíku. Navíc jsou samozavlažovací truhlíky opatřeny otvorem pro odtok přebytečné vody. Ten musí být přítomen, jinak by přebytečná voda mohla způsobit uhynutí rostlin. Nádoba by měla být dobře drenážovaná. Keramické nádoby bez odtokových otvorů by se měly používat pouze jako dekorační, ne jako funkční. Pamatujte rovněž na to, že tmavý povrch či tmavá barva truhlíku a nádob může v parném létě zvyšovat odpar vody, a to dosti značně.

profimedia-0156675605.jpg

Zdroj: archiv redakce

Správný způsob výsadby

Způsob výsadby květin do nádob je velmi důležitý. Dbáme při něm na to, aby byly rostliny vysazeny do hloubky po kořenový krček, to je rozhraní stonků a kořenů. Rostliny musí v půdě dobře držet. Zeminu na nich mírně přitlačíme a případně doplníme další.

Letničkám zakoupeným v květináčích i se zeminou nejprve jemně rozvolníme kořeny. Zbavíme je odkvetlých květů a listů, které byly mechanicky poškozeny. Po výsadbě rostliny dobře zalijeme, i když se nám zdá zemina vlhká. V prvních týdnech po výsadbě se neobejdou bez zálivky ani rostliny vysazené v samozavlažovacích truhlících. Půda v nich ještě nemá vytvořené póry, kterými bude později vzlínat nahoru ke kořínkům rostlin.

profimedia-0246605683.jpg

Zdroj: archiv redakce

Půda a výživa

Do nádob pro letničky je třeba zvolit vhodný substrát. Substráty, které jsou k dostání, se liší svým složením. Je to proto, aby vyhovovaly nárokům dané skupiny rostlin. Ve většině případů jsou substráty dezinfikovány propařením. To přispívá k udržení rostlin v dobré kondici.

Hnojiva využíváme u letniček v truhlících hlavně ta, která zajistí bohatost kvetení. Klademe důraz na vyváženost živin v půdě. Rychle rostoucí letničky jsou zvlášť náročné na draslík a dusík. Pro rychlý růst a bohaté kvetení je důležitý také fosfor. Vyberete-li hnojiva tekutá, krystalická nebo granulovaná, každé z nich má své výhody. Vždy však dodržujte návod doporučený výrobcem a uvedený na obalu, abyste v dobré víře podpořit růst a kvetení u rostlin hnojení nepřehnali. Špatně naředěné roztoky hnojiv by je v letních vedrech snadno spálily.

shutterstock-184378280.jpg

Zdroj: archiv redakce

Péče o rostliny

V průběhu vegetace je většina letniček poměrně nenáročná na péči. A ta spočívá v odpovídající zálivce, pravidelném přihnojování, odstraňování poškozených částí a odkvetlých květů. Dobré je nezapomínat ani na preventivní péči proti původcům chorob a škůdcům.

profimedia-0081178158.jpg

Zdroj: archiv redakce

Se zahnívajícími nebo s napadenými rostlinami se ihned rozlučte

Stává se, že přes veškerou péči, kterou rostlinám věnujeme, neodpovídají květiny našim představám. Došlo-li ke změně barvy listů, ty zežloutly a květiny navíc špatně rostou, může být příčinou nedostatečná činnost kořenů. Těm se buďto nedostává některých živin nebo jsou napadeny půdními houbami. Zdravým květinám postačí přihnojení. Jestliže ale zahnívají, jsou nemocné anebo napadené škůdci, je třeba je z truhlíku odstranit. Nakazily by další dosud zdravé rostliny.

shutterstock-202532968.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Shutterstock.com, Profimedia.com

27.5.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist