Zahrada > Rostliny > Rostliny pro balkony a nádoby > Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny
Jak úspěšně pěstovat balkonové rostliny
Pěstební nádoby
Pěstitelé, kteří používají samozavlažovací truhlíky, nejsou nuceni neustále myslet na pravidelnou zálivku svých rostlin. Rostliny mají zásobu vody neustále k dispozici. Voda do zeminy vzlíná přes tkaninové knoty, případně skrz otvory v přepážce mezi substrátem a oddělenou částí dna truhlíku. Navíc jsou samozavlažovací truhlíky opatřeny otvorem pro odtok přebytečné vody. Ten musí být přítomen, jinak by přebytečná voda mohla způsobit uhynutí rostlin. Nádoba by měla být dobře drenážovaná. Keramické nádoby bez odtokových otvorů by se měly používat pouze jako dekorační, ne jako funkční. Pamatujte rovněž na to, že tmavý povrch či tmavá barva truhlíku a nádob může v parném létě zvyšovat odpar vody, a to dosti značně.
Správný způsob výsadby
Způsob výsadby květin do nádob je velmi důležitý. Dbáme při něm na to, aby byly rostliny vysazeny do hloubky po kořenový krček, to je rozhraní stonků a kořenů. Rostliny musí v půdě dobře držet. Zeminu na nich mírně přitlačíme a případně doplníme další.
Letničkám zakoupeným v květináčích i se zeminou nejprve jemně rozvolníme kořeny. Zbavíme je odkvetlých květů a listů, které byly mechanicky poškozeny. Po výsadbě rostliny dobře zalijeme, i když se nám zdá zemina vlhká. V prvních týdnech po výsadbě se neobejdou bez zálivky ani rostliny vysazené v samozavlažovacích truhlících. Půda v nich ještě nemá vytvořené póry, kterými bude později vzlínat nahoru ke kořínkům rostlin.
Půda a výživa
Do nádob pro letničky je třeba zvolit vhodný substrát. Substráty, které jsou k dostání, se liší svým složením. Je to proto, aby vyhovovaly nárokům dané skupiny rostlin. Ve většině případů jsou substráty dezinfikovány propařením. To přispívá k udržení rostlin v dobré kondici.
Hnojiva využíváme u letniček v truhlících hlavně ta, která zajistí bohatost kvetení. Klademe důraz na vyváženost živin v půdě. Rychle rostoucí letničky jsou zvlášť náročné na draslík a dusík. Pro rychlý růst a bohaté kvetení je důležitý také fosfor. Vyberete-li hnojiva tekutá, krystalická nebo granulovaná, každé z nich má své výhody. Vždy však dodržujte návod doporučený výrobcem a uvedený na obalu, abyste v dobré víře podpořit růst a kvetení u rostlin hnojení nepřehnali. Špatně naředěné roztoky hnojiv by je v letních vedrech snadno spálily.
Péče o rostliny
V průběhu vegetace je většina letniček poměrně nenáročná na péči. A ta spočívá v odpovídající zálivce, pravidelném přihnojování, odstraňování poškozených částí a odkvetlých květů. Dobré je nezapomínat ani na preventivní péči proti původcům chorob a škůdcům.
Se zahnívajícími nebo s napadenými rostlinami se ihned rozlučte
Stává se, že přes veškerou péči, kterou rostlinám věnujeme, neodpovídají květiny našim představám. Došlo-li ke změně barvy listů, ty zežloutly a květiny navíc špatně rostou, může být příčinou nedostatečná činnost kořenů. Těm se buďto nedostává některých živin nebo jsou napadeny půdními houbami. Zdravým květinám postačí přihnojení. Jestliže ale zahnívají, jsou nemocné anebo napadené škůdci, je třeba je z truhlíku odstranit. Nakazily by další dosud zdravé rostliny.
Foto: Shutterstock.com, Profimedia.com