Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva

S nástupem zahradnické sezóny a teplejšího počasí nastává také období, kdy lze připravovat palivové dřevo na příští zimu. Práci se dřevem vám ulehčí řetězová motorová pila. Jakou však vybrat?
jak-vybrat-motorovou-pilu-2-1100x618.pngCelá galerie 8 Zdroj: Shutterstock

K přípravě palivového dřeva je možné použít jak ruční, tak stolní kotoučové pily (cirkulárky) nebo řetězové motorové pily. Řetězových motorových pil je dnes na trhu nepřeberné množství a vybrat tu správnou není zrovna dvakrát lehké.

Před výběrem

Než navštívíte samotný obchod, ujasněte si, jaké dřevo hodláte s pilou zpracovávat. Bude to také i jedna z prvních otázek prodejce, když vám bude chtít s výběrem pomoci.

Není však na místě řešit, co s jednorázovou hromadou dřeva, které jste pořezali při větší probírce na zahradě a podobně. Důležité je řešit dřevo, které budete zpracovávat nejčastěji. Není třeba kvůli pěti metrům tvrdého dřeva o velkém průměru kupovat profesionální pilu, když budete po zbytek života řezat jen pár metrů dřeva malého průměru na přitopení do krbu. Pro jednorázové zpracování silného a tvrdého dřeva je lepší si silnou pilu půjčit.

Kategorie pil

Mnoho výrobců motorových pil se snaží své pily řadit do tří různých kategorií. Jedná se o kategorie hobby, farmářské a profesionální. Tyto kategorie jsou od sebe oddělené především výkonem a zpracováním pily jako celku. Bohužel každý výrobce má své řady, a tak žádná obecná tabulka neexistuje.

Co se týká výkonu, pily s výkonem do 2 kW vám postačí na přípravu palivového dřeva na zimu a dobře s nimi zvládnete také prořezat větve na zahradě. Žádné velké akce, dlouhodobý provoz a řezání silných polen tvrdého dřeva s tímto výkonem však nezvládnete.

Čtěte také:

Pakliže jsou vaše nároky vyšší, rozhlížejte se po pilách s motorem o výkonu kolem 3 kW. S tímto výkonem už lze řezat i silné tvrdé dřevo a pilu lze zatěžovat vícekrát. K pilám s vyšším výkonem, a to kolem 4 kW se spíše jen tak nedostanete, jedná se o pily určené pro lesnictví a těžbu.

Výkon motoru není všechno

Výkon motoru pily je ovšem pouze jeden z důležitých parametrů. U pily dále záleží také například na antivibračním systému a celkové hmotnosti. U kvalitnějších farmářských pil, které mnohdy už dědí mnoho prvků profesionálních pil, je mnoho věcí vždy kompromisem, ale například je lepší mít o trochu nižší výkon a menší hodnotu vibrací než naopak. Ve výsledku totiž pořežete dřeva méně. Na druhou stranu s vyšším výkonem jde téměř vždy ruku v ruce i vyšší hmotnost, s tím nelze bohužel moc dělat. Jaké jsou tedy další důležité parametry pil?

  • Odpružení – odpružení pily může být řešeno pružinami nebo silentbloky. Nelze jasně říci, co je lepší. Silentbloky méně odolávají směsi benzinu a oleje, jedná se totiž převážně o gumu. Pružiny tímto neduhem netrpí. Na druhou stranu pružiny mohou praskat nebo se dříve vychodí. Mnohé ovlivňuje způsob práce, kdy například vytrhávání zaklíněné lišty ze dřeva může nenávratně poškodit jak pružiny, tak silentbloky. K tlumení vibrací vám také určitě dobře pomohou speciální antivibrační rukavice.
  • Vodicí lišta a řetěz – dalo by se tvrdit, že čím delší lišta, tím větší průměr dřeva zvládnete přeříznout. Bohužel se nejedná o celou pravdu. Zde je rozhodující hlavně výkon pily. Čím je delší vodicí lišta, tím větší je tření při průchodu dřevem a tím větší výkon je potřeba. Lze si trochu pomoci lepším a hlavně dobře nabroušením řetězem, ale i přesto jinak nařežete 30 cm průměr s 35 cm dlouhou lištou s výkonem 1,5 kW a jinak s výkonem 3 kW.

Kde vadí hluk

Pokud budete vybírat pilu pro práci v zástavbě nebo prostě nechcete rušit sousedy hlukem, nezbude vám, než se poohlédnout po elektrickém pohonu motoru pily. S těmito pilami sice žádnou velkou práci neuděláte, ale na druhou stranu se jedná o téměř bezúdržbové pily s nízkou pořizovací cenou a hmotností.

Záleží hodně na tom, jak moc si budete chtít připlatit za kvalitu. Kvalitnější elektrické pily jsou sice dražší, ale palivové dřevo na zimu pořezat zvládnou dobře a zvláště pak, pokud si dřevo připravíte na štípačce.

Další prima tipy najdete také v naší galerii:

23.5.2022 7:00| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist