Jak vybrat sekačku

Do každé zahrady neodmyslitelně patří sekačky na trávu. Vyrábí se v mnoha provedeních. Jak ale vybrat tu pravou?

Benzínové sekačky

Sekačky na trávu poháněné benzínem jsou nejčastějším typem. Vhodné jsou pro větší zahrady (nad 1 000 m2), kde zvládnou i hustý porost. Jejich nevýhodou ale může být hlučnost a vyšší náklady na pohonné hmoty. Konkrétněji se o jednotlivých funkcích dočtete ve srovnání sekaček.

Elektrické sekačky

Elektrické sekačky se hodí do zahrad o ploše přibližně 750–1 000 m2 a na rozdíl od benzínových do nich samozřejmě není nutné dolévat benzín. Jsou navíc tišší a levnější než benzínové sekačky. Na druhou stranu ale mají nižší výkon a při sečení vás bude limitovat kabel.

Akumulátorové sekačky

Akumulátorové sekačky na trávu jsou stavěny na menší zahrady, zhruba o výměře do 500 m2. Jsou tiché, nemusí se do nich doplňovat palivo a při sekání vám nebude překážet přívodní kabel. Na druhou stranu mají menší výkon a s hustým porostem si neporadí.

Sekačky s pojezdem

Takto se označují běžné benzínové sekačky, které mají funkci pojezdu. To znamená, že sekačka se pohybuje sama. Nemusíte ji tlačit, jen ji přidržujete a zatáčíte. Sekačky s pojezdem vám dobře poslouží i na velkých plochách nebo zahradách s náročnějším terénem. Drobnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Vřetenové sekačky

Tento typ sekaček slouží k udržování krásně střižených trávníků. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že vřetenové sekačky trávu nesečou, nýbrž stříhají. Mechanismus funguje pouze v momentě, kdy se pohybují kola.

V nabídce jsou vřetenové sekačky ruční, které jsou častější, ale pořídit si můžete i ty motorem poháněné. Obecně se hodí na menší plochy. Mezi výhody tohoto typu patří snadná manipulace a prakticky nulový hluk.

Rotační sekačky

Označení těchto sekaček se odvíjí od rotačních nožů, které obsahují. Vyrábí se jak benzínové, tak elektrické a akumulátorové. Dobře fungují na všech zahradách s běžnou trávou.

Robotické sekačky

Milovníky moderních technologií zaujmou robotické sekačky, které sečou zcela samy. Stavěny jsou především k pravidelnému udržování trávníků zahrad, naopak na jednorázové sečení vysoké trávy příliš vhodné nejsou. Po práci si samy zajedou do nabíjecí základny, kde se automaticky nabíjí. Jejich nevýhodou je nižší výkon a delší doba sečení.

Strunové sekačky

Strunové sekačky vynikají kompaktními rozměry a s tím spojenou obratností. To je předurčuje k sekání obtížně přístupných míst a k dosekávacím pracem. Poradí si s trávou okolo stromů, plotů či obrubníků. Strunové sekačky jsou v nabídce s benzínovým, elektrickým i akumulátorovým pohonem.

24.9.2019 11:54| autor: kom
Více o tématu: sekačka na trávu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist