Jak vypěstovat hustý a zdravý trávník

Není snad žádná zahrada, kde by nebyl alespoň kousek trávníku. Pohled na jeho svěží zelenou barvu uklidňuje a uprostřed zeleně se nám pak mnohem lépe relaxuje. Mít však stále krásný, hustý a svěže zelený trávník, vyžaduje dostatek vhodné péče o něj a kvalitní přípravu půdy při jeho zakládání.
intenzivni-travnik-vyzaduje-pravidelnou-sec-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: Lucie Peukertová

Ideálním obdobím pro založení nového trávníku je duben až květen, protože půda je tou dobou již dokonale rozmrzlá a navíc ještě dostatečně vlhká. Nehrozí už tak často přízemní mrazíky. Chystáte-li se zakládat trávník, vyberte si na to nejlépe bezvětrný den, kdy teplota dosáhne alespoň 8°C.

Pro začátek je nejdůležitější mít alespoň 15 cm vysokou vrstvu kvalitní zeminy, aby váš budoucí trávník měl z čeho čerpat živiny a byl krásně hustý. Půdu zbavte kamenů, odplevelte, vyčistěte od zbytků kořenů a až poté ji důkladně vyrovnejte a uhlaďte nejlépe válcem.

Dobrý stat travnímu osivu můžete zabezpečit vyhnojením pozemku travním hnojivem pro zakládání trávníků, které však aplikujte minimálně týden před výsevem travního semena. Rovnoměrnější než ruční výsev osiva bude pomocí secího sypacího strojku. Ale pokud zakládáte malou travní plochu, není nutné si ho pořizovat.

Neméně důležitý je i správný výběr travní směsi, která určí charakter a celkové vlastnosti vašeho trávníku. Záleží-li vám hlavně na tom, aby trávník u vás na zahradě plnil především estetickou funkci, pak zvolte travní směs okrasný trávník. Trávník, který vzejde z této směsi, bude mít jemný charakter. Pro trávník, který bude více zatěžován, ale použijte raději směs zátěžovou, která vám kromě příjemného estetického dojmu z vašeho trávníku zajistí i funkci kvalitního trávníku, který snese již i zatížení a proto se hodí zejména na trávníky rodinných zahrad. Máte-li v úmyslu osít trávou velký sad, případně špatně dostupná místa, nejlepší volbou bude takzvaný krajinný trávník. Stejný název má i typ osiva, které je pro něj ideální.

Velmi důležité je správné množství použitého osiva. Pro plochu o velikosti cca 20m2 budete potřebovat asi  ½ kg travní směsi, za kterou zaplatíte dle druhu mezi 80,- až 180,- Kč. Na trávník o rozloze 40m2  spotřebujete okolo 1 kg osiva v hodnotě mezi 160 až 300,-Kč. U větších ploch, například  200m2 počítejte na osetí už s 5 kg travní směsi, která vás přijde na 500,- až 800,- Kč. A pro osetí plochy o  1000m2 je nutné pořídit 25 kg osiva, za které zaplatíte mezi  2.500,- až 3.500,- Kč podle zvoleného druhu.

Poté, co je plocha oseta, musí být i zavlažena. Aby se na ploše nevytvořily louže, musí být rozstřik vody jemný, aby nedošlo k vyplavení semen a zároveň vydatný, zvláště v případech, že v předchozích dnech nespadlo mnoho srážek. V prvních 14 dnech se snažte zalévat plochu denně, i když třeba jen v malých dávkách. Musíte zabránit tomu, aby čerstvě naklíčené osivo zaschlo. Jen tak docílíte toho, že vám vyroste krásně hustý a svěže vypadající trávník.

Travní stébla se začnou objevovat pravděpodobně po dvou týdnech a po 7-8 týdnech by měl být trávník dostatečně vzrostlý. Tou dobou už se můžete pustit do prvního sekání. Při sekání je nutné mít na sekačce ostré nože, aby nedocházelo k vytrhávání mladých rostlinek z půdy. Zvolte raději co nejvyšší možnou výšku sečení. Trávník poprvé nesekejte, dokud nedosáhl 10 cm výšky.

Text: Zuzana Bohdalová

22.4.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist