Jak vypudit krtka ze zahrady

Zahradníci a zahrádkáři příliš s krtky nekamarádí, i když v mnoha ohledech bychom mohli krtky považovat za tvory pro zahradu užitečné. Loví totiž i myši, živí se hlavně hmyzem a jeho larvami. Ale krtince způsobují hlavně milovníkům anglických trávníků záchvaty vzteku. Jak se tedy postarat o to, abychom krtky dostali mimo své udržované pozemky?
krtek-3-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Mnozí z nás si jistě vzpomenou na babičky, jak v časných ranních hodinách číhaly u krtinců s motykou, aby zasáhly krtka právě ve chvíli, kdy vystrčí svou téměř slepou hlavičku na denní světlo. Ovšem tuhle metodu již v současnosti s ohledem na zákon o ochraně druhů volně žijících živočichů nelze uplatnit. Protože se krtci pod zemí nepotřebují orientovat zrakem, tak je příroda obdařila raději dokonalým sluchem. A právě toho je třeba využít, když chcete krtka ze svého pozemku vypudit.

Využijte jeho dobrý sluch

Hlučné prostředí krtky neláká. Běhají-li po vaší zahradě psi nebo děti, často tam něco kutáte nebo pořádáte rodinné a kamarádské sešlosti, máte takřka jistotu, že krtek z vašeho pozemku raději zmizí.

Krtci si s oblibou udržují své chodbičky průchozí. Pokud jim je sešlapete a krtince rozkopete, budou si je chtít znovu vyspravit. Vy se tak možná dočkáte chvíle, kdy krtek vystrčí hlavu ven, motykou mu pomůžete ven a přemístíte ho do kyblíku, v němž ho přenesete na místo dostatečně vzdálené od vaší zahrady.

Pořiďte si kočku

Krtek má jednoho opravdu velkého nepřítele a tím je kočka. Venkovské kočky opatřené notnou dávkou trpělivosti při číhání na svou kořist jsou velmi spolehlivými lovkyněmi krtků. Jen musíte počítat s tím, že kočka vám svůj úlovek bude chtít ukázat.

Pěstujte, co krtkům nevoní

Stejně jako my lidé i krtci mají rostliny, jejichž pach právě nemilují. V prvé řadě je to cibule řebčíku královského, která krtkům zapáchá. Záhonům s řebčíky se krtci opravu vyhýbají. Bohužel ani česnek, ani cibule není pro krtky velký problém a jejich pach není dostatečný na to, aby krtka ze zahrady vyhnal, zvláště pokud je půda bohatá na živiny a drží se v ní dostatek žížal.

Jinak je to s květinami zvanými afrikány neboli aksamitníky (Tagetes). Ty dokážou ze zahrady krtky opravdu vyhnat stejně účinně jako pryšce křižmolisté (Euphorbia lathyris) anebo laskavce (Amaranthus).

Vykuřování krtčích chodeb

Vyzkoušejte vykuřovací patronu. Je třeba ji zapálit a nechat vyhořet, patrona pak začne vlivem vlhkosti uvolňovat jedovatý plyn a krtka z jeho chodeb vypudí. Další možností jsou naftalínové tablety, které je třeba vložit do krtčích chodeb. Podobný účinek mají na krtky také sirné knoty.

Trubkové a další pasti na krtky

Otvory trubkových pastí jsou svou velikostí přizpůsobené tělu krtka. Průměr takové pasti je obvykle 5 cm. Je třeba odkopat chodbu, v níž se krtek pohybuje, a past do ní umístit. Následně se musí past přikrýt třeba trávou, aby se dovnitř pasti nedostávalo světlo. Krtek, který do ní vleze, už se nedostane ven, neboť obě záklopky v pasti se otevírají pouze jediným směrem, a to dovnitř.

Nezapomeňte je kontrolovat, abyste ho neodsoudili ke smrti žízní a hlady. Živého krtka v pasti pak odneste někam na louku, kde nebude vadit.

Čtěte také:

Elektronická a mechanická zvuková zařízení

Možná, že i pravidelné sekání zahrady sekačkou nebo křovinořezem, nikoli ale kosou, může nadělat dostatek hluku, aby to krtka vyhnalo třeba k sousedům nebo do blízkého lesa či na louku. Jinak se využívají také plastové lahve, z nichž zahrádkáři dělají větrníky otáčející se na roxorech zapíchnutých do země na různých místech zahrady. Ovšem takové plašiče často zahradu spíše hyzdí a navíc ještě překáží při sekání trávy. Existují i dražší elektronické plašiče na krtky, které pracují na principu zvuků a vibrací.

Žádné z výše navrhovaných řešení, které vám mohou pomoci s vypuzením krtka z vaší zahrady, není sice stoprocentní, ale můžete je vyzkoušet a zjistit, která metoda bude na krtka zabírat právě u vás.

Nám v redakci se nejvíce osvědčily zvukové plašiče. A co se osvědčilo vám? 

Text: Zuzana Bohdalová, Foto: Shutterstock.com

4.7.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist