Jak vyřešit úzké pruhy v příjezdové komunikaci

Nad některými plochami na zahradě si mnozí zahrádkáři dlouhodobě lámou hlavu a případné řešení třeba nemusí být vždy ani moc úspěšné. V některých případech nemusí být jednoduché vyřešit ani úzké pruhy v příjezdové cestě, které jsou celý den vystaveny slunci a od sluncem rozpáleného zpevněného povrchu značně vysychají. Jak se tedy s takovým stanovištěm poprat? Zkuste se třeba vzdát trávníku, který byste museli často zalévat a plochu raději osázejte suchovzdornými trvalkami, budete překvapeni skvělým výsledkem.

Ne vždy majitelé pozemku řeší příjezdovou komunikaci jako kompaktní zpevněnou plochu širokou několik metrů. Mnohdy se rozhodnou pro řešení, při kterém se zpevní pouze dva nebo tři pojezdové pruhy a plocha mezi nimi zůstane volná. Příjezdová cesta tak nezabere mnoho místa a prostor mezi zpevněnými pruhy umožní ozelenění. Jak si s ním ale poradit?

Mnoho zahrádkářů to řeší výsevem trávníku, který ovšem výrazně trpí od rozpálené dlažby, zvláště pokud je tato plocha vystavena celý den slunečním paprskům. Trávník by v tomto případě fungoval spíše v případě, že by se i do této plochy nainstaloval automatický závlahový systém.

Pokud ovšem připouštíte i méně tradiční řešení, zkuste vysadit suchovzdorné rostliny, které vytvoří zajímavý pestrý koberec s barevnými květy a atraktivními listy.

Jaké rostliny si s těmito podmínkami poradí

Abyste se nestali otroky zalévání, je třeba již při výsadbě zvolit takový sortiment, který si poradí s intenzivním slunečním zářením a přísuškem. Samozřejmě to musí být rostliny s nízkým růstem, aby nepřekážely projíždějícímu automobilu, kvůli kterému se příjezd vytváří. Stejně tak by si rostliny měly poradit i s mechanickým poškozením, pneumatika se přeci jenom může dostat i do tohoto prostoru.

Nejlepším řešením jsou sukulentní netřesky (Sempervivum) dostupné v mnoha kultivarech. Poměrně rychle se rozrůstají, jsou stálezelené a navíc zajímavě kvetou. Dobrými sousedy jim budou stálezelené rozchodníky (Sedum) a voňavé mateřídoušky (Thymus), které již první sezonu vytvoří kompaktní koberce.

Vhodný rostlinný sortiment netřesků a rozchodníků

Netřesky jsou opravdu hodně prošlechtěné, takže můžete vybírat ze zelenolistých i červenolistých forem. Vhodné jsou například kultivary Starshine, Reinhard, Red King, Red Delta, Pink Janis, Othelo, Ohio Burgundy, Nano, Mars, Nachtmelodie, Kramer´s Spinrad, Rebellum a mnoho dalších.

Sortiment rozchodníků

  • Sedum acre – rozchodník ostrý
  • Sedum album – rozchodník bílý
  • Sedum hispanicum – rozchodník španělský
  • Sedum oreganum –  rozchodník oreganum
  • Sedum reflexum – rozchodník skalní
  • Sedum rupestre – rozchodník suchomilný
  • Sedum sexangulare – rozchodník šestiřadý
  • Sedum spurium – rozchodník pochybný

Vhodný mulč a péče

Nejvhodnějším mulčovacím materiálem pro tento typ výsadby je kamenná drť, štěrk nebo kačírek jemné frakce, ve které se budou moci tyto půdopokryvné rostliny nerušeně rozrůstat. Zcela zapomeňte na mulčovací tkanou či netkanou fólii, zbytečně by rostliny omezovala v růstu a zaplevelení by stejně stoprocentně nezabránila.

Při péči se soustřeďte zvláště po výsadbě na zálivku, jakmile se rostliny ujmou, zalévat je již nemusíte. Vzhledem k nízkým nárokům těchto rostlin na živiny, nemusíte ani dodatečně hnojit.

Text a foto: Lucie Peukertová
13.6.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist