Jak vytěžit maximum z malé zahrady

Malé zahrady musí být plánovány o mnoho pečlivěji, než ty velké. Sebemenší chyba nebo realizační neúspěch na ní vynikne bohužel mnohem víc, než na velké, kde má šanci se tak trochu ztratit. Základem úspěchu je tedy malou zahradu co nejlépe naplánovat.
shutterstock_246631864-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Sledujte pohyb slunce

Chcete-li malou zahradu používat celoročně, rozhodně se vám vyplatí nejdříve dobře pozorovat, jak se nad ní pohybuje během dne slunce, kdy a kam navečer klesá, protože právě to vám bude diktovat podmínky rozvržení zahrady. Podle pohybu slunce si zvolte vaše zahradní posezení a také výběr rostlin.

Jako funkci by měla plnit vaše malá zahrada

Dále je důležité, jaké funkce chcete pro vaši malou zahradu zachovat. Je pochopitelné, že vzhledem k rozměrům mini zahrádky bude třeba některé její funkce omezit. Má to být čistě zahrada relaxační, určená k odpočinku anebo na ní chcete mít i květiny, případně pěstovat nějakou zeleninu a bylinky? Budete na zahradu zvát hosty anebo bude zahrada sloužit čistě jenom vám? Máte malé děti nebo psa? Musíte zohledňovat, co na zahradu vysadit a jak ji vybavit? To všechno jsou otázky, které si musíte předem položit a rozhodně je nenechat bez odpovědi.

Třináctero inspirací pro maximální využití malé zahrady:

 • Udělejte z ní relaxační zónu – vyberte si styl, který vám vyhovuje
 • Pěstujte si vlastní zeleninu v nádobách, při nevlídném počasí ji dopěstujete doma za oknem nebo v zimní zahradě
 • Vytvořte dojem většího prostoru, dejte na zeď zrcadla, na zem malou vodní zahrádku.
 • Zvolte osvětlení, které navodí atmosféru a večer umožní bezpečný pohyb
 • Vyrobte si paletovou vertikální minizahrádku na bylinky nebo na jahody
 • Používejte skládací zahradní nábytek, ušetří místo
 • Chce to chytré úložné prostory na nářadí a na polstrování
 • Stylové ohniště dodá komfort celé vaší zahradě
 • Zavěste přírodu do nádob – rozšíříte tím zahrádku
 • Využijte efektivně každou píď, vrstvěte nádoby, použijte několik schodů
 • Přiveďte na zahradu ptactvo – zavěste na stromy hnízdní budky a na zimu krmítka
 • Propojte zahradu s okolní zelení – vysaďte do ní aspoň jeden stromek a také keře
 • Natáhněte si houpací síť, nebo si pořiďte houpačku

Zahrada typu koridoru

Jestliže vaše zahrada je typu koridoru, který slouží také jako hlavní vstup k vám domů, můžete daný prostor vizuálně zatraktivnit. Vyberte sem rostliny, které rostou pomalu, takže nebudete muset neustále upravovat jejich výšku anebo je jakkoli jinak seřezávat. Volte rostliny šířící vůni již při sebemenším dotyku. Jakmile budete rostliny míjet, příjemně zavoní a jejich vůně bude v uzavřeném prostoru o to výraznější.

Jaký vybrat pochozí povrch

V tomto případě jsme opět u funkce zahrady. Podle toho, jakou jste své zahradě přidělili, tak vybírejte i povrch do ní.  Pochopitelně lépe se relaxuje v zeleni, volte tedy trávu, máte-li děti, nebo domácí mazlíčky, bude tráva také nejlepší volbou. Jestliže zahrada přímo navazuje na dům a nechcete mít při špatném počasí ihned bláto až uvnitř bytu, bude vám pravděpodobně vyhovovat spíše štěrk. Ten můžete kombinovat s dlažbou.

Náš tip:

Pokud jste zvolili trávu a nechcete mít neustále problémy s jejím sečením a péčí o ni, zkuste přírodní zpomalovač travního růstu. Jedná se o jednoletou rostlinu z čeledi zárazovitých – kokrhel menší (Rhinanthus minor), která je poloparazitická. V praxi to znamená, že přísavky, které jí vyrůstají na kořenech, se přichytí ke kořenům okolních rostlin (v tomto případě trávy) a tím zpomalí její růst, neboť ji budou omezovat.  Kokrhel si bere od hostitele, čili od trávy vodu a v ní obsažené minerální živiny a sám fotosyntetizuje.

Text: Zuzana Bohdalová

27.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist