Jak vytvořit nezapomenutelnou originální zahradu – část 1.

Jedním ze způsobů, jak vytvořit nezapomenutelnou zahradu je vyprávět její příběh. Každý pozemek nebo dávno zbudovaná zahrada mají za sebou již nějakou historii, mají takzvaně něco odžitého, jako každý z nás. A my lidé přece rádi vyprávíme své příběhy, sdělujeme ostatním, co nás v životě ovlivnilo a jak jsme se s čím vyrovnávali. Sdělme to tedy i prostřednictvím naší zahrady. Vyprávějme jejímu okolí její vlastní příběh.
shutterstock_3122138-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Když vaši zahradu kdokoli navštíví, jistě na něj taková zahrada udělá dojem. Všichni si určitě přejeme, aby stejně jako náš dům, tak i naše zahrada udělala dojem příjemný a ještě lépe nezapomenutelný. Jak to ale zařídit a vše správně realizovat? Tomu se věnuje náš dnešní článek a následně jeho druhý díl.

Vnímejte venkovní prostory jako živé věci

Zahradní architekti doporučují, abychom se v takovém případě přestali dívat na své dvory a zahrady jako na dekoraci svých domů, ale začali své venkovní prostory vnímat jako živé věci, které si také chtějí přijít na své. Podívejte se na dané místo z hlediska možností, významu a identity. Nemusíte mít zrovna neomezený rozpočet, abyste docílili svého přání vytvořit nezapomenutelnou zahradu. To, co potřebujete, je schopnost podívat se kolem sebe, vidět vše reálně a umožnit prostoru, aby s vámi mluvil o tom, čím se chce stát.

Časný podzim – ideální doba pro začátek změn

Pro mnohé z nás je konec léta a časný podzim sezónou výsadeb. Toto období je právě zde, a tak je načasování přímo ideální pro přemyšlení a plánování. Pojďme se podívat, jak plánovat nezapomenutelné zahrady. Nejdříve proveďte inventuru toho, co máte. Toto je vhodný výchozí bod, nezapomeňte však, že je důležité objektivní hodnocení vašeho prostoru. Každý pozemek má svou jedinečnou sadu silných a slabých stránek.

Hojnost přírodních balvanů velkou výhodou

Některé velkolepé zahrady mají tu výsadu, že se mohou pyšnit hojností přírodních balvanů. Vy však samozřejmě přijmete to, co máte. Namísto odstranění těchto balvanů a vyrovnávání půdy a celého pozemku, které se často provádí, navrhuje zahradní architekt Lester Collins, pojmout je jako nedílnou součást budoucí zahrady. Nepoužívat je pouze pro odsazení a výstavbu rybníků, ale viděl jejich potenciál jako u sochařských prvků, které posunou budování nezapomenutelné zahrady o kus vpřed.

Smysluplné propojení zahrady s okolím

Dobrý design a schopnost určité naší vizuální představivosti je zásluha toho, jak náš mozek zpracovává přírodní krásy. Dobrý exteriérový design zvyšuje pořádek a pomáhá nám vytvářet smysluplné spojení s naším okolím. Otevřete svou mysl možnostem, přesto, že je možné, že si právě teď říkáte: „Ale já nemám velké množství balvanů. Všechno, co mám, je malý městský prostor vhodný spíše na vytvoření malé zahrádky“. Všechny zahrady, i ty nejmenší, mohou rozvíjet svůj vlastní smysl pro místo, ten, který rezonuje s návštěvníky a vytváří hluboký pocit klidu a spokojenosti.

O tom, jak postupovat dále při tvorbě nezapomenutelné zahrady pojednává náš 2. díl stejnojmenného článku.

Text: Zuzana Bohdalová

12.9.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist