Jak vytvořit nezapomenutelnou originální zahradu – část 2.

Dostáváme se k druhé části našeho pojednání o tom, jak vytvořit originální nezapomenutelnou zahradu, která se zapíše do vašeho povědomí i povědomí vašich návštěv napořád.
shutterstock_44072212-1100x618.jpgCelá galerie 32 Zdroj: shutterstock.com

Můžete začít od chodníku

Místo utilitární betonové desky, která vede návštěvníky z bodu A do bodu B, a to zcela předvídatelným způsobem, vytvořte chodník, po němž se budete vy i vaše návštěvy pohybovat smysluplně a cíleně. Jednotlivé prvky dlažby rozšiřte do okolní zahrady, takže vznikne příjemné propojení různých zahradních zákoutí, kde si každý z vás může najít tu svou oblíbenou část. Ti, kteří se procházejí po tomto chodníku, se propojí se zahradou hlubokým způsobem, který je snadno zapamatovatelný.

Plochý čtvercový dvorek s nenápadným plotem

Aby se nestalo, že se tento prostor stane nudnou uzavřenou krychlí, návrháři doporučují u tohoto prostoru vytvořit jiný rozměr a dát mu patřičný význam otočením zahradního posezení v diagonálním směru. Prostor má pak určené cesty s definovaným cílem, který může být posílen horizontálními prvky ze dřeva. Tyto prvky pomohou malý čtvercový pozemek zahrady vizuálně zvětšit. Nikdy na plot obklopující takovouto zahradu nevolte železný řetězový materiál anebo plot drátěný. Pro dlažbu ve čtvercové zahradě je doporučováno použít čtvercové dlaždice. Ty vytvoří na dané ploše určitý rytmus, který zaujme mysl.

Zvažte znovuobjevení již existující terasy

Pokud máte již existující terasu, zvažte její znovuobjevení a začněte ji opět účelně využívat. V odstranění nebo zakrytí pohledu na nevábné zdi, vám mohou pomoci různé pěstební kapsy a kapsáře, které snadno naplníte zeminou a osadíte. Návrháři a zahradní architekti doporučují záměrně pozvat přírodu do tohoto prostoru a dát tak návštěvníkům možnost smysluplně s ní komunikovat. Péčí o vysazené rostliny, ať už to budou jen okrasné květiny, nebo užitkové bylinky, případně převislé jahodníky, budete přírodě zase o krok blíže.

Vodní prvky společně s dřevěnými můstky

Prakticky každá zahrada, která je opatřena některým druhem vodního prvku se stává zahradou nezapomenutelnou a originální. K její originalitě přispěje navíc dřevěný můstek, který se bude klenout nad vodní hladinou. Nezapomeňte návštěvy na vaší zahradě po tomto můstku provést a sdílet s nimi ten pocit pravého dobrodružství, který pro ně bude také neopakovatelný.

Vodní prvky poskytují kontaktní místo v zahradě a zároveň vyvíjí uklidňující účinek na lidskou mysl. Všichni jsme viděli nepřeberné množství naturalistických vodopádů a formálních stupňovitých fontán. Mohou být nádherné, ale proč nezkusit něco jiného, aby se vaše zahrada stala více zapamatovatelnou. Jemností a smyslem pro detail, s vhodným prvkem překvapení, vaši zahradu ozvláštníte a posunete ji na další stupeň, výš od běžné normy.

Text: Zuzana Bohdalová

18.9.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist