Jak vytvořit zahradu, které bude slušet i zima?

Zimní období je dlouhé a pro většinu zahrádkářů znamená jen dlouhé čekání na první zelené pupeny, které se v předjaří derou z větviček. Jak si ale několikaměsíční čekání zpříjemnit? Odpověď je nečekaně snadná, naplánujte si zahradu celoročně krásnou. Zahrada totiž nemusí ani během zimy vypadat neutěšeně. Řešením bude kromě promyšlené kompozice také správný výběr rostlin a materiálů.

Celoročně efektní zahradu můžeme považovat za samostatný zahradní styl, který ovšem v sobě může snoubit prvky ostatních architektonických stylů. Je v něm kladen důraz především na použití rostlin a materiálů, díky kterým je na co se dívat během celého roku. Většina zahrad ovšem tento aspekt postrádá, přeci jenom chceme, aby naše zahrada především krásně kvetla na jaře a v létě. Někdy se tedy může stát, že může být zahradní kompozice naprosto nezajímavá již na podzim, což je velká škoda, právě v tomto období totiž může být zahalená do nevšední krásy.

Zima na zahradě

Konec sezony bývá ve znamení nedostatku světla a barev, zahrada a vlastně i celá příroda jsou spoře oděné a tak trochu smutné. Jistě to zná každý, protože se většinou všichni zahrádkáři těší na jaro a příchod příjemných barev. Jak ale zajistit, aby zahrada byla krásná i během zimy, kdy ji halí led a sníh nebo kdy je dokonce deštivo?

Tento úkol není zrovna jednoduchý, začít ale musíme u základu, což je kompozice. Pokud je právě tento základ vymyšlen do drobných detailů, máme dobře našlápnuto.

Nevšední barvy

Během zimy je den krátký a noc dlouhá, světlo má úplně jinou intenzitu a na barevné paletě převažují odstíny hnědé, bílé a šedé, což není zrovna nejpoutavější kombinace. Jenže i zimní období může zahradu zahalit do krásných barev, jen se musí myslet na výběr vhodných rostlin.

V celoročně krásné zahradě nesmí chybět rostliny stálezelené, druhy kvetoucí v zimě a v předjaří, rostliny, které na větvích drží dlouhou dobu plody a dřeviny s pestrou borkou a výhony. Ve finále zjistíte, že toho máme k ruce celkem dost, takže ani zima na zahradě nemusí být bezbarvá.

Výběr materiálů

Praktické hledisko je vždy na prvním místě, proto bychom měli pamatovat na výběr vhodných materiálů. Dlažby by měly mít protiskluzovou úpravu, mokré listí, sníh a led nepředstavují zrovna bezpečné společníky, pokud se po zahradě pohybujete v sychravém počasí.

Při výběru materiálů myslete také na to, jak budou působit během podzimu a zimy, představte si je v době nedostatku světla. V zimě oceníte jejich nasvětlení zahradními svítidly. Dřevo je vhodné tam, kde potřebujete vytvořit pocit tepla a útulna. Na kameni zase oceníte jeho strohost a dobrou kombinovatelnost s jinými materiály.

Nebojte se kombinovat rostliny

Celoroční efekt se nejvíce zobrazí v rostlinách, které v kompozici vysadíte. Dbejte na výběr takového sortimentu, aby se bylo stále na co dívat. V zimě samozřejmě nespoléhejte na pestré květy, v této době kvete jen několik málo druhů dřevin a trvalek. Spíše využijte stálezelené dřeviny, druhy s atraktivní strukturou borky nebo s pestrými výhony.

Krásnou podívanou připraví také listy okrasných trav, které budou povívat ve větru, a nevšední krásu připraví především námraza a sníh, které listy přemění na ledovou královnu. Mnohdy se také zapomíná na okrasné semeníky trvalek, které je vhodné ponechat v záhonech během podzimního úklidu.

Přidanou hodnotou zahrady mohou být také dřeviny, které na větvích drží dlouho do zimy plody. Ty hrají také velmi důležitou roli jako potrava pro užitečné živočichy, zejména pak pro ptactvo.

Foto a text: Lucie Peukertová

21.11.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist