Jak zabránit erozi půdy na zahradě

Každý, kdo má zahradu ve svahu, jistě řešil problém, čím osázet svažitou půdu a jak zabránit erozi. Pro ty, před kterými tato otázka teprve vyvstala, tu máme několik rad, jakým způsobem lze tento problém vyřešit.
jak-zabranit-erozi-pudy-na-zahrade-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Eroze trápí zemědělce stejně jako zahrádkáře

K půdní erozi nedochází pouze vlivem silných dešťů, ale také při pěstování širokořádkových plodin, mezi které patří brambory a kukuřice. To je po pravdě spíše problém velkopěstitelů. Ovšem i zahrádkáři mohou mít na svých pozemcích podobné problémy. Všeobecně známý je tento problém hlavně ve vinicích, které bývají umístěny ve svazích.

Více ohrožené půdní druhy

Srážky napomáhají odnášet ze svahů hlavně jílovitou a humusovitou půdu, čímž snižují hloubku ornice, a tím i celkovou hloubku využitelné půdy. Vodní eroze je tedy ovlivňována vícero činiteli, bohužel většinu z nich nemůžeme ovlivnit. Podnebí na daném území, délku ani sklon svahu, ani druh půdy neovlivníme. Ovlivnit však můžeme výsadbu, obdělávání půdy a chemické a fyzikální vlastnosti půdy.

Půdy mírně a částečně svažité

Pěstovat rostliny a zeleninu lze naprosto běžně s podporou klasického rytí ve svazích do sklonu 10 až 15°. Tento sklon odpovídá pozemkům mírně až částečně svažitým. Na pozemcích s větším sklonem se doporučuje spíše trvalé zatravnění.

Jak obdělávat mírně svažité pozemky

Na mírně svažitých zahradách postačí běžné rytí a setí. Vždy je však třeba myslet na to, že při kultivačních pracích musíme postupovat horizontálně čili po vrstevnici. Vytvořené brázdy napříč svahu zajistí, že se v nich zadrží voda, která se bude lépe vsakovat do půdy.

Technická a biologická ochrana svahů

Z technických zásahů se takřka vždy nejvíce osvědčí terasy. Téměř ve všech případech je doporučeno jejich doplnění o biologickou protierozní ochranu. Mezi biologické ochrany patří hlavně mulčování, které významný způsobem napomáhá vsakování jak dešťové, tak závlahové vody. Přiměřené množství a forma hnojení může přispět ke snížení eroze v důsledku zvýšené tvorby kořenového systému rostlin. Za vhodné je považováno hlavně zelené hnojení.

Další varianty protierozních opatření

Jednou z variant jak zabránit erozi půdy je položení kokosových nebo jutových sítí na půdu ve svahu. Kokosové i jutové sítě představují přírodní materiál, který nenaruší půdní rovnováhu ani po chemické, ani po fyzikální stránce a navíc zabezpečí lepší a rovnoměrnější výsadbu rostlin do svahu. Dají se pořídit v  odlišných tloušťkách a také o různé hustotě ok. Obě varianty zakoupíte pod souhrnným názvem geotextilie online anebo ve specializovaných prodejnách zemědělských potřeb.

Fastgrass aneb mokrý proces setí trávy

Novinkou v postupu zatravňování svažitých pozemků je postup nazvaný hydro výsev aneb fastgrass. Pomocí této metody můžeme vytvořit krásnou svěží zatravněnou plochu od 100 m2 do 200 000 m2. Funguje to skvěle ve všech klimatických podmínkách a na všech druzích svažitých ploch. Fastgrass je způsob výsevu šetrný k životnímu prostředí. Tato metoda představuje proces, pomocí něhož se osivo, hnojivo, pojivový polymer a zelené barvivo aplikuje nástřikem na požadovanou plochu. Vytvoříte tak úžasné travnaté plochy přímo a bez větší námahy tam, kde je potřebujete mít.

Text: Zuzana Bohdalová

11.11.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist