Jak zajistit, aby trvalky dobře přestály zimu

Trvalky jsou většinou dosti odolné vůči zimě, a tak vyžadují méně práce. Pořád je tu ale početná skupina choulostivých trvalek, které se nedokážou ubránit holomrazům anebo jsou celkově choulostivé a potřebují na zimu ochranu. Na sněhovou peřinu není v posledních letech spolehnutí, a tak se o trvalky musíme postarat sami, abychom zabránili mrazovým škodám.
kosatec-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay

Přikrývka pro letošní výsadby

Pokud jste tak ještě neučinili, přikryjte všechny letošní nové výsadby. Díky zimní přikrývce se budou lépe ujímat. Zelené části rostlin například u zahradních chryzantém nebo lilií bělostných přikryjeme smrkovým chvojím. Přikrývku vytvoříme dostatečně vysokou.

První krátké mrazy příliš neškodí

Není třeba se obávat ani u choulostivých trvalek, že by jim uškodily první krátké mrazy. Tou dobou ještě není třeba spěchat s ochranou proti zimě. Ta bude nutná až s déletrvajícím mrazem doprovázeným ostrými větry nebo při několika za sebou jdoucích mrazivých nocích s teplotami pod minus 10 °C.

Materiál na pokrývku si přichystejte včas

Vhodných materiálů k přikrytí půdy a rostlin existuje celá řada. Využít můžeme smrkové chvojí, borovicové chvojí, rašelinu, slamnatý stájový hnůj, suché listí, kompostový humus. Pro přikrývku rostlin je naprosto ideální smrkové chvojí, kterému jehličí na jaře samovolně opadá, a tak mají rostliny možnost se postupně přizpůsobit měnícím se podmínkám a nijak nezchoulostiví.

Které rostliny uvítají kryt z listí

Přibližně 20 cm vysoký kryt z listí vyžadují alstroemerie, bergenie, boubelka, čemeřice,  kniphofie, máčka, plejónka, dvojostice, střevíčník, záplevák, většina prvosenek a slunečnice (Helianthus atrorubens).

I mnohé traviny potřebují přikrývku

Některé vytrvalé traviny se rovněž vyplatí přes zimu chránit, ideálně listnatým příkrovem. K těmto travinám patří ozdobnice čínská, dochan, trsť a pampová tráva. Ta je zvláště citlivá na mokro v průběhu zimy. Půdu pokryjeme okolo rostliny do výšky 30–40 cm padaným listím. Aby listí vítr neodfoukal, zatížíme je chvojím.

Cibuloviny jsou rovněž vděčné za přikrývku

Za přikrytí půdy vám rovněž poděkují i cibuloviny vysazené na vaší zahradě. Na pozemku se často postará o přikrývku listí z opadaných sousedících dřevin. Listí pak přikryje ladoňky talovíny, bramboříky, bledule, sněženky. Nejsou-li však tato rostliny přirozeně chráněny, je dobré to zařídit. Přímo životně důležitá je přikrývka pro montbrecie, liliochvostce, holandské kosatce, lilie, šafrány zlatokvěté a pochopitelně pro všechny letos nové výsadby.

Zdroj:  Zuzana Bohdalová

14.11.2022 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist