Jak zajistit kvetení oleandru až do podzimu

Ať už máte malý vnitřní dvorek, či skromnou terásku nebo malou zahrádku, všude tam můžete v květináči pěstovat oleandr. Je to krásný keř se spoustou květů v nejrůznějších jemných barvách od bílé přes krémovou a růžovou až do červena. Bohužel v našich podmínkách jej nelze přes zimu pěstovat venku, a tak je třeba ho přenést do prostor chráněných před mrazem. Ale ještě dříve, než tak učiníme, budeme se chtít jistě co nejdéle radovat z jeho krásných květů.
oleandr_shutterstock_472343902-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Oleandr si díky každoročním velkým přírůstkům vynutí pravidelně novou nádobu. Ta by měla být v průměru o 4 až 6 cm větší než ta předchozí. Pro kvetení, které trvá celé měsíce, potřebují oleandry hodně hnojiva a ještě více vody. Co se týče hnojení, pro oleandr jsou lepší dvě dávky bezprostředně účinkujícího hnojiva týdně než jedna velká. Při pravidelném přihnojování bude mít oleandr větve hustě obrostlé listy a pokvete celé léto.

Výhony, na nichž nejsou květy, můžeme kdykoli seříznout, jestliže nám připadá, že nějakým způsobem ruší celkový vzhled rostliny. Jestliže uvadlé květy neodpadávají samy, odstraňujte je. Nová poupata se tvoří na nových výhonech nad odkvetlými květy.

Po jarním úklidu postavte nádobu s oleandrem na misku, která bude zadržovat vodu ze zálivky. V misce by měla v průběhu parného léta stát voda neustále. Velké rostliny se za horkého léta musejí zalévat dokonce 3x denně.

Déšť může ublížit plným květům oleandrů, jelikož ty jsou složeny z několika vrstev okvětních lístků, mohou se mezi jednotlivými okvětními plátky zadržovat dešťové kapky, tudíž se tam zdržují déle než v jednoduchých květech oleandrů. V horkých letních dnech se však tyto kapky deště rychle odpaří a velké květy navíc rychle oschnou. Pokud však prší v létě poměrně často, ovlivní to květy tak, že se na nich vytvářejí skvrny, které jsou zvláště patrné na světle kvetoucích odrůdách.

U kořenů je to jinak, ty naopak vyžadují stálé zamokření, takže ideální pro oleandry je, pokud je v misce neustále stojící voda. Větve, ty už mají rády sucho. Přílišné mokro může vést až ke vzniku rakoviny oleandrů, při níž se na větvích tvoří zduřelá místa.

Pokud se vám podaří držet se těchto pěstitelských zásad, bude vaše pěstování oleandrů jistě úspěšné a jejich květy vám budou dělat velkou radost až do podzimu.

Text: Zuzana Bohdalová

5.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist