Jak zajistit soukromí na zahradě

Zajistit soukromí na terase či jiném místě, kde rádi na zahradě odpočíváme, není nijak složité. Pomohou vhodně vybrané keře či vysoké trvalky, zídky, nebo drobné zahradní stavby. Inspirujte se!
pomoci-trelazi-lze-oddelit-cast-zahrady-s-posezenim-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Místo vzrostlých stromů, které by se časem mohly stát jablkem sváru s vašimi sousedy, volte jako zelenou zástěnu raději keře a menší rostliny nebo vysoké trvalky, které můžete dostatečně upravovat řezem. Nemusíte vždy odcloňovat celou zahradu a vytvářet z ní neproniknutelnou soukromou plochu, mnohdy postačí oddělit od okolí pouze část se zahradním posezením.

Mobilní zeleň

Zvláště v případě teras mohou skvěle posloužit jako optický oddělovač prostoru rostliny vysazené jako mobilní zeleň. Různé druhy v nádobách můžeme podle momentální potřeby volně přemisťovat nejen v prostoru terasy, ale i celé zahrady.

Velké keře a zastřihávané stromky v mohutných nádobách umístíme pro tento účel na pojízdné podložky, abychom práci při přemisťování s nimi měli co nejsnazší.

Jako mobilní zeleň lze používat nádoby s dřevinami, skleníkovými rostlinami nebo květinové mísy, sloupcovité ovocné stromy atd. Velkou výhodou je u mobilní zeleně její využití právě v době maximálního estetického působení.

Popínavky k pergole

Je to právě pergola, která nejčastěji slouží k vytvoření jisté intimity na zahradě nebo alespoň na její části. Zároveň slouží pergola i k podpoře popínavých rostlin, ať už se jedná o trvalky nebo jednoletky.

U pergoly se pochopitelně spíše vyplatí trvalkové druhy, jako jsou například vistárie, přísavníky, popínavé růže, břečťan, trubače nebo plaménky (Clematis).

Popínavé rostliny, které odolávají jen mírným zimám, jako jsou například Campsis radicans a neopadavé plaménky Clematis armandii a Clematis cirrhosa, vysazujeme jen k teplým jižním stěnám nebo na krytá místa, kde jim neublíží ani mráz, ani prudké větry.

Uvažujeme-li o společné funkci architektury a zeleně, musíme často brát v úvahu i ty nejmenší zdánlivé detaily týkající se rostlin. Jako příklad můžeme uvést barevnost listů vůči barevnosti fasády.

Nezanedbatelný bude ovšem i vztah mezi estetickým použitím a způsobem, jak se který druh rostlin pne. Aby byl splněn určitý výtvarný záměr, bude potřeba použít pouze takový rostlinný druh, u něhož opora nebude v rozporu s estetickým záměrem.

Ochrana před sluncem

Zvláště v zahradách na svažitých terénech nebo v zahradách mezi domovní zástavbou udělají velkou službu stínicí prvky. Díky nim může znamenat soukromí na zahradě ten nejmenší problém. Využít k tomu můžeme slunečníky, stínicí plachty, plachty proti slunci a další textilní prostředky. Takovýto druh optických clon je nejvhodnější pro moderní zástavbu a zahrady v městském stylu.

Vysoké ploty jen výjimečně

K získání patřičného soukromí a klidu na zahradě můžeme zvolit i vyšší zděné ploty. Pamatujeme ale, že tento způsob volíme pouze v případě, kdy chceme zahradu oddělit od velmi rušné komunikace.

Řiďte se zákonem

Řešíte-li ve své zahradě odclonění blízko pozemku sousedů, buďte zvlášť opatrní. Nejlepší pochopitelně je, když se vám podaří na všem se se sousedy dohodnout, ať už se jedná o výsadbu živého plotu, nebo o popínavky, které se mají pnout po sousedově plotě.

Ideální je mít na to jejich souhlas písemně, nikoli jen ústně. Jakmile jim totiž cokoli na vaší realizaci začne vadit, musíte se striktně řídit zákoníkem. To znamená, že nesmíte stínit cizí pozemek a povoleno nemáte ani používání cizího plotu.

Podle nově platícího Občanského zákoníku a jeho § 1017 je zakázáno vysazovat stromy blíže než 150 cm od hranic cizího pozemku. Navíc je nutné udržovat je jen v takové výši, kdy nebudou stínit sousedovi nebo ho případně obtěžovat jinak.

8.3.2022 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist