Jak zajistit velkou úrodu rajčat? Osvědčené rady pro začátečníky i pokročilé

Nic se nevyrovná čerstvým doma vypěstovaným rajčatům. Problém je, že tato oblíbená plodová zelenina patří k těm náročnějším na pěstování, a to zejména pro začínající zahrádkáře. Rajčata jsou náchylná k celé řadě chorob, vyžadují správné hnojení a zavlažování. Ale nebojte, stačí znát pár triků, které vám teď prozradíme a úrodu ani nestačíte zpracovat.
shutterstock_1718491804-1.jpg Zdroj: shutterstock.com

Co pomáhá rajčatům v růstu?

Odpověď je jednoduchá – živiny a zase živiny. Rajčata vyžadují stálý přísun živin po celou vegetační dobu, takže zahrádkáři musí zajistit, aby jejich záhony měly vhodně připravenou půdu a načasované aplikace hnojiv.

Používáme základní hnojení N-P-K (dusík, draslík a fosfor), ale poměry prvků se liší ve fázích růstu. V počátcích potřebují sazenice k rychlému a bujnému růstu hlavně dusík. Dobře funguje vyvážené hnojivo NPK v poměru 10-10-10. Pokud jste půdu doplnili velkým množstvím kompostu, mělo by jim to zpočátku stačit.

Když rostliny začnou kvést a plodit, snižte množství dusíku, které rostlinám dáváte, a zvyšte množství draslíku. Příliš mnoho dusíku způsobuje hojnost listů a málo plodů. Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10.

Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.

TIP Magazín Zahrada.cz! Rajčata milují kávovou sedlinu, protože obsahuje dusík. Můžete ji přidat do kompostu nebo ji použít přímo na zahradě jako organické hnojivo.

11 tipů pro vysokou úrodu rajčat

1. Dobře připravte půdu

Prvním krokem k vysoké úrodě rajčat je správná příprava půdy před výsadbou. Rajčata milují a prospívají v bohaté dobře propustné a kypré půdě.

Ujistěte se, že je váš zahradní záhon dostatečně hluboký. V ideálním případě by měla být půda prokypřená alespoň 12 až 24 cm, aby měly kořeny prostor. Do záhonu zaryjte dobře uležený kompost, který poskytuje rostlinám většinu živin, které potřebují k růstu.

2. Přidejte do půdy vápník

Slyšeli jste někdy o hnilobě na konci květů? To je, když se na květu rajčete objeví černé nebo hnědé skvrny. Nejčastější příčinou je nedostatek vápníku.

Můžete do půdy přidávat rozemleté vaječné skořápky, které se skládají z téměř 96 % z uhličitanu vápenatého.

Během sezony pravidelně také přihnojujte speciálním hnojivem na rajčata a papriky, které zabrání hnědým skvrnám na plodech. Důležitou složkou tohoto hnojiva je právě vápník.

3. Sázejte hluboko

Rajčata mají ráda, když jsou zasazena hluboko. Před sázením si pozorně prohlédněte stonky; najdete na nich drobné vláknité chloupky, které se táhnou po celé délce. Jsou to potenciální kořeny, které při kontaktu s půdou vytvoří kořeny. A čím více kořenů, tím lépe rostlina přijímá živiny a produkuje víc plodů.

Při výsadbě sazenic rajčat zaštipujte spodní listy a ponechte pouze několik listů nahoře. Poté zasaďte sazenice rajčat tak hluboko, abyste zakopali stonek těsně pod nejnižší sadou listů. Dbejte na to, aby se listy nedotýkaly půdy, což vede k chorobám.

4. Dobře rozmístěte rostliny

Dbejte na to, abyste rostliny rozmístili v dostatečných rozestupech, rajčata se hodně rozrostou. Přesné rozestupy, které rostliny potřebují, se liší podle typu rajčat, která pěstujete. Radu obvykle najdete na návodu sáčku se semeny. Obecně platí, že dva metry mezi rostlinami jsou dostačující.

Dostatečné rozestupy mezi rostlinami rajčat jsou nezbytné, protože umožňují proudění vzduchu kolem nich, což snižuje riziko plísňových infekcí.

5. Zalévejte do hloubky a pravidelně

Zalévejte méně často, ale zato vydatně, abyste prolili půdu opravdu hluboko. Hluboká zálivka pomáhá rostlinám vytvořit silný kořenový systém, který je ukotví v zemi. Umožňuje také rostlinám přístup k živinám hlouběji v zemi. Pokud vrchní vrstva půdy vyschne, budou mít kořeny stále přístup k vodě. Rajčata zalévejte pomalu a u báze rostliny, tak abyste nenamočili listy. Častá vlhkost listů vede k houbovým chorobám.

6. Rostliny zamulčujte

Mulčování kolem rostlin se provádí nejen proto, aby vaše zahrada vypadala hezky. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak zvýšit úrodu rajčat, aniž byste museli dělat nějakou práci navíc. Zkuste kolem rostlin přidat organický mulč, například drcené listí, posekanou trávu a slámu.

Má to několik výhod:

 • Udržuje vlhkost v půdě a snižuje četnost zalévání.
 • Potlačuje růst plevelů.
 • Reguluje teplotu půdy – udržuje ji teplejší na jaře a chladnější v létě.
 • Snižuje erozi půdy.
 • Zabraňuje rozstřikování vody z půdy na listy rostlin, čímž se šíří bakterie a choroby.

7. Zajistěte oporu

Rajčata potřebují oporu, některé odrůdy dorůstají i 2 metry, proto musí být opora dostatečně vysoká. Kromě nebezpečí polámání není dobré, aby se rajčata plazila po zemi, což opět podporuje šíření chorob a bakterií. Mnoho chorob žije v půdě a stačí, aby se list dotkl půdy, a rostlina se nakazí.

Rostliny rajčat potřebují kůl, klec nebo mříž. Podpůrný systém je nejlepší instalovat ihned po zasazení rajčete do země. Pokud s instalací opěrného systému počkáte, můžete při jeho instalaci narušit kořenový systém.

Jediná rajčata, která nepotřebují oporu, jsou keříčková. Ta dokonce nemusíte ani zaštipovat.

8. Zaštipování rajčat

Začátečníkům se může zdát, že zelené hmoty, která se z rajčat odstraní, je tolik, až jim to může ublížit. Ale nebojte se toho. Silný řez je pro rostliny rajčat přínosem, protože vede k větší a produktivnější úrodě.

Začíná se zaštipováním spodních větví. Při růstu pravidelně odstraňte všechny boční výhony, které vyrůstají z paždí listů, aby veškerou svou energii rostlina vložila do růstu, kvetení a tvorby plodů. A ze začátku odstraňujte i poupata, protože rostlina potřebuje vložit energii do vývoje kořenů.

Když nasadí rajče plody, odstraňujte část nových květů. Je to zase z důvodu, aby rostlina dávala všechnu sílu do plodů. Od půlky srpna už odstraňte veškeré květy, protože plody z nich by stejně nestihly dozrát a zbytečně by ubíraly energii těm dozrávajícím.

Z rostlin rajčat můžete a měli byste odstraňovat listy, a to hlavně ty, které se kříží nebo způsobují velké shluky. Hledejte listy, které jsou poškozené a nemocné. Vaším cílem při řezu je vytvořit otevřenou, vzdušnou rostlinu bez škůdců a chorob.

9. Hnojit a hnojit

Jak jsme si řekli výše, rajčata jsou velcí jedlíci a vydatné hnojení jim prospívá. Množství živin, které rostlina potřebuje, se liší podle toho, v jaké fázi vegetačního období se rostlina nachází.

Během prvních několika týdnů po přesazení věnují rostliny čas růstu kořenů a listů. Potřebují dostatek dusíku a všech živin. V této době je vhodné použít kvalitní kompost a hnojivo 10-10-10 NPK.

Jakmile rostlina vstoupí do fáze kvetení a plodů, musí zahradníci přejít na hnojiva s nízkým obsahem dusíku a vysokým obsahem draslíku, který je potřebný pro silné plodenství.

10. Doprovodná výsadba

Slyšeli jste někdy o doprovodné výsadbě? Jedná se o formu polykultury, kdy spolu pěstujete vzájemně prospěšné plodiny. Některé rostliny odradí škůdce a choroby, zatímco jiné povzbudí opylovače, aby se na vaší zahradě zastavili.

Rostliny užitečné pro rajčata:

 • Pažitka
 • Cibule
 • Česnek
 • Papriky
 • Špenát
 • Hlávkový salát
 • Rukola
 • Mrkev
 • Petržel
 • Máta
 • Bazalka
 • Měsíček
 • Afrikán

Co nesázet s rajčaty?

 • Brambory
 • Brokolice
 • Kapusta
 • Kukuřice
 • Kedlubny
 • Fenykl

Některé z těchto rostlin přitahují škůdce, kteří poškozují i rajčata, jiná zase zvyšují riziko onemocnění plísní bramborovou.

11. Pravidelná sklizeň

Čím častěji rajčata sklízíte, tím více energie rostlina přesměruje do růstu a dozrávání dalších plodů. Když rajčata začnou zrát a dozrávat, kontrolujte rostliny každý den a sklízejte ty téměř hotové. Tak poskytnete sílu dalším plodům a nížíte riziko poškození či popraskání již téměř zralého rajského jablíčka.

Rajčata jsou jedním z mála druhů ovoce, které pokračují ve zrání i po odstranění z rostliny díky produkci etylenu, přirozeně se vyskytujícího plynu. Dejte nezralá rajčata do papírového sáčku nebo kartonové krabice s dalšími rajčaty a zralým jablkem. Brzy dojdou.

Už se těšíte na bohatou úrodu? S našimi tipy ji dosáhnete!

13.4.2022 5:17| autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist