Jak založit kopretinovou louku

Možná máte v oblibě některou z konkrétních travních směsí, kterou pravidelně kupujete, abyste s ní obnovili anebo založili nový kus trávníku na vaší zahradě. Proč ale pro tentokrát nezkusit něco jiného? Co byste řekli třeba na kopretinovou louku na své vlastní zahradě. Kdysi běžné luční květiny se z přírody kvapem vytrácejí, a tak založení kopretinové louky může být vaši osobním přiblížením se přírodě.
shutterstock_94093696-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Je třeba dodržet důležité požadavky na péči

Založení kopretinové louky u vás na zahradě jistě uvítají i vaši sousedé anebo přátelé, kteří k vám na zahradu zavítají. Bezpochyby budou obdivovat nejen vaše dílo, ale i krásu zajímavých barevně kvetoucích rostlin. Aby taková kvetoucí kopretinová louka opravdu splňovala vaše očekávání, je třeba dodržet několik zásadních požadavků, a to již při péči o půdu až po závěrečný počet kosení v průběhu sezóny.

Co je to kopretinová louka

Kopretinová louka je společenstvím lučních květin, bylin a trav, které můžeme zakládat nejen na svých zahradách, ale i na veřejných prostranstvích či v parcích. Kopretinovou loukou zajistíme nejen sobě krásný výhled, kterým se budeme moct kochat celé léto, ale jejím výsevem pomůžeme vytvořit také pastvu pro luční hmyz a velké množství krásných motýlů.

Příprava pozemku před výsevem

Kopretinovou nebo jakoukoli jinou louku nelze založit do stávajícího trávníku. Vždy je třeba mít zahradnicky připravenou půdu. Zeminu prokypříme až do hloubky 100 až 150 mm.  Nezapomeneme z půdy odstranit kameny a veškeré organické zbytky. Následně půdu na pozemku urovnáme a připravíme ji k výsevu.

Důležité je půdu ani později vzniklou louku nehnojit. Hnojením bychom jen podpořili růst širokolistých nitrofilních rostlin, mezi něž počítáme například šťovík, rdesno, mochnu anebo kopřivy. Tyto rostliny by svým vzrůstem potlačily travní společenství i společenství lučních květin a bylin. Půdu před výsevem rovněž neošetřujeme žádnými herbicidy. V prvním roce po založení louka prochází takzvaným plevelným stádiem.

Jak na samotný výsev

Do dostatečně připravené půdy vysejeme travní směs. Výsev můžeme provést ručně anebo secím strojkem, kdy použijeme dávku přibližně 10 až 15 g /m2. Poté vyséváme směs semen lučních rostlin. Použijeme dávku 1 – 1,5 g osiva/m2.  Následně hráběmi zapravíme osivo do půdy, nejlépe do hloubky 1 až 2 mm. Pak použijeme na utužení pozemku zahradní válec.

Osetou plochu je třeba udržovat neustále vlhkou. První sečení se doporučuje, jakmile výška porostu dosáhne 20 cm. Použijeme k tomu nejlépe kosu, nebo žací nůž, případně srp. Louku zakrátíme na výšku 5 – 7 cm. Louka rozkvétá až druhým rokem po založení. To už ji sekáme jen 1 x – 3 x ročně, a to prvně poté, co v červnu odkvetou kopretiny.

Na letošní výsev není zdaleka pozdě

Vzhledem k tomu, že výsev můžete provádět od dubna až do konce září, nic jste letos nezmeškali. Pokud se chystáte na výsev v letních měsících, počítejte s tím, že letní výsevy vždy vyžadují častější závlahu. Vzešlé travní semeno nesmí zaschnout.

Jak často louku kosit

Chcete-li, aby vám vaše květinová louka kvetla po celé léto, část louky posekejte co nejdříve. To znamená již na začátku květu. Během 5 týdnů louka znovu rozkvete. Je to způsob, jak se neustále radovat z krásy lučních květů a přitom ještě umožnit pastvu motýlům i lučnímu hmyzu.

Hotové travní směsi

Ve specializovaných prodejnách je ke koupi již hotová travní směs s názvem Kopretinová louka, kterou můžete využít. Obsahuje 21 druhů lučních bylin a květin. Hlavní složkou jsou zde pochopitelně kopretiny, ale i chrpy.

 

9.9.2021 5:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist