Jak založit živý plot a jak o něj pečovat?

Živý plot je oblíbeným způsobem zastínění přílišného slunce i cizích pohledů do zahrady. Je však nutné se o něj starat, aby vám dělal jen radost a parádu. Víte, jak daleko od sebe sázet stromky nebo kdy se připravit na stříhání živého plotu?
merxu.com_magazinzahrada.cz_-jak-zalozit-a-pecovat-o-zivy-plot-_thmanuel-t-xf1nszrkh_s-unsplash-1100x618.jpg Zdroj: Merxu.com

Bez kvalitního nářadí bude péče o živý plot očistec

Máte-li na zahradě dlouhý a hustý živý plot, neobejdete se bez pořádných nástrojů pro jeho údržbu. Nářadí pro zastřihávání, přesazování či seřezávání do roviny vybírejte z kvalitních materiálů a nešetřete na něm – rozdíl poznáte ve snazší manipulaci, v rychleji odvedené práci i delší životnosti.

Založení živého plotu

Pokud se k založení zeleného oplocení teprve chystáte, poraďte se v zahradnictví, které rostliny budou nejvhodnější pro vaši zahradu. Měli byste znát typ půdy, míru světla a požadovanou délku a výšku plotu.

Při sázení si pomozte nataženým provázkem, kterým si vytyčíte rovinu a prostor. Vykopejte příkop o šířce 80–100 cm, a to do hloubky cca 50 cm. Zeminu zryjte, na dno strouhy přidejte kompost a pusťte se do samotného sázení. Mezi stromky nechávejte mezery – na 1 metr délky vysaďte 3 až 5 rostlin podle požadované hustoty plotu. Pro volné živé ploty, které se nestříhají, ale lze jimi snadno prohlédnout, můžete rostliny sázet i metr od sebe. Všechny stromky nakonec pořádně zalijte.

Myslete na údržbu a nesázejte dřeviny hned u plotu, jinak se k jejich zadní straně nedostanete. Případně je můžete zasadit hned k oplocení a udržovat je z vnější strany plotu, ale počítejte s jejich prorůstáním a možným poškozením pletiva či planěk.

Udržujte živý plot krásný

Pokud chcete neprůhlednou zelenou zeď, musíte se o stromky pečlivě starat. Tvarované živé ploty potřebují kontrolu brzy zjara po pominutí mrazů (únor, březen) – u listnatých druhů radikálně zkraťte výhony, aby se stromky rozkošatily, u jehličnanů a stálezelených dřevin odstraňte suché větvičky a vytáhlé výhony. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku a u choulostivějších druhů rostlin i na přikrytí chvojím před zimou.

U zavedených živých plotů se stříhají jen mladé výhony – stačí je zastřihnout jednou ročně na podzim nebo brzy na jaře. Dodržujte mírně lichoběžníkovitý tvar se širší základnou u báze rostliny. Hnojte až druhý rok po výsadbě.

A ještě závěrečná rada: Ploty nestříhejte v době hnízdění a dopřejte ptactvu bezpečné místo pro vyvedení mladých.

3.8.2021 2:08| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist