Jak zastřešit terasu

Jedním z příjemných okamžiků, které nabízí letní období, je možnost servírovat oběd na terase. Často nás ale odradí pálící slunce. Jak se před ním ochránit a nepokazit si tak možnost strávit poledne na venkovní terase?
markyza_shutterstock_761631865-1100x618.jpgCelá galerie 32 Zdroj: shutterstock.com

Pro každou zahradu a samozřejmě i pro každého jejího majitele se hodí jiný typ zastřešení. V prvé řadě je při úvahách o ideálním řešení venkovní terasy nutné zvážit několik kritérií. Před čím vším nás má zastřešení uchránit – budeme na terase chtít trávit čas během slunečného poledne, i během jarních deštivých dnů? Volbu ovlivní i okolní terén, především pak blízká přítomnost stromů a vzdálenost terasy od obytných prostor. V neposlední řadě bude rozhodovacím faktorem pro mnohé z nás cena zastřešení.

Zahradní slunečník

Nejjednodušší a nejméně nákladnou variantou zastínění terasy je slunečník. Jeho velkou výhodou je možnost stažení, je tedy ideální pro malé terasy v bezprostřední blízkosti domu, kde by trvalé zastřešení negativně ovlivňovalo přístup světla do interiérů. Jeho nevýhodou je však omezené rozpětí. Je nestabilní při extrémním větru a za deštivých dnů vás na terase neochrání.

Markýza

Stále ještě cenově přijatelnou alternativou je textilní markýza, která nabízí větší rozpětí a také se dá stáhnout. Hodí se proto i pro větší terasy v blízkosti domu. Avšak i tato volba vám vyřeší pobyt na terase především během slunečných dnů, za deště si díky ní příjemný pobyt na terase neužijete. Nevýhodou textilních materiálů v exteriéru je barevná nestálost a téměř nemožné čistění.

Konstrukce s panely z různých materiálů

Stabilním řešením pro zastřešení terasy je konstrukce, kterou je možné nechat zhotovit ze dřeva, oceli či hliníku. U všech variant materiálu je po čase nutná údržba, volba se tedy bude lišit zejména ve výsledné představě majitele terasy. Je-li vám blízký styl zahrady moderní, bude se na terase vyjímat kovová konstrukce. Pro tradiční a středomořské zahrady je pak vhodnější dřevěná.

Je několik možností, jak konstrukci zastínit, případně ji můžete nechat jako pergolu volnou a osázet okolí terasy pnoucími rostlinami. Přirozený vzhled evokují rákosové a textilní panely. Jejich nevýhodou je nestabilita v extrémnějších podmínkách a krátká životnost. Alternativní volbou materiálu pro panely může být plexisklo. S vlnitým reliéfem vám zajistí rozptyl slunečního světla a díky své vyšší odolnosti zajistí i příjemné posezení v náročnějším počasí. Je však potřeba zhodnotit tuto variantu i s ohledem na nutné sezónní čistění, které se může rázem proměnit v kaskadérský počin.

Cenově náročnější variantou je pak kompletně zasklená terasa s možností otevírání jednotlivých oken. Volba je to cenově náročnější a opět je nutné přemýšlet i nad nutnou údržbou. Na druhou stranu touto cestou vyřešíte stabilní zastřešení terasy, aniž byste omezili přístup denního světla do přiléhajícího obydlí.

Lenka Malá

 

13.7.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist