Jak zazimovat zahradní jezírko

Jezírko je nádherným doplňkem designové zahrady a může jím i zůstat za předpokladu, že se o něj staráte. Pokud v něm chováte ryby, vodní želvy nebo pěstujete rostlinky, je nutné ho připravit na podzim a zimní měsíce. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak zazimovat zahradní jezírko. Jak začít?
shutterstock_247053145-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Tip č. 1 – Pokud v zahradním jezírku nic nechováte a je úplně prázdné, můžete vodu odčerpat. Je-li situace jiná, jezírko vypusťte jen z části, vyčistěte a pak znovu doplňte.

Tip č. 2 – Měli byste zabránit úplnému zamrznutí jezírka, použitím například slámy nebo PET lahví. Hladina tak nezamrzne úplně a tím umožníte rybám dýchání. Pokud hrozí opravdu velké mrazy, můžeme hladinu jezírka zakrýt polystyrénovými deskami, svazky větviček nebo kousky dřeva .

Tip č. 3 – Jestliže máte v jezírku čerpadlo, doporučuje se ho zazimovat v domě. Vyjměte také UV lampy anebo filtry.

Velká fotogalerie zahradních jezírek

Tip č. 4 –  Chováte- li ryby a chcete-li je nechat přes zimu v jezírku, mělo by mít hloubku okolo 1 metru a půl. V zimních měsících je totiž teplota v hloubce okolo 4 stupňů. Čím mělčí jezírko, tím snadněji promrzá.

Tip č. 5 –  Teplomilné ryby a želvy vyjměte z jezírka a nechte je přezimovat v domácím akváriu. Ostatní, ty méně choulostivé,  můžete nechat v jezírku, jen zařiďte, aby dno bylo písčité nebo bahnité, pro snadnější tvorbu úkrytů.

​Tip č. 6 – Abyste příští rok našli své jezírko v dobré kondici, můžete použít chladnovodní bakterie s enzymy pro čištění vody. Jejich účinek se nemění ani při velkých mrazech ani při opakovaném mrznutí a tání jezírka. Jsou přátelské k životnímu prostředí a mohou se používat i když se do jezírka na jaře vrátí ryby a rostliny.

Pokud se o jezírko pravidelně staráte, použití agresivní chemie není nutné. Na zazimování máte čas do prvních větších mrazů a zatím můžete přemýšlet, jak si jezírko vyšperkujete zase na jaře.

Sabrina Harisová

7.9.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist