Jak zazimovat zahradu a zahradní vybavení? Nezapomeňte na vodní plochy

Zazimujte zahradu před příchodem večerních mrazíků. Péči potřebuje trávník, záhony, rostliny v nádobách i jezírka.
titulka-zahradni-domek-zima-snih-1100x618.jpg Zdroj: Domky-Delta.cz, Foto: Pexels.com

Jak se postarat o trávník

Na podzim odstraňte plevele z trávníku speciálním vyrývačem plevele, pomocí vertikutace či verifikace nebo chemicky selektivním herbicidem. Při pletí ručně byste mohli poškodit kořeny trávníku. Shrabejte opadané listí a trávník posekejte.

Zazimování trvalek a rostlin v nádobách

Trvalky nechte na zimu celé i se suchými částmi, které v zimě ochrání kořenů před mrazy. Choulostivější trvalky, jako chryzantémy nebo kopretiny, na zimu zakryjte. Přenosné rostliny v nádobách dejte na zimu do chladna dovnitř.

Péče o keře

Na podzim keře zbavte uschlých květenství, ale zastřihávejte je až na jaře. Keře, jako je zlatý déšť, ibišek, hortenzie nebo růže, nahrňte na podzim na kořeny větší vrstvu zeminy, nebo je přikryjte netkanou textilií pro ochranu před mrazem.

Péče o stromy

Jehličnany i listnaté stromy zbavte suchých větví seříznutím, ale radikálnější řez nechte na jaro. Okrasné i ovocné stromky omotejte pletivem, abyste je uchránili před ohlodáním lesní zvěří. Mladým stromkům opět ochraňte kořeny před mrazem. Proveďte údržbu zahradní techniky a nářadí, a pak ji uložte mimo dosah mrazu. Na to se hodí zahradní domek.

Přizpůsobení vodních zdrojů na zimu

U hadic a automatického zavlažování vypněte hlavní uzávěr vody a vylijte zbytky vody, které v nich zůstaly. Při mrazech se led rozpíná a mohl by vám je nenávratně poškodit. Veškeré hadice a postřikovače odmontujte a bezpečně uložte dovnitř domu na suché a teplé místo. Sudy a nádrže s vodou vypusťte, otočte a zakryjte.

Zazimování bazénu či jezírka

Pokud je zahradě bazén, upravte hladinu vody a bazénové příslušenství uskladněte v bezmrazém prostoru. U zazimování jezírka ochraňte ryby i vodní rostliny.

27.10.2022 11:43| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist