Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Jak v posledních letech postupně více přibývá problémů s nedostatkem vody, snaží se mnoho lidí resuscitovat své studny, kde ještě nějaká ta voda je. Resuscitace studny jako taková není tak velký problém. Ten ale téměř vždy nastane ve chvíli, když chceme vodu používat na zálivku nebo dokonce na pití. Pak vyvstane hned několik zásadních otázek.
shutterstock_84095440-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Jak začít?

Ještě než začneme podnikat kroky pro resuscitaci studny, měli bychom si zjistit, jaká je současná kvalita vody, podle toho pak postupujeme dál. Voda může být vždy znečistěná dvěma způsoby, buďto chemicky nebo mechanicky.

První typ znečistění je téměř vždy velmi těžko řešitelný. Druhý problém je pak spíše otázkou ceny a času.

Pro zběžné zjištění obsahu pevných částic postačí odebraný vzorek nalít do průhledné lahve a nechat vodu nějaký čas odstát. Postupné usazování je vhodné po jistých časových intervalech sledovat. Pozorováním tak zjistíme, kolik je ve vodě drobných částí. Velké se usadí do chvíle, ale čím menší částice, tím déle potrvá usazování.

Chemické znečistění vody jsme schopni zjistit pouze odebráním několika vzorků vody a zasláním na chemickou analýzu. Cena rozboru se pohybuje různě, záleží na požadavcích na podrobnost rozboru, ale většinou bývá kolem 3.000 až 5.000 Kč.

Odebíráme vzorky vody

Nejčastější chybou, kterou udělá mnoho z nás, je, že odebereme vzorky ze studny, aniž by došlo k jejímu vyčerpání a dopuštění. Jestliže je voda ve studni několik let, měsíců nebo dnů, bude její kvalita vždy odlišná, spíše ale mnohem horší než u vody, která se průběžně čerpá a dopouští, resp. dotéká.

Před samotným odběrem vzorků tak studnu několikrát vyčerpejte a následně nechte vodu přirozeně dotéct. Tento postup se provádí vždy jako první krok. Není dobré nechat za peníze firmu studnu resuscitovat a pak provádět tyto testy. Při odběru vzorků pro chemickou analýzu postupujte vždy dle pokynů dané laboratoře. Odběr nepodceňujte, ošidíte maximálně sami sebe a ještě za to zaplatíte.

Vzorky máme, co dál?

U mechanického znečistění je řešení téměř vždy jasné, je jím jednoznačně filtrace. V případě chemického znečistění je vhodné dbát doporučení laboratoře nebo odborníka.

Nejběžnější chemické znečistění je bakteriemi e-coli nebo jinými druhy pocházejícími z výkalů. Dále se také může stát, že ve vodě bude vyšší obsah dusitanů a dusičnanů nebo minerálních látek.

Odstranění e-coli, dusitanů nebo dusičnanů se řeší velmi obtížně, je totiž mnohdy složité odstranit důvod jejich původu v naší vodě. Mechanismů na úpravu tvrdosti vody už naštěstí máme v současné době hned několik.

Je už dobrá chvíle na obnovení studny?

Jestliže jste oba dva typy znečistění řádně prokonzultovali a zvážili i to, jak chcete vodu ze studny používat, můžete se dle výsledků do obnovení studny pustit. I přestože se může obnovení studny jevit jako jednoduchá činnost, rozhodně tomu tak není a celý proces vyžaduje nejen znalosti, ale také velkou míru zkušeností.

Určitě je vhodné minimálně celý proces konzultovat s odborníkem. Není nic horšího než udělat chybu, kterou opět dělá mnoho lidí, a to, že zakoupí čerpadlo Malyš, které dáte hned do studny. Lze totiž předpokládat, že studna je znečištěna i mechanicky. Malyš je čerpadlo, které není za žádných okolností vhodné pro čerpání znečistěné vody. Na tento typ čistění se používají jiná čerpadla a jiné postupy.

Filtrujeme…

K filtrování mechanických nečistot je možné použít hned několik typů filtrů. Záleží na typu pevných částic a síle znečistění. U silně znečistěných vod platí tyto dvě pravidla.

  1. filtr se kupuje vždy podle velikosti filtrační plochy filtru
  2. při častém ucpávání filtru je nutné zvážit předfiltraci

Předfiltrací může být například separátor písku, který poškozuje vložky filtrů. Dále se také může jednat o filtry se speciální vložkou, která zachytí i ostrohranné nečistoty, jež také mohou proříznout vložky koncových jemných filtrů. V případě stálého a silného znečistění je také možné použít dvojité nádoby, kde se v jedné komoře usazují částice na dně a z druhé se vyčerpává již čistší voda.

Chemické znečistění je problém

V případě chemického znehodnocení je dobré vše konzultovat buďto přímo s laboratoří, nebo odborníkem, který se zaobírá tímto typem znečistění. Připravte se ovšem skoro vždy na větší finanční i časové investice a také na to, že budete muset možná i slevit ze svých požadavků, například nebudete moci vodu pít, ale pouze s ní zalévat a podobně.

13.3.2020 5:30| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist