Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?

Zimní období, kdy není moc práce na zahradě, lze využít k výběru mnohé techniky na zahradu a připravit se tak dobře na další zahradnickou sezonu. Po zimě bude jistě ve vašich zásobnících na vodu dost vody, kterou lze dobře využít na zalévání. Také se může stát, že se vaše čerpadlo v jímce či studni po zimě už nerozeběhne a vy se tak budete muset poohlédnout po novém modelu.

Čerpací technika se sice nevyvíjí tak rychle jako jiná, ale i tak je vhodné být stále v obraze a mít přehled, aby byly vaše finanční prostředky využity, co nejlépe.

Jaký typ čerpadla zvolit?

Jaký typ a hlavně také velikost vybrat, záleží hlavně na typu zdroje vody. Studna může být jak kopaná tak vrtaná a v případě jímky záleží na jejím objemu a rozměrech. U vrtané studny máte na výběr hlavně z kategorie třípalcových ponorných čerpadel.

V případě kopané studny můžete vybírat z různých velikostí ponorných čerpadel a porozhlédnout se můžete i po horizontálním provedení. Zde je nutné zdůraznit, že ponorná čerpadla dokážou vodu vyčerpat i z velké hloubky, záleží pouze na výkonu daného typu. U horizontálních čerpadel je hloubka daná fyzikálními zákony, a tak vodu z větší hloubky jak 8 metrů nevyčerpáte.

Jak dlouho vaše čerpadlo vydrží, záleží také hlavně na čistotě čerpané vody

Nejen výrazné znečistění vody je nutné vždy náležitě řešit různými způsoby předfiltrací a filtrací. Znečistění může být dvou typů. První a také spíše lépe řešitelné znečistění je mechanické. Může se jednak o větší až malé kamínky či písek, ale také o řasu, listí nebo jiní organický materiál.

Druhý typ znečistění je chemické, kdy dochází například k průsaku chemických látek z orné půdy, ale velkou roli hraje také chemické složení vody. Chemické složení vody ovlivňuje v některých případech tvorbu řas, které mohou způsobit ucpání čerpadla. Jedná se vždy o hůře řešitelné znečistění vody, kde se musí v mnohých případech sáhnout i ke kompromisům.

Jak silné čerpadlo zvolit?

Zde záleží nejen na hloubce, ze které je čerpána voda, ale také na vašich preferencích použití. Pro čerpání vody z 5 m hluboké studny a následné zalévání zahrady vám dobře poslouží výkonově slabé čerpadlo s průtokem kolem 2 m3 a hydrodynamickým tlakem v místě zálivky 1,5 bar.

Pro čerpání vody z vrtu oslovte určitě odbornou firmu, která vám s výběrem vhodného čerpadla pomůže. Výkon čerpadla zde už výrazně ovlivňuje také hloubka vrtu. Většinou platí, že čerpadlo použité pro závlahový systém, může dobře posloužit i na ruční zalévání zahrady, v opačném případě je s tím spíše problém.

Jaké materiály provedení zvolit?

Materiál, ze kterého je čerpadlo vyrobeno, určuje ve většině případů i jeho cenu. Pro občasný provoz čerpadla na zalévání zahrady můžete klidně sáhnout po levnějším řešení, kdy je čerpadlo vyrobeno z různých plastových materiálů. Při koupi se dívejte hlavně na lícování a utěsnění jednotlivých částí.

Při pořízení čerpadla, které potřebujeme využívat neustále například na automatický závlahový systém, musí být plášť čerpadla vyroben určitě z nerezu. Oběžná kola jsou u vertikálních ponorných čerpadel vyrobena většinou z norylu nebo technopolymeru. V obou případech se jedná o velmi kvalitní plasty. U horizontálních čerpadel se můžete navíc setkat také s mosaznými oběžnými koly.

Horizontální čerpadla
+ většinou levnější
+ snadnější montáž a obsluha
– max. celková sací výška je 8 metrů
– nutnost v zimě zazimovat nebo mít v místnosti, kde nehrozí teploty pod bodem mrazu

Ponorná čerpadla
+ nemusí se zazimovávat (určené pro trvalé ponoření)
+ veliký výtlak čerpadla
– mnohdy vyšší cena
– horší montáž a obsluha

Domácí vodárna

Při občasném použití čerpadla vám jistě nebude vadit jeho manuální zapínání a vypínání. Při častém čerpání je lepší čerpadlo rozšířit o několik málo prvků a vytvořit z něho tak domácí vodárnu. Pro sestavení domácí vodárny budete nezbytně potřebovat spínací prvek a zpětnou klapku. Dále je vhodné vodárnu osadit také expanzní nádobou a hladinovým hlídáním.

Použití hladinového hlídání se doporučuje i u čerpadel samotných. Pokud patříte mezi šikovné kutily, jistě si s trochou odborné pomoci dokážete vodárnu sestavit sami. Pro ty méně zkušené nabízí mnoho firem vodárny sestavené na míru připravené jen zapojit a čerpat.

Text: Jan Vrbata

Foto: Jan Vrbata a Shutterstock

27.1.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist