Jaké výhody a nevýhody přináší domácí bazén?

Domácí bazén uchvátí snad úplně každého. Luxusní doplněk pro jedny, nezbytnost pro jiné. Hlavní důvody pořízení bazénu jsou relaxace a letní zábava pro děti. Výdaje ale nejsou jednorázové a celý systém vyžaduje pravidelnou a často i nákladnou údržbu. Plánujete výstavbu či koupi domácího bazénu? Pojďte si s námi projít klady a zápory, které s sebou investice nese.
shutterstock_197710079.jpgCelá galerie 26 Zdroj: shutterstock.com

Uvolnění a rekreace na vlastní zahradě

V mírném klimatu České republiky lze venkovní bazén užít minimálně tři měsíce z celého kalendářního roku. Vnitřní bazény nejsou závislé na výkyvech počasí, jejich využití je tedy několikanásobně vyšší.

Výhody: Plavecký bazén je skvělým vyžitím jak pro dospělé, tak pro děti. Poskytuje prostor pro cvičení, hry a další aktivity. Není nad letní večerní party u vlastního bazénu.

Nevýhody: Pro malé děti a neplavce všeobecně mohou být hluboké bazény opravdovým nebezpečím. Ani investice do bezpečnostních prvků by se neměla podcenit. Zejména pro děti je vhodné zakoupení nafukovacích vest a dalších vychytávek. Zároveň pouštíte-li do svého bazénu kamaráda či souseda, vždy se nezapomeňte optat, zda umí plavat. Domácích neštěstí už bylo dost.

Pořizovací cena

Plavecký bazén je velkou investicí a je tudíž třeba ji dobře promyslet. Koupíte-li dům, který již bazén má, vyjde vám levněji než instalace nového.

Výhody: V současnosti se pořizovací cena bazénu nepohybuje tak vysoko, jako jsme byli zvyklí před lety. Zároveň jeho koupí zvyšujete prodejní cenu domu (pokud o prodeji uvažujete) a atraktivitu domu pro potenciálního kupce.

Nevýhody: Stejně tak jako koupený dům s bazénem vyjde levněji než stavba nového komplexu, i prodej vašeho domu nevrátí původní investici do bazénu. Výdaje na renovace a modernizace vašeho domu jdou za vámi, nikoli za dychtivým kupcem.

Údržba

Správná péče o váš bazén vyžaduje nejen čas, ale i zevrubné znalosti bazénové chemie a dalších prostředků, které jsou určené k péči o něj.

Výhody: Lidé, kteří bazén sami vybudují, většinou vědí o jeho údržbě mnoho. Přeci jen, když už si takové dílo postavili, neradi se dívají na jeho úpadek. Pokud plánujete koupi domu s bazénem, vždy se zaměřte na jeho stav a věnovanou péči. Zjistěte si od odborníků, jak se o daný typ bazénu správně starat. Pomůže vám to správně se rozhodnout a neprodělat. Zároveň můžete vzít v úvahu pozvání znalecké firmy, která se vám o bazén postará sama. Pokud zodpovědnost za chod bazénu nechcete mít na sobě, svěřte ji odborníkům.

Nevýhody: Pokud se o bazén správně nestaráte, riskujete jak zdravotní, tak bezpečností komplikace. Vhodně zvolená bazénová chemie se postará o správnou výši PH. Nevhodné prostředky mohou vést k růstu řas a dalších bakterií, což snadno vede k onemocnění uživatelů bazénu.
Domácí bazény jsou nádhernou atrakcí. Spolu se správnou péčí budete z této investice těžit dlouho a přinese vám mnoho krásných okamžiků.

Martina Gillichová

3.8.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist