Jakou podlahu použít na terasu u domu

Terasy propojují domy s okolím, s venkovním prostředím, a tak zvětšují obytnou plochu domu. Materiály, které na jejich stavbu zvolíme, by vždy měly ladit se stavbou, její fasádou nebo obklady a také s chodníky v zahradě. Dále by měly splňovat poměrně dost užitných vlastností, a tak není právě jednoduché vybrat pro terasu tu správnou, ba přímo ideální podlahu.

Co určuje dispozice terasy

Dispozice terasy jsou určovány nejen našimi záměry, ale rovněž velikostí a tvarem pozemku. V případě příliš velké terasy je dobré zvážit kombinaci dvou materiálů. Velice efektně vyhlížejí terasy, které jsou řešené po celé půdorysné délce domu. Své kouzlo má i terasa zahnutá za roh domu.

Na jaké materiály vsadit

Dřevo
Dřevo je snad prvním materiálem, který nás v souvislosti s konstrukcí terasy napadne. Materiál je to příjemný a přirozený, ale má nízkou odolnost. Zvolíme-li český smrk nebo borovici, můžeme počítat s životností cca 10 let.  Vhodným řešením s vyšší odolností jsou prkna ošetřená speciálními nátěry a již z výroby opracovaná, např. borovicová prkna, na jejichž úpravu byla zvolena technologie thermowood. Tato technologie snižuje možnost napadení prken škůdci a snižuje i absorbování vody. K druhům dřeva, které celkově i bez ošetření vykazují delší životnost, patří dub, akát, sibiřský modřín a z exotických dřevin pak merbau, teak, bangkirai nebo masaranduba.

Kameny
Z kamenů určených k výstavbě teras patří k favoritům žula, rula, čedič mramor a porfyr. Jedná se o další přírodní materiály, které jsou ale tvrdé a odolnější než dřevo. Na slunci se však rozpalují. Je možné je ošetřit proti skluzu. Jejich odolnost proti vnějším vlivům a také proti působení chemikálií je vysoká.

Kamínkové koberce
Vhodnou alternativou k přírodním materiálům jsou bezspárové kamínkové koberce. Může se jednat o základ z drceného mramoru a o říční kamínky, které jsou spojené speciálním pojivem. Takový kamenný koberec je ideálním povrchem na terasy, které jsou spojené s bazénem, zajistí přirozenou masáž chodidel.

Kompozita
Dřevo bývá často nahrazováno dřevoplastovými prkny. Ta se vyrábějí z plastových polymerů a dřevních vláken. Často je to v poměru 40 : 60 ve prospěch dřeva. Poměr složek však může být i půl na půl. Poměr dřeva a typ plastu jsou základní prvky ovlivňující rozdíly v dřevoplastových prknech od různých výrobců. WPC prkna mají obrovskou výhodu v tom, že nehnijí, dále nevsakují vodu a nezadřeme si na nich třísku do nohy, chodíme-li po nich bosi, navíc není třeba jejich nátěr obnovovat.

Další možností je použití venkovní krytiny Runnen, která se hodí nejen na terasu, ale i na balkony nebo patio. Zvolit se dá jednobarevné řešení, ale vhodná je i kombinace barev. V okolí sloupků nebo při volbě zaoblených rohů je možné podlahovinu řezat.

Pebbels dlažba je věrnou imitací kamene. Je vyráběna pomocí technologie digitálního tisku na reliéfní povrch. Takováto dlažba je mrazuvzdorná i protiskluzná a hodí se jak na terasy, tak na balkony.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com, WEPC-Woodplastic, Silvadec, Topstone, Profimedia.com

29.5.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist