Jaký je rozdíl mezi jackfruitem, chlebovníkem a durianem?

Jackfruit, chlebovník i durian jsou druhy exotického ovoce, které se už dostalo i na náš tuzemský trh. Jsou to opravdu specifické rostliny, že stojí za to se o nich dozvědět něco víc. Zejména to, jak se používají, jak se konzumují a proč se durian dá jíst jen s kolíčkem na nose.
depositphotos_181704616_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Ochutnejte exotické ovoce jackfruit, chlebovník či durian

Vyzkoušejte méně známé exotické ovoce

Jackfruit nebo chlebovník?

Jackfruit a chlebovník je jedna a tatáž rostlina. Jackfruit je plodem stromu s názvem Chlebovník různolistý (Artocarpus heterophyllus), který roste především v tropickém a subtropickém pásmu. Toto exotické ovoce je nejvíce oblíbeno v jihovýchodní Asii, kde je považováno za pochoutku. Strom dorůstá až do výšky 30 metrů. Jeho plody mohou vážit i nad 10 kg, mají oválný tvar a drsný povrch zelenožluté barvy. Uvnitř plodu je velké množství semen obalených do lepkavého pouzdra žluté barvy. Právě šťavnatá část je velmi oblíbeným pokrmem, má nasládlou a osvěžující chuť. Rostlina při poranění roní bílý latex.

Toto exotické ovoce obsahuje vápník, fosfor i řadu vitamínů a je považováno za velmi výživné a energeticky bohaté. Někdy se může zaměnit s durianem, ale na rozdíl od něj je jackfruit znatelně větší a nemá tak ostré trny jako durian. Zajímavostí je, že přes svou velikost je z jackfruitu jedlá a poživatelná pouze malá část, a sice semena. Chuťově jsou semena velice příjemná a vzdáleně připomínají chuť nektarinek, banánů či ananasu. Nejčastěji se konzumuje zasyrova. Velmi často se také přidává do pokrmů, zavařuje se, dělá se z něj marmeláda, případně se nechá zamrazit. V některých oblastech z něj dokonce vyrábějí mouku, která je plnohodnotnou náhražkou za mouku z obilnin.

Exotické ovoce pro odvážlivce – durian

Durian (Durio) je rod tropických stromů, které čítají asi 30 druhů. Mezi nimi je známo ale jen devět, které plodí jedlé ovoce. Jako durian je mezinárodně známý především plod durianu cibetkového (Durio zibethinus). Plod může dorůst délky až 30 cm a průměru 15 cm a má obvykle hmotnost 1–3 kg. Je podlouhlý až kulatý, barva slupky se pohybuje od zelené po hnědou a dužiny, ukrývající červenohnědá semena, od světle žluté po hnědou.

Durian je charakteristický svým odérem. Většina lidí ho považuje vysloveně za odpudivý. Dá se přirovnat k zápachu hnijícího masa, zkažených vajec a česneku. Je ale také přirovnáván vanilkové zmrzlině, hořkým mandlím, pudingu, ale též např. shnilé cibuli, unikajícímu plynu, terpentýnu nebo žumpě. Chuť je ale přitom lahodně sladká. Pod pevnou drsnou slupkou se ukrývá nažloutlá dužina a několik semen, které jsou po uvaření taktéž jedlé.

Durian je považován skutečně za nejvíce smradlavé ovoce na světě. Kvůli pronikavosti své vůně je v jihovýchodní Asii durian zakázán v některých hotelích a prostředcích veřejné dopravy. Jestliže jste ale schopni s požitkem konzumovat třeba olomoucké syrečky, nějaký durian by vás vůbec neměl rozházet. Toto exotické ovoce můžete konzumovat v čerstvém, syrovém stavu anebo ho použít jako ingredienci do dalšího jídla. V jihovýchodní Asii je hojně užíván jako přísada do sladkých jídel či zmrzlin a koktejlů, používá se rovněž k dochucení sladkostí. Vyrábí se z něj i džemy a můžete jej použít také jako ingredienci do smoothie. Uplatnění ale nachází i v polévkách. Je známá i jeho úprava s cibulí a chilli kořením, takto slouží jako příloha. Dřeň z méně kvalitních plodů se nechá zkvasit a pak může sloužit k dochucení kari.

Místní lidé durian též používají jako lék a dokonce afrodiziakum! Je prokázáno, že skutečně snižuje horečku. Někteří ho též využívají k léčbě kožních problémů. Jíst durian se nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem a těhotným ženám. Pokud jste se rozhodli dát durianu šanci a ochutnat ho, raději se za chuťovými zážitky vydejte přímo do jeho domoviny v rámci exotické dovolené. V České republice je vzácně k sehnání ve specializovaných obchodech a tomu také odpovídá poměrně vysoká cena. A pokud byste si chtěli durian jako strom vypěstovat, dají se sehnat i sazenice. Bohužel v našich podmínkách se mu asi příliš dařit nebude.

Zajímavosti o durianu

  • Díky kombinaci sladké chuti a zápachu přirovnal spisovatel Anthony Burgess konzumaci durianu ke konzumaci slaďoučkých malin v záchodě.
  • Gurmán Richard Sterling zase „vůni“ durianu popsal jako směs prasečích výkalů, terpentýnu a cibule ozdobenou špinavými ponožkami z tělocvičny.
  • Není doporučováno jíst toto exotické ovoce v kombinaci s alkoholem, neboť obsahuje enzym, který brání lidskému organismu v odbourávání alkoholu.
26.4.2023 12:24| autor: Martina Pilzová | zdroj: jimeto.cz, planetacestovani.cz, vareni.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist