Jaký zahradní plot si vybrat?

Vzhled zahradního plotu záleží na našem vkusu. Plot by měl navazovat na architekturu domu a současně být svým materiálem, stylem i pojetím optimálním zakončením zahrady. Výšku plotu přizpůsobíme velikosti zahrady a zvolený materiál charakteru domu.
shutterstock_44072212-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

První otázka, kterou bychom si měli položit při stavbě rodinného domu, je zda vůbec plot potřebujeme a chceme. A teprve pokud ano, tak jaký. Vysoký nebo nízký, průhledný nebo kompaktní – anebo snad zelený živý plot? Ten poslední vybereme v případě, že bydlíme v přírodě a chceme nechat vyniknout přechodu zahrady v okolní krajinu. V rušnějším prostředí je většinou plot nutný z důvodu vytvoření vlastního soukromí, navíc má také hygienickou funkci, když redukuje hluk i prach z ulice. Podle charakteru okolí pak vybereme zahradní plot kompaktní, zvukově izolující, nebo plot subtilnější, částečně průhledný.

Legislativa: plot je stavba

Oplocení pozemku je drobná stavba podléhající ohlášení příslušného stavebnímu úřadu; teprve když stavbu ohlásíme, můžeme se do realizace plotu pustit. Plot čelní nebo uliční odděluje zahradu od vedlejšího pozemku – v tomto případě ulice či chodníku. Plot vnitřní tvoří hranici jednotlivých pozemků, odděluje naši a sousedovu zahradu. Plot má vždy nějakého majitele, například když si postavíme dům vedle sousedovy už ohraničené zahrady, bude naši zahradu lemovat z jedné strany stávající sousedův zahradní plot (ten bude nadále udržovat soused) a my sami přistavíme tři strany plotu, které budou v naší péči. Pokud členění není jasné, je možné se dohodnout se sousedy na společné stavbě, financování i pozdější údržbě.

​Kontakty a tipy

Pokud se v dohledné době do stavby plotu hodláte pustit, přinášíme pár tipů a kontaktů, kde se můžete zorientovat a začít vybírat  materiály a technologie. Ploty všeho druhu najdete na plotovestudio.cz, o kovaných plotech se detailně dozvíte na adrese ploty-lamark.cz, kované ploty vyrábí také supik.cz. Dáte-li přednost zelenému plotu, ať stříhanému nebo přírodnímu – hledejte inspiraci třeba na zivyplot.sweb.cz. Jednotlivým materiálům jako je dřevo, bambus, kovy a další – i tipům na jejich využití se budeme konkrétněji věnovat v příštím článku na téma zahradní plot.

O velmi netradičních živých plotech se už ale teď můžete dozvědět v článku Upletený plot, plot z vrbového proutí.

Alena Jansová

26.5.2010 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist