Jakým bylinkám dát přednost

Bylinky jsou pro mnohé zahrádkáře jednou z nejdůležitějších skupin rostlin, kterou využívají nejen jako skvělou surovinu na dochucení jídel, ale také jako přírodní léčivo a přídavek do přírodní kosmetiky. Bylinky jsou mnohdy považovány dokonce za jakýsi přechod mezi rostlinami užitkovými a okrasnými. Pokud jste někdy sháněli osivo těchto rostlin, jistě jste se na trhu setkali se sortimentem běžných a BIO osiv. Jaká jsou vhodnější a kde je seženete?
bylina-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay

Dnešní doba přeje všemu, co nese v názvu slovo „přírodní“ nebo BIO. Nejspíš je to tím, že se stále více zajímáme o životní prostředí, jehož kvalitu můžeme i my sami na našich zahradách ovlivnit. Sice jen v malé míře, ale přeci jen. I nejznámější semenářské firmy nabízejí kromě běžného sortimentu osiva v BIO kvalitě. Je jen na vás, jestli dáte přednost těmto semínkům, která si trochu připlatíte, nebo těm běžným. Semena označovaná symbolem BIO jsou získávaná z rostlin pěstovaných ekologickým způsobem, tedy bez zbytečné chemie.

BIO nebo „neBIO“

Někteří zahrádkáři se snaží hospodařit opravdu s ohledem na životní prostředí. Kromě toho, že při pěstování zeleniny a bylinek nepoužívají žádná syntetická hnojiva ani postřiky, zacházejí ještě mnohem dále. Někdo totiž s chemií prostě nechce mít nic společného, čemuž se nemůžeme zrovna dvakrát divit, takže se snaží i pro pěstování vlastní sadby sehnat i BIO osiva. Můžete ho samozřejmě sehnat v různých zahradnických obchodech nebo na internetu, jen počítejte se stále užším sortimentem, než je tomu u osiva běžného získaného z velkoprodukce, která je ošetřovaná chemicky a hnojena syntetickými hnojivy.

Poměrně dobrým zdrojem ekologických osiv jsou zahrádkáři hospodařící přírodním způsobem nebo rovnou permakulturisté, s nimiž je dokonce možné osiva směnit za ta, která vyprodukuje třeba vaše zahrada. Tímto způsobem můžete sehnat osiva letniček, trvalek, různých druhů zeleniny i bylinek. Ačkoli na kvalitě osiva také samozřejmě záleží, je třeba dodat, že hlavní slovo připadne na váš způsob pěstování, ten se totiž na kvalitě pěstovaných rostlin podepíše nejvíce.

Jde to i bez chemie, u bylinek opravdu ano!

Ve skupině bylinek najdeme různé druhy léčivých rostlin, které pocházejí z různých částí světa. Poměrně oblíbené jsou bylinky z Asie, které v posledních letech zažívají zlaté časy.

Takovou bylinkovou tradicí je sortiment ze Středomoří, které prezentují třeba levandule lékařské (Lavandula angustifolia), rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) nebo třeba tymián obecný (Thymus vulgaris), ale o slovo se hlásí také bylinky planě rostoucí v naší krajině. Od těch všech lze sehnat na trhu semena, ze kterých si předpěstujete mladou sadbu léčivek.

Většinu druhů bylinek lze považovat za opravdu nenáročné. Nevyžadují pravidelné hnojení a dokonce se poměrně bravurně vyhýbají většině běžných chorob a i škůdcům. Druhy náročné na živiny sice vyžadují půdu vyhnojenou, ale snadno se obejdete bez syntetických hnojiv. Kompost totiž kromě živin do půdy doplní i organickou hmotu, která je pro správné fungování celého půdního systému opravdu důležitá. Během sezony se bylinkám většina škůdců vyhne, ale není tomu tak vždy. Zvláště na mátě peprné (Mentha piperita) si mohou smlsnout některé druhy hmyzu.

Postřiky nepoužívat!

Bylinky většinou slouží na úpravu pokrmů nebo jako surovina do kosmetiky, proto bychom při jejich pěstování opravdu chemii používat neměli. Jak už ale bylo výše zmíněno, občas se může nějaký škůdce přemnožit a napadne dokonce i rostliny s tak výraznou vůní, jako jsou bylinky. Místo syntetických postřiků raději vyrobte výluh z jiných bylin, kterým rostliny postříkejte. Nebo napadené rostliny předčasně skliďte a nechte výhony opět obrůst.

Závěrem

Pokud se rozmýšlíte, jestli si pro příští rok vypěstujete bylinky z běžně prodávaných nebo BIO semen, pak záleží spíše na vašem osobním přístupu. Na opravdové kvalitě bylinek se podepíše především způsob jejich pěstování na vaší zahradě, kde máte přeci jenom hlavní slovo vy.

BIO osivo, které seženete u semenářských firem

 • řeřicha zahradní (Lepidium sativum)
 • bazalka pravá (Ocimum basilicum)
 • divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
 • měsíček lékařský (Calendula officinalis)
 • pupalka dvouletá (Oenothera biennis)
 • třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
 • šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
 • yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

Druhy bylinek, z nichž lze snadno sesbírat vlastní osiva

 • měsíček lékařský (Calendula officinalis)
 • heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
 • třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
 • levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
 • agastache (Agastache´Blue Fortune´)
 • ostropestřec mariánský (Silybum marianum)
 • divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)

Můžete řízkovat nebo dělit trsy

 • máta peprná (Mentha piperita)
 • zavinutka podvojná (Monarda didyma)
 • pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum)
 • rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) – řízkování během léta
 • levandule lékařská (Lavandula angustifolia) – řízkování během léta

Zdroj:  Lucie Peukertová, https://cs.wikipedia.org/wiki/Bylina

15.11.2022 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist