Japonská Kokedama – nový styl v pěstování rostlin

Dnes vás seznámíme s novou metodou jak velmi originálním způsobem pěstovat rostliny v závěsu. Jedná se o japonské umění Kokedama, jehož název je odvozen od japonského slova Ko Key Da Ma, což v překladu znamená mechová koule.
kokedama-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

V podstatě se jedná o pěstování rostlin ať již v exteriéru nebo interiérů, a to zavěšených v mechové kouli. Kokedamy jsou jednoduchou alternativou k dříve složitě pěstovaným typům Nearai bonsají. Obecně se má za to, že Nearai bonsaje byly pěstovány ve stylu oblíbeném v Japonsku od začátku 17. století do 60. let 19. století. Kořenový systém Nearai bonsají tvořil v nádobě pevnou a naprosto kompaktní strukturu, která i po vyjmutí z pěstební nádoby zachovávala svůj tvar koule. Bonsaje, které byly vyjmuty, se ukládaly na speciální podstavce a zde se nechávaly porůstat vrstvou mechu. Takto představovaná rostlina měla předvést naplno svou přirozenou krásu.

Dá se říct, že jako kokedamu můžete pěstovat prakticky kteroukoli rostlinu, snad kromě vodních. Nejvhodnějšími adepty na tento styl pěstování jsou rostliny pokojové. Rostliny mají své kořeny obalené v zemině a tento bal je následně ještě obrostlý mechem. Rozlišují se 2 typy kokedam. Prvním typem jsou kokedamy závěsné, druhý typ je umisťován na talířky či misky.

Zvlášť vhodné k tomuto účelu jsou asparágusy, drobnokvěté orchideje, kapradiny, miniaturní citrusy, fíkusy, také tlustice či anturie, ale stále častěji se setkáváme i se zavěšenými bylinkami. Základem pro úspěšné pěstování je vhodný substrát, ten je třeba smíchat ve vhodném poměru s jiným materiálem a přizpůsobit ho vždy maximálně na míru dané rostlině.

Mech, který obaluje kořenový rostlinný bal, plní nejen záchytnou funkci, ale zároveň i funkci estetickou. Vzhledem k tomu, že v interiérových podmínkách je dosti sucho, mech se obvykle neujme, ale při pěstování vlhkomilných rostlin, nebo rostlin v exteriéru to možné je. Na samotný závěr se kolem mechové koule obplete provázek se závěsným koncem. Kokedama se pak zavěšuje na háček za očko na konci závěsu a sundává se při zavlažování rostlin, které se nezalévají klasickým způsobem, ale namáčejí se do kbelíku s vodou. Pak se nechají dostatečně nasáknout a poté ještě následně na misce okapat.

Již i u nás existuje pár let obchod v Praze, v němž jsou tyto netradiční typy rostlin pěstovaných v závěsu k dostání. Některé online internetové obchody na objednávku zasílají kokedamy domů a navíc je možné se tomuto japonskému umění přiučit i ve workshopech, které jsou na toto téma pořádány.

Text: Zuzana Bohdalová

25.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist