Japonskou vrbu zdobí pestré listy

Běžné typy vrb rostou doslova jako z vody. Japonská odrůda Salix integra Hakuro Nishiki je však v zahradách k vidění spíše jako nízký pravidelně zastřihovaný stromek na kmínku. O co menší vzrůstem, o to více parády na zahradách nadělá. Zdobí ji totiž hlavně úzce protáhlé pestrobarevné listy.
japonska-vrba-vrba-celolista-salix-integra-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Listy japonské vrby Hakuro Nishiki mají sice doslova obyčejný zelený podklad, avšak jejich konce vypadají jako by byly postříkané cákající bílou barvou. Skvěle se tyto vrby hodí do speciálních jarních záhonových kompozic, neboť na jaře jsou jejich lístky při rašení růžové. To opět zesiluje ohromný dojem, který japonské vrby dokážou v zahradě vytvořit.

Krásné záhony, jimž střed vytvářejí právě tyto vrby, vyniknou ve společnosti tulipánů s růžovým nádechem. Uprostřed pak vypadá narůžovělá vrba doslova úchvatně. V průběhu léta pro ni budou nejlepší mi společníky okrasné trávy či bílé krásenky, které podtrhnou její bledé tónování listů.

U specializovaných prodejců nebo v zahradnických centrech můžeme v současnosti zakoupit dvě varianty japonských vrb Hakuro Nishiki: buďto klasický nižší keř, který se hodí zvláště dobře pro výsadbu živých plotů anebo stromek s roubovaným kmínkem ve výšce od 1 do 1,5 metru. Větší oblibu celkově zaznamenávají roubované stromky, neboť díky nim lze vytvořit v zahradě zajímavé variace a jejich forma přímo nahrává výsadbě do japonských typů zahrad.

Pokud si dobře prohlédnete fotogalerii snímků japonské vrby, která provází dnešní článek, zaujme vás pravděpodobně tvar koruny tohoto stromku, který tak trochu vypadá jako zapálená prskavka. Tento vzhled si Hakuro Nishiki zachovává stejně tak v průběhu vegetace, jako i v dalších obdobích roku. Díky tomu vytváří poutavá zákoutí na pozadí sloupovitých tujíjalovců. Své uplatnění Salix integra najde jak ve skupinové výsadbě s ostatními dřevinami, tak na záhonech mezi trvalkami, anebo jen jako solitéra v trávníku či ve štěrkové pokládce.

Hustá koruna tvořená větvemi o šířce až 150cm dokáže ve vaší zahradě poskytnout skvělé podmínky k založení nejedné ptačí rodinky. Vysadíte-li si tuto pestrolistou vrbu na slunné stanoviště a zajistíte-li jí dostatečnou půdní vlhkost, výrazně tím podpoříte probarvování jejích listů a také celkově dobrou kondici celé rostliny.

A nakonec je třeba zmínit se ještě o důležitosti řezu. Vrby Hakuro Nishiki rostoucí v živých plotech můžeme nechat růst volně, anebo je upravovat střihem. Rostliny roubované na kmínku však střih přímo vyžadují. Zde je třeba provést každoroční silný zpětný řez až k hlavě. Jen tak se vrba na jaře krásně vybarví do růžova a udrží si také svůj žádaný kompaktní tvar. Pěstujeme-li převislou variantu, i z té musíme včas odstraňovat plané výhony.

Text: Zuzana Bohdalová

3.6.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist