Jarní cibuloviny potřebují do země už teď

Zahradníkův rok je uzavřený kruh činností. A tak i když se ještě těšíme z letošních pozdně letních a podzimních květů, je už třeba myslet na příští jaro. Mnoho cibulovin patří mezi první posly jara a pro své květy ještě teď potřebují získat sílu.
cibuloviny-dodaji-kazde-zahrade-barvy-a-nevsedni-atmosferu.-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

Většinu cibulovin můžete sice vysazovat až do listopadu, jenže to už v našich krajích může ležet sníh a mrznout, takže lepší bude najít jim správné místo už v září, nejpozději v říjnu. Cibulky stihnou dobře zakořenit a bez potíží pod zemí přečkají zimu. Pro všechny platí jedno stejné pravidlo: sázejte je dostatečně hluboko, tak, aby nad sebou měly takovou vrstvu půdy, jak jsou samy velké. Pět centimetrů velká cibulka tulipánu tedy patří do jamky deset centimetrů hluboké, drobné centimetrové cibulce sněženky stačí dva centimetry.

Choulostivé krásky

Některé cibuloviny sice můžete ponechávat v zemi několik let, pro pěkné květy ale potřebují péči. Všechny tyto choulostivé druhy potřebují především teplo a slunce. Řebčíky potřebují lehčí a přirozeně vlhkou půdu, stejně jako bledule. Okrasné česneky zase mají rády slunné stanoviště, kde je dobré jim do půdy vpravit vápenaté hnojení. Vydatné hnojení pro květ v kypré hlinitopísčité zemině si žádají náročné hyacinty, i těm se nejlépe daří na slunci, maximálně v polostínu. Na mráz jsou kupodivu choulostivé také narcisy, i když je můžete vysadit třeba i do trávníku. Všechny tyto druhy je tedy dobré na zimu chránit vrstvou chvojí, které je zahřeje, ale zároveň nedovolí zadržovat kolem cibulí přebytečnou vodu, takže se nemusíte bát hniloby. Pokud ponecháváte cibule několik let v zemi na jednom místě, po čase se vyčerpají. Drobné rostliny, jako jsou bledule nebo narcisy, si při troše přihnojení a zimní ochraně vytvářejí bez potíží nové cibulky, takže vám samy po několik let vytvářejí oázy jarních květů. Velké cibule hyacintů, okrasných česneků nebo řebčíků se samovolně množí nerady. Po pár sezónách se vyčerpají a květů už se moc nedočkáte, je tedy lépe vysadit si nové. V září vysazujte také cibulky frézií, cikánské květiny, lesních zvonků, modrých lilií, ohňostrojky nebo pěknosemence. U těchto méně obvyklých druhů věnujte vždy pozornost doporučení zahradníka, u kterého cibule kupujete. Počítejte s tím, že většina exotických druhů u nás pod zemí mnoho sezón nepřežije, je vždy lepší vysadit s podzimem nové cibulky.

Odolní průvodci jarem

Drobné cibulky sněženek, ladoněk a modřenců nepotřebují žádnou zvláštní péči. Vykvetou ochotně na sluníčku i ve stínu pod stromy, kde se samy rozrostou do velké plochy a vytvoří tak půvabné první zářivé jarní zákoutí. Do lehčí hlinitopísčité půdy a na slunné stanoviště vysazujte krokusy a jarní odrůdy ocúnů. I tyto cibuloviny se rychle množí a na jaře krásně zdobí třeba ještě nevzrostlý trávník. Mezi vděčné cibuloviny patří i oblíbené tulipány. Jejich křehké stonky je jen třeba chránit před větrem, jinak se jim v dobré zemině bude dařit všude. Nejvíc pokvetou na slunném stanovišti. Pokud ovšem chcete nějaké zvláštní hybridní barvy či tvary květů, bude třeba je vysazovat vždy nové, odnožují sice cibule pod zemí, ty ale většinou nesou už jen zplanělé květy původních odrůd.

Hlízy a oddenky

Na podzim můžete vysadit také hlízy liliochvostce himálajského (Eremurus), které pod zemí dobře přečkají zimu. Pokud tuto vysokou trvalku pěstujete již letos, je lepší jí pro příští rok přesadit na jiné místo, bude mít bohatší květy. Dbejte o dobře propustnou písčitou půdu a zabraňte zimnímu přemokření třeba tím, že nad vysazený oddenek dáte na zimu obrácený květináč, pak se vám odmění nádhernými květy v červnu a červenci. Vyberte také slunné místo pro hlízy sasanek a pryskyřníků, stále přiměřeně vlhké stanoviště pro oddenky holandských kosatců a do skalky vysaďte cibulky kandíků a oddenky zakrslých kosatců. Od chvíle, kdy sejde sníh až do začátku léta vám budou cibuloviny pestře rozkvétat a zdobit zahradu.

TIP

Konvalinky a lilie

Voňavé kvítky konvalinek nacházíme v našich lesních porostech poměrně hojně. Oddenky si ale domů nenoste, v lese jsou chráněné. Lepší je koupit si třeba konvalinky v květináči, vyzdobit si jimi pokoj a po odkvětu je přesadit do lehké humózní půdy na zahradu, tam se vám budou ve stínu stromů bohatě rozrůstat a pokvetou mnoho let. Od září vysazujte také cibule lilií. Pamatujte, že potřebují výživnou zeminu a na zimu je třeba je chránit přikrytím, aby nevymrzly.

 

8.9.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist