Jarní péče o trávník

Sešel sníh, vyšlo slunko a váš pohled padl na trávník v okrasné zahradě. Zdá se vám zničený a smutný? Nebojte se, tráva přežije i velké mrazy, mokrou půdu po tání sněhu, rytí hlodavců pod sněhem.
intenzivni-travnik-vyzaduje-pravidelnou-sec-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: Lucie Peukertová

Tráva je zkrátka velmi odolná rostlina, ovšem pokud chcete mít hustý porost, na kterém můžete spokojeně relaxovat, potřebuje celoroční péči. Už proto, že podobně jako lidské vlasy pro ni platí, že čím víc ji stříháme, tím lépe roste. Každý zahrádkář to zná – čtrnáct dnů svítí jarní sluníčko a trávník, který vypadal jako mrtvý, je najednou sytě zelený a vyrostl tak, že je třeba ho začít zkracovat.

Na prvním místě hrábě

Trávník se probouzí k životu, když teplota půdy stoupne na asi 5 °C. Sotva se tak stane, je třeba se chopit hrábí a důkladně zbavit celou plochu odumřelých částí trávníku po napadení plísní sněžnou, suchých zbytků nadzemních částí rostlinek a zároveň lehce provzdušnit povrch půdy. Nejvhodnějším nářadím jsou obyčejné ruční hrábě, na velké plochy můžete použít různé typy prutových bran a vyřezávačů, ale pozor – na čerstvě probuzený trávník byste neměli vyjíždět s těžkým strojem, ten by totiž napáchal víc škody než užitku.

Dodejte čerstvou výživu

První jarní přihnojení trávníku by mělo následovat hned po prvním vyhrabání, tedy v březnu. Půda je po zimě vysílená, některé živiny trávník spotřeboval, jiné vyplavila voda mimo kořenovou zónu. Pro rozvoj kořenového systému mladého trávníku je v této době důležitý fosfor, u starších trávníků je třeba dodat hlavně dusík podporující růst nových výhonů. Ideální je použít granulované speciální hnojivo pro trávníky s dlouhodobým účinkem. Ve vlhkém prostředí se z něj postupně uvolňují živiny, takže jedno použití vystačí na osm až deset týdnů. Když zvolíte klasické travní hnojivo, bude dobré proceduru opakovat zhruba po čtyřech týdnech.

Vertikální řez neboli vertikutace

Na jaře všechno potřebuje nejen sluneční paprsky, ale také vzduch pro pořádné rozdýchání. Asi tři týdny po prvním vyhrabání, když už se kořeny pod zemí i rostlinky nad zemí vzpamatovaly, je tedy vhodné „pustit vzduch ke kořenům trávy“. Ideálním pomocníkem je vertikutátor, mechanika podobná sekačce, ovšem s noži vertikálními, které se zanořují několik milimetrů do půdy, rozsekají mech a také růžice dvouděložných plevelů, které do trávníku nepatří. Vertikutace by měla být dubnovým krokem jarní údržby trávníku těsně před prvním kosením. Na velké plochy si asi pořídíte stroj s elektrickým nebo naftovým motorem, na menší vám bude stačit ruční vertikutátor a na docela malé třeba jen speciální hrábě s ostrými noži, které se zařezávají do země.

Doséváme několik let

V našich podmínkách je třeba trávník obnovovat i doséváním do vyschlých nebo vyležených míst, případně i „zahušťovat“ dosetím v celé ploše. Po očistě trávníku tedy na prořídlá místa rozhodíme travní semeno a hrabičkami ho lehce zapravíme do nakypřené zeminy.Co je důležité? Abyste měli trávník kompaktní, sejte vždy stejnou travní směs. A když vám někde vyraší nepříjemný bodlák, okamžitě ho vydloubněte. Tomu, že k vám zaletí semínko bodláku nebo pampelišky, nezabráníte, pokud je ale likvidujete v zárodku, alespoň se vám v trávě moc nerozrostou. Perfektní anglický (golfový) trávník je směs několika druhů jednoděložných travin. V tom běžné českém ovšem najdeme často jetelíček, sedmikrásky, pampelišky, z hlediska trávníku plevel. Abyste se jich úplně zbavili, bude třeba se spolehnout na chemii a použít některý ze selektivních herbicidů – hubí právě plevely, zatímco trávě neuškodí. Vhodnou dobou pro jejich použití je duben po prvním posekání. Nechte působit týden až čtrnáct dní, pak po dalším sekání prázdná  dosejte vhodnou směsí trav.

TIP: Devatero lučních květů

Krátce střižený hustý zelený pažit bude dělat parádu před domem i kolem terasy a záhonků. Pokud máte k dispozici opravdu velkou zahradu, přecházející pohledově do okolních luk a strání, můžete si část osázet jako polodivokou zahradu, která bude samozřejmě také potřebovat udržovat, prořezávat a sekat, zároveň ale bude budit zdání svobodného růstu. Tady můžete dát i trávě volnost a nechat ji zarůst lučními květinami. Koutek s vlčími máky, pryskyřníky, kopretinami, lupinami, zvonky, diviznami, rozrazilem, růžovým jetelem, na vlhké loučce z jara i pomněnkami a blatouchy vás potěší svou divokou krásou. Posekat stačí až vzrostlou trávu tak dvakrát až třikrát za sezonu – ovšem kosou nebo srpem, tady sekačka neuspěje.

Text: Gabriela Koulová

8.4.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist