Jarní příprava půdy

Příprava půdy odplevelením v záhoncích, skalkách, ale i trávnících již tradičně patří k neoblíbeným jarním pracím na zahrádce. Plevele je nutné se razantně zbavit, jinak bude mít tendenci se i nadále objevovat. Zvolený postup závisí na místu, které se bude odplevelovat. Poradíme, jaké typy zvolit.
depositphotos_10194392_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Jarní příprava půdy bývá náročná

Příprava půdy začíná od plevele

Příprava půdy stojí a leží na důkladném odplevelení. Plevele se vyskytují na každé zahradě a běžně je možné najít 18 – 20 druhů od jetele, rozrazilu, plevelného heřmánku, až po žabinec. Ten vytváří dokonce souvislé plochy s velkým množstvím semínek a dokáže prolézt do míst, kde není například ochranná fólie. Při odstraňování plevele jakoukoliv metodou vždy dbejte na přesný zásah nebo uděláte více škody než užitku. Pokud máte strach o okolní rostliny, překryjte je fólií, novinami nebo igelitem.

Odstranění plevele bez chemikálií

Tato metoda má své vyznavače i odpůrce. Obě strany se však shodnou na jedné věci, že jde o odstranění plevele ekologickou cestou, která je šetrná k životnímu prostředí. Plevel můžete odstranit pomocí horké vody. Ideálně použít varnou konvici a polít místa s výskytem plevele. Dávejte pozor na ostatní rostliny nebo je vyhubíte společně s plevelem. Použít můžete i sůl, kterou plevel nemá rád. Hráběmi nejprve odhrňte od plevele co nejvíce zeminy a stonek odřízněte co nejníže u povrchu. Řez posypte opatrně kuchyňskou solí. Štěrbiny mezi dlážděním kolem domu nebo na terase jsou oblíbeným místem pro plevele. Při jeho hubení v těchto místech nemusíte být až tak opatrní jako u záhonků.

Pro aplikaci roztoku z 300 ml octa, 30 g soli a tří kapek saponátu na mytí nádobí použijte rozprašovač, kterým plevel postříkejte. Účinnost můžete zvýšit dvěma polévkovými lžícemi lihu a 250 ml vody. Taková příprava půdy na větších plochách může být náročnější, pokud chcete zůstat u použití mechanické cesty. Staré noviny namočíte a slepíte do vrstev tak, abyste jimi pokryly celý záhon. Na takto vzniklou rohož nasypejte mulčovací kůru nebo piliny. Za tři týdny odstraňte a můžete sázet nové rostliny do záhonku. Místo novin můžete použít černý igelit nebo plachtu, jen dobu zkraťte na 14 dnů. Odstranit plevel můžete i mulčovací kůrou, levnější variantou je hromada spadaného listí, piliny, kůra ze stromu nebo sláma.  Stejně jako v předešlém případu nasypte na záhon a nechte pracovat.

Herbicidy

Totální herbicidy použijte na plochy, které budete rekultivovat a připravovat na novou výsadbu, tedy například na místa, kde budete vysazovat okrasné keře. Moderní herbicidy neobsahuji glyfosáty (které jsou toxické), jsou již ekologické a nezanechávají v půdě žádná rezidua. Jsou to přípravky, které mají již během 3 hodin znatelný efekt. Jeden den je na plevele nastříkáte, další den jsou vyhubeny a vy můžete začít s výsadbou.

Běžné herbicidy neměly tak rychlou schopnost likvidace a muselo se s výsadbou čekat. Na velké plochy využijte postřikovač, do kterého namícháte přiměřené množství herbicidu s vodou. Postřikovač by měl být osazen herbicidním krytem, aby se zabránilo při mlžení postřiku jiných nežádoucích míst. Stejně jako na záhony můžete použít tento postřik i na dlažby, které jsou plevelem zamořeny. K dostání jsou i postřikovače s akumulátorem, který dokáže usměrnit tlak postřiku, nebo ruční, které se dají využít na malé plochy.

20.4.2023 12:45| autor: Šárka Miškovská | zdroj: primadomatv.cz, prozeny.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist