Zahrada > Rostliny > Květiny > Růže > Jarní řez královny květin
Jarní řez královny květin
Řez růží většinou provádíme i vícekrát za rok a provádíme ho proto, abychom udrželi pokud možno mladý vzhled rostliny a podpořili buď násadu plodů nebo kvetení. Zatímco na jaře provedeme jejich prořez, některé bujně rostoucí skupiny musíme prořezat i v létě. Během celé sezony je pak třeba průběžně odstraňovat odkvetlé květy, zvláště u velkokvětých odrůd, kde je tvorba plodů nežádoucí.
U keřovitě rostoucích dřevin jsou plody mnohdy očekávané, protože mohou plnit estetickou funkci, jako je tomu třeba u růže mnohokvětá (Rosa multiflora) nebo jsou používány v kuchyni pro přípravu marmelád, sirupů nebo jiných poživatin, jako je tomu například u růže svraskalé (Rosa rugosa).
Řez zlepší kondici
Každoročně prováděným jarním řezem udržujeme rostliny v kondici. Zvláště u bujných keřových parkových růží udržujeme rostlinu „na uzdě“, takže se časem nezmění v nevzhledné křoví, ale jsou stále vzhledově atraktivní.
U těchto skupin bývá prořez mnohem radikálnější než je tomu například u růží miniaturních nebo čajohybridů. Všeobecně ovšem platí, že odstraňujeme všechny odumřelé, chorobami či škůdci napadené výhony. Stejně tak postupně u některých skupin zmlazujeme staré výhony, které nemají pro dřevinu žádný efekt.
Řezem růže udržujeme v dobrém zdravotním stavu, ale stejně tak i podporujeme bohatou násadu květů, pro kterou růže pěstujeme.
Styl řezu se liší podle charakteru růstu, proto není možné uvést jednoznačná pravidla pro tuto poměrně bohatou skupinu rostlin. U popínavých či keřově rostoucích velkokvětých růží se snažíme o likvidaci zbytečných přestárlých větví, které nekvetou nebo které jsou napadené chorobami či mechanicky poškozené. Dlouhé výhony je nutné zkrátit.
U popínavých růží většinou zkracujeme asi o jednu třetinu výšky, u polyant hybridů přibližně o polovinu i více.
Vždy řežeme na očko, to znamená v místě nad pupenem, který směřuje z keře směrem ven. Tím zamezíme přehušťování větví ve středové části keře a naopak podpoříme prostorový růst do stran, takže je rostlina více vzdušná.
U vzrůstově drobných růží je třeba odstranit všechny slabé a zbytečné výhony, které zahušťují rostlinu. Ponechají se pouze hlavní větve, které se větví. Postranní větévky se zkracují v závislosti na jejich síle přibližně o jednu polovinu, ale finální zkrácení je nutné posoudit vizuálně.
Zkracujeme opět na pupen směřující směrem ven, abychom dosáhli prostorového rozložené větévek.
Kdy na prořez růží?
Doba řezu se může rok od roku lišit v závislosti na počasí. Řiďte se ovšem násadou pupenů. Jakmile rostlina mírně naraší, je již jasné, jaké výhony zimu přežily a jaké nikoliv. Ty odumřelé rovnou odstraňte nebo zkraťte na živé očko.
Řez na podzim je samozřejmě možný také, ale v této době vzniklé rány snadno během zimy namrzají, takže je nutné v předjaří nebo později provést další řez, při kterém se odstraní namrzlé výhony.