Jarní řez královny květin

Řez rostlin může být pro mnohé zahrádkáře poměrně nepříjemnou záležitostí, kterou mnohdy raději odkládají na neznámo kdy. Výsledkem potom jsou zanedbané rostliny, které zahradě rozhodně nedělají čest. Jeden ze zbytečně obávaných řezů se týká růží.

Ačkoliv se pravidla řezu liší u různých skupin okrasných keřů, ovocných dřevin nebo třeba u stálezelených keřů či růží, přesto zde najdete několik společných znaků.

Řez provádíme proto, abychom udrželi pokud možno mladý vzhled rostliny a abychom podpořili buď násadu plodů nebo kvetení. Řez růží většinou provádíme i vícekrát za rok. Zatímco na jaře provedeme jejich prořez, některé bujně rostoucí skupiny musíme prořezat i v létě. Během celé sezony je pak třeba průběžně odstraňovat odkvetlé květy, zvláště u velkokvětých odrůd, kde je tvorba plodů nežádoucí.

U keřovitě rostoucích dřevin jsou plody mnohdy očekávané, protože mohou plnit estetickou funkci, jako je tomu třeba u růže mnohokvětá (Rosa multiflora) nebo jsou používány v kuchyni pro přípravu marmelád, sirupů nebo jiných poživatin, jako je tomu například u růže svraskalé (Rosa rugosa).

Řezem ke zdravým růžím

Každoročně prováděným jarním řezem udržujeme rostliny v kondici. Zvláště u bujných keřových parkových růží udržujeme rostlinu „na uzdě“, takže se časem nezmění v nevzhledné křoví, ale jsou stále vzhledově atraktivní.

U těchto skupin bývá prořez mnohem radikálnější než je tomu například u růží miniaturních nebo čajohybridů. Všeobecně ovšem platí, že odstraňujeme všechny odumřelé, chorobami či škůdci napadené výhony. Stejně tak postupně u některých skupin zmlazujeme staré výhony, které nemají pro dřevinu žádný efekt.

Řezem růže udržujeme v dobrém zdravotním stavu, ale stejně tak i podporujeme bohatou násadu květů, pro kterou růže pěstujeme.

Styl řezu se liší podle charakteru růstu, proto není možné uvést jednoznačná pravidla pro tuto poměrně bohatou skupinu rostlin. U popínavých či keřově rostoucích velkokvětých růží se snažíme o likvidaci zbytečných přestárlých větví, které nekvetou nebo které jsou napadené chorobami či mechanicky poškozené. Dlouhé výhony je nutné zkrátit.

U popínavých růží většinou zkracujeme asi o jednu třetinu výšky, u polyant hybridů přibližně o polovinu i více.

Vždy řežeme na očko, to znamená v místě nad pupenem, který směřuje z keře směrem ven. Tím zamezíme přehušťování větví ve středové části keře a naopak podpoříme prostorový růst do stran, takže je rostlina více vzdušná.

U vzrůstově drobných růží je třeba odstranit všechny slabé a zbytečné výhony, které zahušťují rostlinu. Ponechají se pouze hlavní větve, které se větví. Postranní větévky se zkracují v závislosti na jejich síle přibližně o jednu polovinu, ale finální zkrácení je nutné posoudit vizuálně.

Zkracujeme opět na pupen směřující směrem ven, abychom dosáhli prostorového rozložené větévek.

Termín řezu

Doba řezu se může rok od roku lišit v závislosti na počasí. Řiďte se ovšem násadou pupenů. Jakmile rostlina mírně naraší, je již jasné, jaké výhony zimu přežily a jaké nikoliv. Ty odumřelé rovnou odstraňte nebo zkraťte na živé očko.

Řez na podzim je samozřejmě možný také, ale v této době vzniklé rány snadno během zimy namrzají, takže je nutné v předjaří nebo později provést další řez, při kterém se odstraní namrzlé výhony.

Text a foto: Lucie Peukertová
21.2.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist