Jarní sasanky – drobné krásky

Jarní nové rostliny a květiny jsou nám vzácné, i když jsou to běžné druhy a třeba i méně nápadné svým zbarvením či typem květů. A sasanky jsou právě jedněmi z nich. Jsou krásné a velmi oblíbené, přesto, že patří k našim nejznámějším, symbolizují totiž příchod jara.
sasanka_shutterstock_743713495-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Sasanky často vídáme na nejrůznějších stanovištích od lužních lesů přes smíšené lesy až po pastviny či území podél potoků. Jejich květy nám začnou ukazovat svou krásu od března či dubna, podle druhu až do května případně června. V přírodě se setkáváme běžně nejčastěji se třemi druhy jarních sasanek: sasankou hajní, sasankou trojlistou a sasankou pryskyřníkovitou. První dva druhy kvetou bíle a sasanka pryskyřníkovitá žlutě. Květy září v těchto dvou barvách na samých vrcholcích rostlin dorůstajících celkové výšky do 30 cm.

Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides)

Tento druh sasanky u nás roste především v nižších polohách, a to roztroušeně. Ovšem tam, kde se vyskytne, se můžeme těšit z jejich velkých kolonií, které promění stanoviště v rozkvetlou přikrývku květů. Na jedné lodyze se často utvoří i dva květy, vždy žluté barvy. Vzhledem k poměrné variabilitě druhu se můžeme setkat s rozdíly v hloubce zubů na okrajích listů, nebo šířce listových úkrojků. Vzácněji lze nalézt křížence sasanky pryskyřníkovité a sasanky hajní se světle žlutými květy. Stává se, že na listech sasanky pryskyřníkovité, ale někdy i dalších druhů, parazituje rez švestková, která přezimuje v pucích sasanek. Jejími letními hostiteli jsou švestky trnky, mandloně nebo meruňky.

Sasanka hajní (Anemone nemorosa)

Hlavně v listnatých lesích se setkáváme s u nás běžnou sasankou hajní, která zde rovněž často vytváří velké kolonie. Její dobré rozrůstání zajišťují dlouze plazivé oddenky, ze kterých vyrůstají lodyhy nebo přízemní listy s lodyhou a jedním květem. Bílá barva květů je barvou většiny sasanek hajních, ovšem v určitých oblastech se můžeme setkat i s narůžovělými květy nebo s květy žilkovanými. V některých částech Evropy se objevují rostliny s růžovými nebo dokonce modrými květy, u nichž ty nejvýrazněji vybarvené se pak pěstují také jako zahradní rostliny. Objeví-li se v blízkosti sasanek na povrchu země v průběhu jara hnědé miskovité houby rosolovité konzistence, jedná se o hlízenku sasankovou, houbu parazitující na kořenech sasanek.

Sasanka trojlistá (Anemone triforia)

Z výše zmíněných tří druhů sasanek patří sasanka trojlistá k nejvzácnějším. V Maďarsku a Francii má dokonce status chráněné rostliny. Rozkvétá v období května až června, vždy v závislosti na nadmořské výšce, ve které vyrůstá. Jedná se o horský druh rostoucí spíše v lesích bukových, smrkových a jedlových. Má bílé okvětní lístky i prašníky, čímž se mimo listů také odlišuje od sasanky hajní.

Zvláštností sasanek je to, že netvoří nektar, ale i přesto jsou opylovány hmyzem. Jako většina rostlin z čeledi pryskyřníkovitých jsou sasanky jedovaté. Vzhledem k nižšímu obsahu toxinů však není třeba se obávat ani podávání sušené píce s příměsí sasanek zvěři, neboť díky sušení či fermentaci se ze sasanek obsažených v píci toxin vytrácí. Pro silné antimikrobiální účinky se dříve využívaly rostliny jako lék v lidovém léčitelství pro léčbu revmatismu.

Takže až letos v březnu vyrazíte na svou první jarní procházku do přírody, jistě již budete schopni od sebe rozeznat jednotlivé druhy jarních odrůd sasanek.

Text: Zuzana Bohdalová

19.2.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist