Jaro klepe na dveře

Jaro - symbol nového života, zrození něčeho krásného, to vše je symbolizováno i v zahradě rozpukem prvních jarních květů a rašící zeleně. Jaro a jeho atmosféru si stejně tak můžeme vytvořit za pomocí nejrůznějších jarních kvítků i u nás doma.
kvetinove-hnizdo-se-hodi-do-interieru-i-exterieru-1100x618.jpg Zdroj: Lucie Peukertová

S pomocí pastelově zbarvených květů sedmikrásek, petrklíčů, ladoněk, fialek a jaterníků přivítáme všichni s nadšením novou sezonu v našich zahradách avšak i v našich domácnostech. Nechme se tedy jarem zlákat a zkrášleme si jídelní stůl, okenní parapet anebo pracovní stůl první jarní výzdobou.

Nezáleží na tom, jestli zvolíme jarní květinovou dekoraci ve formě pestrého květinového košíku anebo ve formě aranžmá z řezaných květin. Jistě svůj úkol splní obě tyto varianty.  Zimě tak ukážeme, že se na jaro opravdu těšíme.

Něžní poslové jara jako jsou sedmikrásky, nebo sametové macešky, líbezné modřence, první narcisy anebo fialky, se kterými se velmi dobře kombinují.  Dokonalými partnery pro ně jsou tulipány, petrklíče anebo hyacinty, případně krokusy. Macešky a sedmikrásky můžeme klidně nechat vyniknout i sólo. Jednotlivé rostliny kombinované do nejrůznějších váziček či ozdobných nádob zazáří zkrátka na každém stole, na policích nebo okenních parapetech.

Jarní výzdoba nebude vyžadovat ani naši přílišnou péči, pouze včas vyměníme vodu anebo odstraníme odkvetlé kvítky. Bohatý výběr materiálu z jarních květin můžeme doplnit i květinami, které jsou celoročně k dostání. Například v aranžovací modré misce si vytvoříme opěrný základ za dvou stonků bambusu a mezi ně vsuneme několik květů zeleného cymbidia. Horní zjemňující linii vytvoříme z dostatečného množství krásně nakvetlých modřenců, tak jak to vidíte na obrázku. Pak už jen pravidelně kontrolujeme, zda má aranžmá dostatek vody.

Červená a zelená – tato barevná kombinace se zvlášť u květin nikdy neomrzí. Z malinově růžových kvítků sedmikrásek umístěných v průhledných zelených skleničkách zaručeně vznikne velmi působivé aranžmá vhodné na okenní parapet.  Velmi něžné duo se nám podaří vytvořit z bílých květů macešek v doprovodu s růžovobílými květy žíhaných růžových poupat. Bílá vázička pak tento celkový dojem ještě umocní.

Jaro je fascinujícím ročním obdobím, kdy všechno začíná ožívat a hlásí se o své místo na slunci.  Jistě i my vyrazíme na příjemnou jarní procházku, ze které si můžeme domů přinést řadu různých druhů květindřevin, které právě na jaře vykvétají. Některé najdeme ve volné přírodě, jiné na zahradě, ale všechny přinesou jaro i k nám domů.

Text: Zuzana Bohdalová

5.3.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist