Jaro už se blíží

Jen co vysvitne sluníčko na obloze, hned máme pocit, že to letošní jaro už musí přijít každým týdnem, ne-li každým dnem. Hřejivé sluneční paprsky nás zalévají optimismem, že už to dlouho nebude trvat a my se konečně dočkáme vytouženého jara. A stejně tak, jak sluníčko vytahuje nás z našich příbytků ven, vytahuje na světlo i pomalu klíčící rostliny z půdy.
pri-udrzbe-zahonu-davejte-pozor-na-klicici-nebo-jiz-kvetouci-cibuloviny.-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: Lucie Peukertová

V probouzejících se zahradách se nejdříve začínají objevovat něžné a okouzlující cibuloviny zářící všemi barvami. Jejich působení nás nabíjí pozitivní energií, a když odcházíme ze zahrady zpět domů, nejraději bychom si tam přenesli všechnu tu kvetoucí krásu s sebou.

Po sněženkách, bledulích, krokusechprimulkách se začínají na záhonech objevovat narcisymodřence podpořené veselými barvami tulipánů. Všem těmto nádherným jarním květům pomáhají sluneční paprsky rozpoutávat zářivou hru barev. Při výsadbě cibulovin však můžete pomýšlet nejen na hru barev, ale také na hru s výškami. Pokud jste na záhon na podzim vysadili žlutě kvetoucí řebčíky královské (Fritillaria imperialis) ve společnosti tulipánůnarcisů čnících na silných lodyhách, k podpoření výškových rozdílů to postačí.

Dvojice barev modrá a oranžová, stejně jako fialová a žlutá jsou barvy komplementární, což znamená doplňkové. Stejně tak je tomu i s červenou a zelenou. Takže právě při výsadbě cibulovin s květy v těchto barvách hustě k sobě vznikne ten okouzlující kontrast. A právě to zcela jistě zaujme každého hned na první pohled.

Pokud byste raději takovou kvetoucí nádherou cibulovin chtěli vyzdobit terasu, samozřejmě je možné vytvořit z nádob jimi osazených krásnou kompozici. Jestliže zvolíte do nižší misky modřence s violkami ostruhatými nebo se sedmikráskami ve fialové, modré a bílé barvě, dojem slunce svítícího nad nimi dosáhnete výsadbou žlutých tulipánů. Při tak pestré výsadbě by ale cibuloviny měly rozhodně být v nádobách decentních barev.

♣TIP PRO VÁS♣
A na závěr máme pro vás jednu radu. Zatoužíte-li vysadit v zahradě záhon s nejrůznějšími odrůdami, a druhy, dejte všechny cibuloviny do společné nádoby a v ní je promíchejte.  Do země pak budete vysazovat cibule zcela nahodile, což vytvoří ve výsledku záhon působící zcela přirozeným dojmem.

Text: Zuzana Bohdalová

7.3.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist