Je čas na rekonstrukci trávníku

Brzy z jara není na okrasné trávníky moc hezký pohled. Zima či mrazy si vybraly svou daň v podobě celých vylysalých ploch, jinde porost vlivem těžké nepropustné půdy a příliš zhutnělého povrchu sotva žije a naděje, že pomůže vertikutace, je malá. Jak postupovat, když je třeba z gruntu provést rekonstrukci trávníku?
shutterstock_1147897160.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Vytvořit a udržovat okrasný trávník je jednou z nejnáročnějších zahrádkářských disciplín. Chcete-li ho mít opravdu krásný a hustý, stojí to hodně času, hnojení, postřiků a vody. Častou chybou je, že se při zakládání travnaté plochy šetří nebo postupuje ryze amatérsky. I když takový trávník několik let po založení dobře prospívá, časem může dojít k jeho regradaci. Pojďme se podrobně podívat na příčiny problémů intenzivně pěstovaných zelených ploch a jejich řešení.

Chyba č. 1

Při tvorbě zahrad se často prohodí vrstva podorničí s ornicí. To znamená, že se kvalitní ornice uloží vlastně tam, kam patří podorničí. Pak je problém hned na světě. Aby zde vůbec mohl vzniknout nějaký trávník, je toto podorničí překryto jen slabou vrstvou ornice nebo trávníkového substrátu, takže travní rostlinky koření poměrně mělce. Časem trávník přestane fungovat, bez dodávky živin ztrácí barvu i správnou hustotu, nedostatek vody je zřejmý už během několika málo dnů.

Čtěte také:

Jako jednoznačný důvod postupné degradace okrasného trávníku je špatné rozložení vrstev. Podorničí totiž obsahuje vysoký poměr jílu, mnohdy kamenné drtě a zcela postrádá organickou hmotu, na kterou se váže vlastně veškerý půdní život. Navíc neobsahuje žádné živiny. Tato vrstva je jednoduše řečeno „mrtvá“, takže neumožňuje založení žádného vegetačního prvku tak, aby byl dlouhodobě funkční.

S těmito podmínkami si poradí spíše některé opravdu nenáročné dřeviny, trávník je ale náročný v mnoha ohledech a do takových podmínek se nehodí.

Chyba č. 2

Dalším důvodem pro rekonstrukci trávníku může být použití nevhodného typu vegetační vrstvy pro založení trávníku. Mnohé firmy míchají dle vlastní receptury trávníkové substráty, které se pro vývoj trávníku perfektně hodí. Obsahují kromě ornice a kompostu také příměs písku, která zaručuje dobrou propustnost pro vodu a vzduch, což je pro trávník opravdu důležité.

Tento substrát je ovšem mnohdy poměrně drahý, takže pokud se při výběru substrátů rozhodujete pouze na základě ceny, zřejmě si ho nevyberete a dáte přednost jinému materiálu. Pokud jste zvolili některý z nevhodných typů, který obsahuje jílové částice a zcela postrádá písek, možná vás za čas čeká problém s nadměrným zhutněním horní vrstvy trávníku.

Na první pohled se možná zdá, že se nejedná o žádný velký problém, ale pokud se po trávníku často pohybujete, stlačujete vrchní vrstvu substrátu, takže se z obsaženého jílu vytváří jílová krusta nepropustná pro vodu a vzduch. Na trávníku se při dlouhodobých deštích mohou tvořit kaluže, v horkém létě naopak mohou vznikat praskliny. Okrasný trávník tímto způsobem přestane fungovat a bude vyžadovat razantní zásah.

Chyba č. 3

Nedostatečná péče se může skrývat za dalším důvodem, proč okrasný trávník připomíná spíše ruderální porost než krásně zelený koberec. Intenzivně udržovaný porost totiž vyžaduje kromě pravidelné seče také vertikutaci, hnojení, zálivku a postřik proti plevelům. Někdy je třeba zasáhnout pískováním nebo jinými postupy.

Pokud se o trávník přestanete úplně starat a pak si vzpomenete, že byste ho opět rádi zapěstovali do původní podoby, budete muset vynaložit hodně času a finančních prostředků, abyste toho dosáhli.

Pokud trávník zcela degradoval, je na zvážení, zda neprovést celkovou rekonstrukci, která bude mít okamžitý efekt a navíc bude cenově přibližně stejná jako postupná péče a snaha o obnovu, která může trvat i déle jak dva roky.

Jak na rekonstrukci trávníku?

Jak už bylo řečeno, rekonstrukci rozlišujeme celkovou a částečnou. Při té celkové se rekonstruuje celá travnatá plocha. Většinou spočívá buď v radikálním provzdušnění spojeném s pískováním a celoplošným dosevem, které se ovšem musí opakovat každý rok i v rámci tří po sobě jdoucích let, nebo se rovnou odstraní celý travní porost a trávník se založí výsevem nebo pokládkou koberců úplně znovu.

Postup rekonstrukce vždy záleží na současném stavu trávníku a také na tom, jak dlouho jste ochotni čekat na obnovu trávníku. Pokud jste netrpěliví a chcete se dočkat skvělého trávníku ze dne na den, bude asi nejvhodnější pokládka trávníkových koberců.

Pokud je trávník třeba zrekonstruovat jen částečně, nemusíte se bát ani výrazných finančních dopadů. Většinou se jedná třeba o lokální provzdušnění spojené s pískováním a dosevem. I při rekonstrukci travnaté plochy nezapomeňte na pravidelné hnojení, trávník bude potřebovat při radikálním zásahu dostatek živin.

 

20.4.2022 4:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist