Je čas na rekonstrukci trávníku

Také váš trávník vypadá po zimě jako po boji? Těžká jílovitá půda, nepropustné podloží, silně zhutněný trávník a plno jiných neduhů může potrápit nejednoho majitele okrasného trávníku. V těchto případech vertikutace s hnojením většinou příliš nepomůže, na řadě je částečná nebo celková rekonstrukce, která vašemu trávníku vdechne nový život.
shutterstock_1147897160.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Okrasný trávník je korunou krásy každé zahrady, kde je na prvním místě okrasný aspekt. Ovšem někdy se při zakládání travnaté plochy výrazně šetří nebo prostě jen chybí dostatečné informace k tomu, aby vznikl kvalitní trávník.

Takový porost pak může fungovat několik let poměrně dobře, ale časem se může vše pokazit. Pojďme se společně podívat na to, čím může dojít k postupné degradaci travnaté plochy.

Problém číslo 1

Při tvorbě zahrad se často prohodí vrstva podorničí s ornicí. To znamená, že se kvalitní ornice uloží vlastně tam, kam patří podorničí. Pak je problém hned na světě. Aby zde vůbec mohl vzniknout nějaký trávník, je toto podorničí překryto jen slabou vrstvou ornice nebo trávníkového substrátu, takže travní rostlinky koření poměrně mělko. Časem trávník přestane fungovat, bez dodávky živin ztrácí barvu i správnou hustotu, nedostatek vody je zřejmý už během několika málo dnů.

Jako jednoznačný důvod postupné degradace okrasného trávníku je špatné rozložení vrstev. Podorničí totiž obsahuje vysoký poměr jílu, mnohdy kamenné drtě a zcela postrádá organickou hmotu, na kterou se váže vlastně veškerý půdní život. Navíc neobsahuje žádné živiny. Tato vrstva je jednoduše řečeno „mrtvá“, takže neumožňuje založení žádného vegetačního prvku tak, aby byl dlouhodobě funkční.

S těmito podmínkami si poradí spíše některé opravdu nenáročné dřeviny, trávník je ale náročný v mnoha ohledech a do takových podmínek se nehodí.

tr-vn-k-se-po-rekonstrukci-d-rychle-do-kondice-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Problém číslo 2

Dalším důvodem pro rekonstrukci trávníku může být použití nevhodného typu vegetační vrstvy pro založení trávníku. Mnohé firmy míchají dle vlastní receptury trávníkové substráty, které se pro vývoj trávníku perfektně hodí. Obsahují kromě ornice a kompostu také příměs písku, která zaručuje dobrou propustnost pro vodu a vzduch, což je pro trávník opravdu důležité.

Tento substrát je ovšem mnohdy poměrně drahý, takže pokud se při výběru substrátů rozhodujete pouze na základě ceny, zřejmě si ho nevyberete a dáte přednost jinému materiálu. Pokud jste zvolili některý z nevhodných typů, který obsahuje jílové částice a zcela postrádá písek, možná vás za čas čeká problém s nadměrným zhutněním horní vrstvy trávníku.

Na první pohled se možná zdá, že se nejedná o žádný velký problém, ale pokud se po trávníku často pohybujete, stlačujete vrchní vrstvu substrátu, takže se z obsaženého jílu vytváří jílová krusta nepropustná pro vodu a vzduch. Na trávníku se při dlouhodobých deštích mohou tvořit kaluže, v horkém létě naopak mohou vznikat praskliny. Okrasný trávník tímto způsobem přestane fungovat a bude vyžadovat razantní zásah.

Problém číslo 3

Nedostatečná péče se může skrývat za dalším důvodem, proč okrasný trávník připomíná spíše ruderální porost než krásně zelený koberec. Intenzivně udržovaný porost totiž vyžaduje kromě pravidelné seče také vertikutaci, hnojení, zálivku a postřik proti plevelům. Někdy je třeba zasáhnout pískováním nebo jinými postupy.

Pokud se o trávník přestanete úplně starat, a pak si vzpomenete, že byste ho opět rádi zapěstovali do původní podoby, budete muset vynaložit hodně času a finančních prostředků, abyste toho dosáhli.

Pokud trávník zcela degradoval, je na zvážení, zda neprovést celkovou rekonstrukci, která bude mít okamžitý efekt a navíc bude cenově přibližně stejná jako postupná péče a snaha o obnovu, která může trvat i déle jak dva roky.

tr-vn-k-po-celoplo-n-m-p-skov-n-a-dosevu-.JPG

Zdroj: archiv redakce

V čem spočívá rekonstrukce trávníku?

Jak už bylo řečeno, rekonstrukci rozlišujeme celkovou a částečnou. Při té celkové se rekonstruuje celá travnatá plocha. Většinou spočívá buď v radikálním provzdušnění spojeném s pískováním a celoplošným dosevem, které se ovšem musí opakovat každý rok i v rámci po sobě tři jdoucích let nebo se rovnou odstraní celý travní porost a trávník se založí výsevem nebo pokládkou koberců úplně znovu.

Postup rekonstrukce vždy záleží na současném stavu trávníku a také na tom, jak dlouho jste ochotni čekat na obnovu trávníku. Pokud jste netrpěliví a chcete se dočkat skvělého trávníku ze dne na den, bude asi nejvhodnější pokládka trávníkových koberců.

Pokud je trávník třeba zrekonstruovat jen částečně, nemusíte se bát ani výrazných finančních dopadů. Většinou se jedná třeba o lokální provzdušnění spojené s pískováním a dosevem. I při rekonstrukci travnaté plochy nezapomeňte na pravidelné hnojení, trávník bude potřeba při radikálním zásahu dostatek živin.

Foto: Lucie Peukertová

21.4.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist