Je čas na výsev paprik

Papriky již řadu let patří k nejpěstovanějším druhům zeleniny u nás. Polovina ledna je vhodný čas, kdy se dá začít s jejím pěstováním, a to s výsevem. Kdo z vás nemá nakoupené osivo, měl by vyrazit na nákup. Oblastí původu paprik je Střední Amerika, kde byly papriky po staletí pěstovány tamními indiány. Ti papriky využívali jako léčivé rostliny. Původní formy paprik se vyznačovaly vysokým obsahem kapsaicinu, který je původcem silné pálivosti i u některých odrůd dnešních paprik. Až při kolumbovských výpravách se dostaly papriky do Evropy, konkrétně do Španělska, odkud se jejich pěstování rozšířilo dále východním směrem.
shutterstock_681869419-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Převažující odrůdy dnešních paprik

Dnešní odrůdy sladkých paprik se ale začaly objevovat až mnohem později, to je v 19. století. Současný sortiment paprikového osiva je opravdu pestrý, jen některé však patří k těm nejoblíbenějším. Je to například Capsicum Annuum – paprika roční, dále okrasné formy Capsicum baccatum, Capsicum chinense z nichž nejpálivější je Habanero a chilli papričky, jimž se říká také kayenský pepř – Capsicum frutescens.

Hybridní odrůdy paprik

Vzhledem k tomu, že hybridní odrůdy paprik jsou odolnější vůči chorobám i škůdcům a navíc mají vyšší výnosy a dobře odolávají nepříznivým klimatickým podmínkám, pěstují se stále častěji. Teplo, bohatá zálivka a dobrá výživa, to jsou podmínky pěstování, za kterých se nejlépe projeví jejich skvělé vlastnosti. CYNTHIA F1 má převislé špičaté plody, které jsou určeny pro přímý konzum. BEJA F1 je hybridní odrůda vyznačující se trojúhelníkovitými plody s třemi komorami. BEATRIX F1 má plody také trojúhelníkové, určené pro přímý konzum. K velmi výnosným odrůdám patří DEMETERA F1. K poloraným hybridním odrůdám vhodným pro pěstování ve sklenících a fóliovnících řadíme odrůdy GARNET F1 a PARADISE F1 s kvadratickými plody.

Pěstování paprik

Papriky vyžadují lehké záhřevné půdy bohaté na živiny, s vysokým obsahem humusu.  Mají vysoké nároky na závlahu. Pěstování pod fólií nebo ve skleníku je u nich zárukou velkého výnosu a kvality plodů. S výsevem paprik lze začít již v polovině ledna. Je potřeba zajistit optimální teplotu pro klíčení, která je 25 až 28°C. Na venkovní plochy papriky vysazujeme až po „zmrzlých mužích“, a to v půlce května. Do chráněných prostor lze papriky přesazovat už od dubna. Aby se rostliny neoslabovaly, je vhodné odstranit z rostlin první plody.

Text: Zuzana Bohdalová

22.1.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist