Jedlá zahrádka jako třešnička na dortu každé zahrady

Samozásobitelství možná nabude na aktuálnosti, až se ukáže, jak s našimi peněženkami zamává korona krize. Zasaďte se na zahradě dostatek ovoce a zeleniny, abyste nemuseli spoléhat jen na vnější zdroje. Navíc vlastní výpěstky mají výhodu v každé době: že znáte původ a nemusíte se obávat, chemických reziduí, tak jako u kupované produkce.

Jedlá zahrádka jako třešnička na dortu každé zahrady
Jedlá zahrádka jako třešnička na dortu každé zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Samozřejmě, že více možností při tvorbě jedlé zahrady umožňuje prostorná zahrada, ale své jistě odvedou i bylinky za oknem nebo drobné ovocné v květináči na malé městské terase.

Pěstování vlastních jedlých rostlin je navíc skvělou terapií. Při péči o rostliny si totiž velice příjemně odpočinete. Kouzlo vlastní sklizně spočívá především v tom, že víte, co za přípravky jste použili při pěstování daných rostlin.

V současné době vede trend ekologického pěstování rostlin, při kterém hrají důležitou roli přípravky na biologické bázi. Hnojiva i látky používané na ochranu rostlin neobsahují žádné syntetické příměsi, takže se perfektně rozloží a nehrozí, že spolu se sklizní si na talíř připravíte nějaká ta chemická rezidua.

do-jedl-zahrady-ur-it-pat-i-drobn-ovoce-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co je jedlý les?

Permakulturní zahradníci rádi využívají prostor na maximum. Důkazem toho je například správně založený jedlý les, který nemusí chybět ani na vašem pozemku. Je pro něj typické patrovité uspořádání rostlin, které využije každičký kus pozemku.

Nejvyšší patro obsadí ovocné stromy, na ně navazují v nižších patrech i na porostních okrajích jedlé keře. V nejnižším patře pak rostou jedlé byliny nebo drobné ovoce, vysadit lze samozřejmě i jedlé liány.

Do jedlého lesa si tak můžete vysadit různé ovocné dřeviny, které vyžadují podobné podmínky pro růst. Pokud sortiment zvolíte správně, můžete z lesa sklízet během celé sezony.

Co do jedlého lesa vysadit?

V nejvyšším patře mohou převládat různé staré odrůdy jabloní a hrušní, z nichž sklidíte plody určené nejen pro konzumaci začerstva, ale které se budou hodit i pro následné zpracování na křížaly, marmelády či povidla. V nejvyšším patře se mohou kromě zmíněných ovocných druhů vyskytovat také oskeruše, slivoně, třešně či ořešáky královské.

Na porostním okraji se bude dobře dařit trnkám, růžím šípkovým nebo třeba muchovníkům a mišpulím. Do polostinného podrostu s kyselejší půdou lze vysadit borůvky chocholičnaté. V nejnižším patře mohou růst například jahodníky, brusnice, klikvy nebo různé stínomilné byliny.

form-ln-zeleninov-zahrada-m-e-b-t-opravdu-kr-sn-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Bylinkoviště nebo jen bylinkový záhon?

Asi nikoho nepřekvapí, že bylinky stále stoupají na popularitě u široké veřejnosti. Nejen že se jedná o vesměs vzhledově atraktivní rostliny, ale zároveň umožňují i široké uplatnění v kuchyni, při výrobě domácí kosmetiky i při oblíbené aromaterapii.

Bylinkoviště může mít plochu třeba několik desítek metrů čtverečních, ale pro menší rodinu vystačí i bylinkový záhonek o ploše jednoho metru čtverečního.

Předem si rozmyslete, k jakému účelu budete rostliny pěstovat. Zatímco někomu bude vyhovovat záhonek s kořeninovými druhy, jiný ocení zase lékárenskou výsadbu určenou pro přípravu přírodních léčiv. Naprosté většině bylinek vyhovuje dobře oddrenážovaná půda s vyšším obsahem štěrku, ve které nestojí ani po zimě voda a plně osluněné stanoviště.

Bez zeleninové zahrádky to nepůjde

Nic nemá tak velkou tradici jako klasické zeleninové záhony. S těmi byste se setkali již před dávnými generacemi, protože právě tyto záhonky měly rodinu zásobit potravou po co nejdelší období.

Pojetí současných zeleninových výsadeb se poměrně dost liší. Jako zeleninovou výsadbu lze pojmout klidně i samotný kompost, který osázíte okurkami, dýněmi či řepou.

Permakulturní pěstitelé zase prosazují pěstování zeleniny v druhově bohaté polykultuře, kde vedle sebe rostou druhy zeleniny i bylinek s odlišnými nároky na živiny. Velkou výhodou těchto praktických polykultur je minimální zátěž půdy, která se tak jednostranně nevyčerpá a není ji proto nutné každý rok hnojit vysokými dávkami hnojiv.

Při tvorbě zeleninových záhonů je dobré přeci jenom trošku plánovat dopředu a pokud možno si každý rok zaznamenat alespoň přibližný osazovací plán, ve kterém se dozvíme, kde byly vysazeny jaké druhy zeleniny. Je totiž prokázáno, že se některé druhy po sobě nesnesou a je dobré je během let navzájem prostřídat.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 06.04.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Kaštanová polévka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Polévky máme z vývaru a nebo krémové. Zkoušeli jste již kaštanovou polévku?

Jakon - sklízení a uskladnění

Jakon - sklízení a uskladnění

Vyrobte dětem skvělé patro na spaní bez vrtání do zdi

Patro na spaní pro děti v malém pokojíčku bez vrtání do zdí.

Patro na spaní

Výrobou patra na spaní pro děti v malém pokojíčku bez vrtání do jim určitě splníte sen.

Jak vyčistit filtr digestoře

Láďa Hruška představuje vychytávku, se kterou snadno vyčistíte filtr Vaší digestoře pomocí sody.

Recept na chutný zeleninový vývar s vařeným pstruhem

Zeleninový vývar si můžete vykouzlit i na ohni v kotlíku a perfektně ji můžete vylepšit vlastnoručně chyceným čerstvým pstruhem.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!