Jestřabina lékařská – zabírá i na cukrovku

Na loukách, březích řek a rybníků, také na rumovištích nebo podél polních cest roste tato méně známá léčivá bylina. Možná se vám bude líbit, a tak si ji třeba zasadíte i do své okrasné zahrady. Možná, že jakmile se dozvíte více o jejích léčebných účincích, začnete ji pěstovat ve velkém.

Jestřabina z čeledi bobovitých

Tuto rostlinu s latinským jménem Galega officinalis řadíme do čeledi bobovitých. Toto jméno rostliny pochází z řečtiny a znamená přinášet mléko. Je tedy úzce spojeno s léčivými účinky, které byly u této rostliny prokázány.

Rostlina vyrůstá ze silného oddenku, má mohutné lodyhy, které na svém konci nesou půvabné růžové hrozny květů. Jestřabina může mít své duté lodyhy vysoké od 40 až do 150 cm a má podél nich několik velmi dekorativních listů. Kopinaté listy jsou podlouhlé až čárkovité. I květenství mají dlouhé stopky. Tyto medonosné rostliny vídáme kvést od července do srpna.

Kam s nimi v zahradě

V zahradě se těmto rostlinám bude nejlépe dařit v přírodně laděných kompozicích a ve skalkách. Dávají přednost těžším hlinitým a vlhkým půdám s dostatkem vápníku a dalších živin. Při nedostatku vápníku je vhodné přihnojování ledkem amonným s vápencem anebo ledkem vápenatým.

Tyto rostliny jsou náchylné na vymrzání, takže je na zimu přihrnujeme. Kromě mrazových kotlin jestřabinám nevyhovují ani kyselé půdy.

Sběr a sušení rostlin

Pro léčebné účely se využívá celá nať. Ta se sbírá v době kvetení. Vyvarujte se jejího pozdějšího sběru, neboť po odkvětu již rostliny ze svých kořenů šíří do nati jedy. Prvním rokem sbíráme nať pouze jedenkrát za vegetační sezonu, v dalších letech už můžeme bylinu sklízet dvakrát nebo i třikrát.

Ve výšce asi 5 cm od země rostlinu odřízneme nebo odstřihneme. Než dáme bylinu sušit, odstraníme z ní zdřevnatělé a špinavé části. Zbylou nať nasekáme nadrobno a sušíme na stinném místě v jedné vrstvě. Nepřevracíme.

Léčebné využití jestřabiny

Jak jsme již předeslali v úvodu, jestřabina se využívá hlavně proti cukrovce a rovněž pro zvýšení tvorby mateřského mléka. Droga obsahuje kromě hořčinů, tříslovin a saponinů také galuteolin a galegin. A právě galegin funguje při snižování glykemie. Proto je nať jestřabiny přimíchávána do čajových směsí, které jsou doporučovány pro podpůrnou léčbu diabetu.

Dále patří jestřabina k jedněm z mála bylin, které jsou schopny povzbuzovat činnost mléčných žláz a zároveň tvorbu mateřského mléka. Léčebný extrakt z drogy je využíván také proti zácpě a pro zlepšení činnosti tlustého střeva. Léčí chronickou zácpu a navíc působí i močopudně. Zevně léčí droga kožní defekty například jizvy po prodělaných operacích. Aplikuje se ve formě mastí.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com 

10.1.2019 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist