Jiřinka

Jiřinka je hlíznatá rostlina která je právem označována jako královna podzimních zahrad. V současné době existuje na 20.000 hybridů. Některé se hodí na záhon, jiné jsou vhodné do skalek, další jsou vhodné do truhlíků či okrasných nádob. Pro zpřehlednění jsou rozděleny podle květu: sasankovité, kulovitě kvetoucí, jednoduché, leknínové, kaktusové, polokaktusovité, dekorační, náhrdelníkovité, pomponkovité, rozmanité, druhy Lilliput, jednoleté jiřinky. Mohou být jak nízké, tak vysoké. Bílá, žlutá, oranžová, růžová, červená, různé tóny fialové a dokonce téměř černá – to jsou základní barvy květů, které ovšem mají žíhané, dvoubarevné s odlišnou barvou lístků ve středu a na okrajích květů, proužkované ozdoby.Plodem jsou nažky.

Botanický název Dahlia
Kategorie Květiny
Čeleď Složnokvěté (hvězdnicovité)
Pěstování Jiřinky mají rády slunce, ale snesou i polostín. Půda by měla být hlinitá, výživná, propustná. Nesnáší přemokření. Množit můžeme výsevem nebo dělením. Hlízy do půdy vysazujeme od dubna do května cca 8 cm hluboko. Nízké druhy sázíme 5 cm hluboko do půdy.
Zajímavosti Původem z Jižní a Střední Ameriky.
Zdroj http://www.ceskestavby.cz/rostliny/jirinka-dahlia/
4.4.2012 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist