Jmelí jako symbol, léčivka i rostlinný jed

Věděli jste, že typický vánoční symbol, jmelí, je vlastně velký nepřítel rostlin, na kterých parazituje? Ano, ačkoli po jeho výhonech s bílými plody touží před vánočními svátky snad každý, věřte, že byste tuto rostlinku na své zahradě jistě nalézt nechtěli, parazituje totiž na mnohých druzích dřevin. Je to ale zároveň i rostlina léčivá, jen nepatří mezi ty úplně běžně užívané. Na co se hodí a na co dát pozor a proč je vlastně tak úzce spjatá s Vánoci?
v-nekterych-lokalitach-se-jmeli-vyskytuje-pomerne-casto-nektere-dreviny-jsou-jim-prakticky-obaleny-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Jmelí považovali za symbol už Kelti, jejichž kněží větvičky jmelí odsekávali zlatým srpem s přáním štěstí po celý rok. Druidové zase věřili, že jmelí vzniká na stromech po úderu blesku. Jak je vidět, tato poloparazitická rostlina byla už v minulosti opředena zajímavými mýty a jako symbol se používá dodnes.

V současné době nechybí prakticky v žádné domácnosti, přičemž se nejčastěji zavěšuje nad sváteční tabuli.

Nejčastějším zvykem spojeným se jmelím, je polibek pod jeho svazkem, kterým podporuje vzájemnou lásku a přináší štěstí. Největší moc mělo už v hluboké historii údajně jmelí pozlacené, které bylo bohatě obsypané bílými plody.

Léčivé i jedovaté

Jen málokdo ale ví, že je jmelí také léčivé, jen je to s ním trochu složitější než s běžnou bylinkou. Zatímco listy s měkkými vrcholky obsahují léčivé látky, plody jsou naopak jedovaté, takže se s touto rostlinou musí zacházet opatrně.

Pokud se rozhodnete pro jeho užití, vždy vše konzultujte s ošetřujícím lékařem. Sami si listy sušit nemusíte, sušenou rostlinu je možné zakoupit v lékárně nebo ve specializovaném bylinářském obchodě.

Proti stresu i jako regulátor krevního tlaku

Jmelí je poměrně všestranná léčivka. Podobně jako jiné rostliny dokáže regulovat krevní tlak, což znamená, že příliš nízký tlak navyšuje a ten hodně vysoký zase sníží. Pomáhá při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, zvláště účinná je prevence proti infarktu. Účinné látky totiž dokáží odstranit vápenaté usazeniny v cévách, které jsou tak mnohem pružnější a odolnější.

Lze ovšem vyzdvihnout i další léčebné účinky. Jmelí totiž snižuje také bolesti hlavy, odstraňuje následky stresu, podporuje imunitu a bylo dokonce zjištěno, že díky schopnosti brzdit dělení buněk, podporuje léčbu rakoviny. Byly také zjištěny jeho blahodárné účinky při léčbě ženské neplodnosti a při klimakteriu.

Většinou se jmelí užívá ve formě alkoholové tinktury nebo jemného prášku. Tinktura obsahuje poměrně dost účinných látek, proto se musí užívat s rozvahou, a to po kapkách po konzultaci s lékařem.

Kdy se sbírá?

Jmelí se za účelem sušení sbírá většinou v průběhu zimy nebo na jejím konci. Obsah léčivých látek údajně závisí na tom, na jaké dřevině jmelí roste. To nejkvalitnější najdete na hlohu, borovici či jabloni, na topolech ho raději nesbírejte vůbec. Sušené jmelí je možné zakoupit v obchodech.

Alkoholová tinktura ze jmelí

Ze sušeného jmelí je možné vyrobit tinkturu, která se užívá po kapkách dvakrát denně. Vzhledem k obsahu látek je její užití nutné konzultovat s lékařem, ne pro všechny pacienty se toto léčivo hodí.

Tinkturu připravíte zalitím několika lžic sušeného jmelí kvalitní pálenkou. Sušená hmota by měla být perfektně ponořená. Bylinu macerujeme měsíc na tmavém místě v patentové sklenici. Každý den je vhodné směsí zatřepat, aby se složky dobře propojily. Po uplynutí doby alkohol přecedíme do menší nádoby přes filtrační papír nebo husté plátýnko či několik vrstev gázy.

 

23.12.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist