Jochovec olšolistý – půvabný keř s nádhernými květy

Jochovec olšolistý (Clethra alnifolia), u nás méně známý keř, si zatím velkou oblibu vysloužil spíše na Slovensku. V létě, v průběhu července až srpna tyto keře potěší záplavou krásných vonných květů. Jedná se o opadavé listnáče střední velikosti, které se skvěle hodí i do našich zahrad.
jochovec-olsolisty-4-1100x618.png Zdroj: shutterstock.com

Nízké keře původem z Ameriky

Jochovce jsou původem ze Severní Ameriky, konkrétně z pobřeží na západě Ameriky. Rostou poměrně pomalu. Jochovce si získávají stále větší oblibu díky snadnému pěstování, příjemně vonícím květům a také díky vysokému stupni mrazuvzdornosti.

Jejich vanilková vůně láká opylující hmyz a drobné ptactvo. V Americe je často navštěvují kolibříci. Možná si tento keř oblíbíte i vy a brzy se pak objeví i ve vaší zahradě. Podle jednotlivých odrůd můžete vybírat keře s odlišným zbarvením květů.

Pěstební podmínky

Vzhledem k podobným půdním nárokům je možné jochovce vysazovat společně s kyselomilnými rostlinami, jako jsou rododendrony, vřesy a vřesovce nebo borůvky. Snáší dobře slunce, ale je možné je pěstovat i v polostínu. Bohatému olistění těchto keřů velmi svědčí, když nejsou v jejich blízkosti vysazeny žádné další keře, které by jim stínily. Jochovce mohou být vysazeny i jako solitéry, například v nízkých vřesovištích.

Čtěte také:

Nádherně kvetoucí druh Clethra alnifolia ‚Ruby Spice‘

Některá naše zahradnictví nabízejí variantu Clethra alnifolia ‚Ruby Spice‘ se světle zeleně zbarvenými lesklými listy a velmi nápadnými růžovo bílými květy. Květy nese rostlina na vzpřímených hroznech. Poupata jsou tmavě růžová. Odstín Ruby Spice má nejsytější růžovou barvu, která se u jochovce zatím podařila vyšlechtit. Navíc velmi příjemně sladce voní. Odtud vzniklo její anglické pojmenování summer-sweet.

Této odrůdě vyhovuje spíše polostín. Keře jsou plně mrazuvzdorné až do –34 °C. Výsadba je ideální pod stromy s vysokou korunou, která dostatečně propouští rozptýlené sluneční světlo. Půda jim vyhovuje dobře odvodněná, humózní, vlhká, živná a kyselá.

Nižší vzrůstem je Clethra alnifolia ‚Pink Spire‘

Podobně nápadné květy nabídne i druh Clethra alnifolia ‚Pink Spire‘. U této odrůdy jsou květy smetanově bílé, poupata mají lehce narůžovělý odstín stejně jako stonky květenství. Dorůstá výšky pouhých 0,5 až 1,5 metru.

Řez se doporučuje na jaře

Řez  jochovců není nutný. Keře běžně dosahují výšky od 0,5 do 2 metrů. Pokud ale potřebujete keř zmladit nebo prostříhat či vytvarovat, doporučuje se řez provést na jaře. Jochovce kvetou na nových výhonech, a tak snesou řez z jara, ještě před rašením. Řezem je možné docílit pěstování jochovce ve tvaru stromku.

Text: autorský článek Zuzana Bohdalová, Foto: Shutterstock.com 

17.8.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist