Kala: skvost v bytě i na zahradě

Kaly jsou vyhledávané pro své nádherné květy se zajímavě tvarovanými, velkými toulci. Některé druhy kvetou v zimě, jiné v létě. Obě skupiny mohou ozdobit byt, pestrobarevné letní kaly pak v sezóně i zahradu.

Kala: skvost v bytě i na zahradě
Kala: skvost v bytě i na zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Kala se podobá lilii, ale jde o samostatný rod Kala, který pochází z jižní Afriky, kde roste zcela nevázaně podle potoků v krémově bílé barvě. Křížením vznikly stovky kultivarů. Kala neboli Calla byla poprvé katalogizována v roce 1700, a nesprávně pojmenovaná podle slavného švédského botanika Carola. Později německý botanik Karl Koch tuto chybu našel a vytvořil nový rod Zantedeschia, ale název „kala“ se už uchytil a používá se dodnes. Kala je hlíznatá rostlina několika druhů z čeledi áronovité (Araceae), kam patří i kale podobné rostliny jako je antúrie nebo třeba zmijovec.

Ven, nebo dovnitř?

Mnozí lidé si při pěstování kaly představují nádherné svatební kytice z kaly a stále se diví, proč jim rostlina nekvete. Většinou je to tím, že rostlina nedodržuje správný rytmus růstu. Lidé často rostlinu zalévají po dobu celého roku naprosto totožným způsobem a neberou v potaz to, že potřebuje dobu vegetačního klidu. Vše souvisí s jejími domovskými podmínkami, kdy se střídají období sucha a dešťů. Různé druhy kal se liší nejen zbarvením květů, ale také životním cyklem podle toho, zda mají vegetační období v zimě a dobu odpočinku v létě a naopak. Kdo chce pěstovat kaly, musí se předem rozhodnout, jestli chce zimní krásku do bytu, nebo venkovní druh pro letní období. Podmínky pěstování se totiž liší. POZOR: Máte-li doma zvířata nebo malé děti, měli byste vědět, že kala obsahuje několik jedovatých látek, ale nejvýraznější je šťavelan vápenatý, který při dotyku poškozuje pokožku. Příznaky otravy při požití jsou pálení v dutině ústní, otoky, zvracení, žaludeční a střevní katar (křeče).

Bílá klasika do pokoje

Do skupiny pokojových kal patří bílá kala Zantedeschia aethiopica a její odrůdy či někteří kříženci. Je to poměrně robustní rostlina (listy i s řapíky jsou dlouhé i více než 100 cm) s nádherně vonícími, 10–20 cm velkými „květy“. Domovinou rostliny jsou bažinaté oblasti jižní Afriky, kde se pravidelně střídají období dešťů připadající na náš podzim a zimu a období sucha (naše jaro a léto). Tento svůj životní cyklus si rostlina zachovává i u nás. Proto je obdobím jejího růstu a kvetení v našich podmínkách zima, na léto rostlina zatahuje a přežívají podzemní dužnaté oddenky. Zůstane vlastně pouze srdíčko rostliny, respektive jen pár zelených lístků. Rostlinu pak lze umístit i do exteriéru zahrady. V létě je třeba rostlinu zalévat pouze mírně, ideální je pro hydroponické pěstování.

Barevné odrůdy do zahrady

Hlíznaté kaly jsou v poslední době vyšlechtěnou pozoruhodnou novinkou. Oproti dříve známým bílým odenkovitým kalám Zantedeschia aethiopica mají odlišný způsob pěstování. Shodný mají jen pěkný tvar květů a listy, které jsou však u hlíznatých kal dekorativnější a mnohdy s bělavými či růžovými skvrnami a mramorováním. Barevné hybridy vznikly křížením druhů Zantedeschia albomaculata, rehmanii a pentlandii původem z jižní Afriky. Jsou ideální pro řez květů vzhledem ke své trvanlivosti – vydrží zaručeně 14 dní, ale pěkným olistěním a květy jsou i působivou zahradní a kbelíkovou rostlinou. Dosahují výšky 50 až 70 cm. Barevná škála je již velmi pestrá a to od bílé, přes různé odstíny žluté, oranžové, růžové, červené až po téměř černou. Některé jsou zajímavě dvoubarevné, například ´Black Eyed Beauty´ je žlutá s výrazným temně purpurovým okem v jícnu.

Letní kaly na záhoně

Letní kaly vysazujeme do země až koncem května,  nakupujeme velké hlízy, protože kaly kvetou až ze vzrostlých hlíz. Lze je také předpěstovat nebo alespoň nechat narašit v domácích podmínkách, pak pokvetou mnohem dříve. Hlízy na předpěstování necháme v pokojové teplotě volně nebo mírně zasypané pískem. Každý den vlhčíme rozprašovačem. Během května narašené hlízy (dvoucentimetrové klíčky) zasadíme na zahradu do hloubky cca 5 cm pod zem do hnízd po 5-10 hlízách. Nepodceňujte substrát, měl by být propustný a dobře vyhnojený. Kaly musíte především v parném létě pravidelně zalévat, aby nedošlo k úplnému vyschnutí substrátu. Pokud je chcete okopat, musíte velmi opatrně, protože jsou hlízy i vlásečnicové kořínky velmi mělké. Okopávejte raději jen mezi řádky, jinak stačí vytahovat případné plevele. Během léta začnou kaly nakvétat, pak pravidelně přihnojujte tekutými hnojivy pro podporu květu i listu.

Kaly ve venkovních nádobách

Velký efekt poskytnou i kaly v květináčích na terase či na balkonu. Hlízy vysazujeme březnu, nejpozději v dubnu. Kala špatně snáší těsnou nádobu. Z nenápadné hlízy vyrůstá celý trs půlmetrových listů. Pokud je květináč malý, je možné, že kala nevykvete. Jakmile se objeví zelené listy, začněte je rosit, jinak začnou jejich konečky osychat a rostlina bude nevzhledná. Může to zdržet i kvetení. Jakmile se objeví první listy, začněte přihnojovat minerálními hnojivy. Na začátku sezóny potřebuje kala hlavně dusíkatá a při kvetení fosfátová a draselná hnojiva. Doba kvetení kaly není dlouhá, asi jeden měsíc. Květ se zpravidla objeví pouze na jednom výhonku, při dobrém zacházení na dvou.

Zimní spánek a množení

Po odkvetení zálivku ihned omezíme. Listy musí uvadnout samy. Vyjměte hlízu, očistěte ji od starých suchých listů a vložte do chladničky, zasypte suchým pískem nebo suchou rašelinou. Hlízy je lépe opatrně lámat. Někdy se při přesazování samy rozlamují a jejich kusy zůstávají v půdě. Po období klidu (pokud se půda znovu používá) vyrůstají malé kaly na nejméně očekávaných místech. Malý kousek hlízy s jedním výhonkem pokvete další rok znovu, pokud se s ním bude dobře zacházet. Nejlepším způsobem rozmnožování je dělení hlíz, které vytvářejí spoustu oček, které jednoduše odlomíte. Odlomenou část i matečnou hlízu zamažte rozdrceným dřevěným uhlím. Možný je ale také výsev ze semínek. Takto lze také vypěstovat i nevšední barevné kultivary, ale počítejte, že takto vypěstované rostlinky pokvetou nejdříve za tři roky.

TIP

Víte, co jste si koupili?

Internetové diskuse začínajících pěstitelů kal vypovídají o tom, že mnoho z nich nemá ujasněno, jaký druh těchto krásek vlastně pěstuje. Od toho se odvíjejí problémy s péčí o ně. Zdůrazňujeme tedy, že kala vám bude prospívat doma i venku jen tehdy, když budete vědět, zda máte zimní nebo letní druh. Pak už je jejich pěstování v podstatě velmi jednoduché, u venkovních kal do značné míry kopíruje pěstování u nás dobře známých jiřin.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování kal a lachenalií

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat kaly ve volné půdě i v květináči si představíme s panem inženýrem Václavem Joštem.

Pěstování méně obvyklých druhů zeleniny a trvalek

O pěstování méně obvyklých druhů zeleniny: listový celer, řapíkatý celer, černý kořen / Pěstování trvalek - kala, hosta

Jak vyčistit dno koupacího jezírka

Koupací jezírko by mělo zůstat vždy bezvadně čisté, a proto je potřeba ho čistit.

Co jsou to kořenové čističky odpadních vod a jak je můžete využít?

K čemu jsou dobré kořenové čističky odpadních vod? Kořenové čističky odpadních vod jsou typem čistírny odpadních vod, které ke svému provozu nepotřebují elektřinu.

Pěstování kaly

Pěstování kaly

Jaké rosliny pěstovat, když chováme kočku

Petr Herynek představuje rostliny, které jsou vhodné pro pěstování, pokud chováme v bytě kočku.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!