Kala

kala-zantedeschia-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Kala je hlíznatá rostlina která se podobá lilii. Okvětí existují v různých barvách. U mezidruhových hybridů se vyskytuje i barva krémová, růžové odstíny jsou díky úsilí šlechtitelů dovedeny až do odstínů karmínových a fialových. Mají dlouhé řapíky listy šípového tvaru.

Botanický název Zantedeschia
Kategorie Květiny
Čeleď Árónovité
Pěstování Různé druhy kal se liší nejen zbarvením květů, ale také životním cyklem podle toho, zda mají vegetační období v zimě a dobu odpočinku v létě a naopak. Kdo chce pěstovat kaly, musí se předem rozhodnout, jestli chce zimní krásku do bytu, nebo venkovní druh pro letní období. Podmínky pěstování se totiž liší.
Zajímavosti Pochází z jižní Afriky. Křížením vznikly stovky kultivarů. Kala neboli Calla byla poprvé katalogizována v roce 1700, a nesprávně pojmenovaná podle slavného švédského botanika Carola. Později německý botanik Karl Koch tuto chybu našel a vytvořil nový rod Zantedeschia, ale název "kala" se už uchytil a používá se dodnes. Kala také obsahuje několik jedovatých látek, ale nejvýraznější je šťavelan vápenatý, který při dotyku poškozuje pokožku.
Zdroj http://www.magazinzahrada.cz/rostliny/kala-skvost-v-byte-i-na-zahrade.html
4.4.2012 4:00
Více o tématu: Árónovité

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist