Kalistemon neboli štětkovec – exotická okrasná rostlina

Některé květiny jsou opravdu nádherné, ale názvy, které jsme jim dali, jejich nádheru nikterak nezdůrazňují spíše naopak. A právě kalistemon patří k těmto květinám. Jeho nádherná květenství netradičního tvaru bohužel dala vzniknout českému názvu štětkovec, i když ani angličtina, němčina a francouzština ho nepočastovala jiným názvem. V těchto zemích získal pojmenování podle štětky na lahve: Bottlebrush, Zilinderputzer a rince-bouteille.
kalistemon_shutterstock_1077052232-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Původem je tato krásná exotická rostlina z Austrálie. Jedná se o oblíbenou okrasnou rostlinu subtropických parků.  Snese pokles teplot až k nule ale není mrazuvzdorná, takže v našich podmínkách ji lze pěstovat v nádobách, které na zimu přesuneme do místnosti anebo do zimní zahrady.

Tvarem růstu je to jednoznačně keř, avšak starší rostliny v teplých krajích pěstovány neustále venku mohou dosahovat klidně výšky až 3 metry.  Kalistemon nádherně vypadá pěstovaný jako bonsai.  Ale to už je spíše záležitost pro specialisty.

Květy této kouzelné rostliny jsou štětkovitá květenství obvykle červené barvy.  Je prošlechtěn do několika odrůd.  Dnes je možné nalézt již tyto rostliny i v jiných barvách, například jemně žluté anebo sytější fialové.  Ve středozemí kvete v období mezi červnem a srpnem.  V našich podmínkách rozkvétá obvykle v pozdním létě.  Pokud jej pěstujeme v nádobě, rostlinu dáváme ven až po květnových mrazících. Vyžaduje kyselou zeminu, takže se štětkovci zavděčíte rašelinovým substrátem.  Množit lze odtrženými řízky s větevním kroužkem, takzvanou patkou v lednu až únoru anebo v průběhu léta.

Plody těchto rostlin jsou dřevnaté tobolky, které zůstávají na keřích po mnoho let. Zajímavostí je, že v buši, kde vznikají často požáry, se podle plodů určuje doba posledního požáru.  V Austrálii, zemi původu této rostliny, často vznikající požáry umožňují puknutí tobolek a tím pádem i výsev nových rostlin.

V našich zeměpisných šířkách se s kalistemonem, jinak nazývaným nitkokvět citronový (Callistemon citrinus) setkáme nejčastěji v zimních zahradách anebo jako s přenosnými případně pokojovými rostlinami.

Pokud chcete mít ve své sbírce opravdu exotickou rostlinu, zvolte právě kalistemon, jistě bude přitahovat na sebe pozornost a vy se budete moci pyšnit jeho krásou klidně i po celý rok, pokud vlastníte například zimní zahradu.

Mohlo by vás zajímat:

Mandevila – exotická novinka, která ovládne váš balkon

 

Text: Zuzana Bohdalová

16.5.2012 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist