Kam s krbovým dřevem na zimu

Máte-li ve svém obydlí krb, je nejvyšší čas připravit se na zimní večery. Abyste si mohli dostatečně užít sálavého tepla, je nutné doplnit zásoby kvalitního dřeva. Kam s ním, aby nepřekáželo, nehyzdilo zahradu a nebylo vystaveno dešti a sněhu?
palivove-drevo-krbove-drevo-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Zásobit se krbovým dřevem je důležité zejména proto, aby před použitím stihlo řádně vyschnout. Zpravidla si majitelé krbů nechávají navézt dřevo více jak na jednu topnou sezonu a pro takové množství topiva je již nutné přemýšlet o vhodném umístění. Dřevo by mělo být kryté proti sněhu a dešti, ale mělo mít možnost větrat a vysychat na vzduchu. Uzavřené místnosti, jako je garáž, nejsou právě ideálním místem. A pokud nechcete mít dům plný hmyzích návštěvníků, nenechávejte zbytečně velké množství dřeva ani v domě u krbu. Na potřebnou dávku dřeva si pořiďte pevnou a dostatečně velkou ošatku, která se vám bude pohodlně nosit i naplněnou dřevem.

Hledáme vhodné místo

Necháte-li si přivézt krbové dřevo na dvě až tři sezony, rázem máte na zahradě více jak čtyři kubíky dřeva. Kam s takovou kupou, aby nepřekážela, ale byla v potřebné chvíli po ruce? Především se vyvarujte snaze odklidit dřevo na vzdálené místo, kde nebude na očích. Čím dále od vstupu do domu si zdroj pro svůj krb dáte, tím nepříjemnější pro vás zimní zatápění bude. Věřte, že brodit se k němu závějemi, nebude právě chtěná bojová hra na zimní podvečery.

Pravděpodobně se budete snažit, aby vyskládané dřevo zahradu nehyzdilo. Polínka jsou přírodním materiálem a jako takové se do zahrady hodí. Nemusíte se proto bát krbové dřevo do stylu vaší zahrady zakomponovat. Nejjednodušším řešením je zhotovení stříšek v blízkosti domu. Budete-li si takovou vyrábět sami, neopomeňte, že musí být stříška zkosená, aby po ní snadno stékal déšť a tající sníh. Také nezapomeňte zajistit, aby dřevo nevlhlo od země. Stěna z krbového dřeva může být i součástí jiné zahradní stavby, jako je altán či stání pro auta. Neskládejte dřevo přímo k boku domu či garáže. U stěny by se dlouhodobě držela vlhkost, stejně tak hmyz žijící ve dřevě by škodil omítce domu.

Jaké dřevo se hodí do krbu?

Každé dřevo má jinou výhřevnost a jinak se při pálení chová. Proto je při nákupu krbového dřeva důležité dbát na správný výběr. Daleko menší výhřevnost má vlhké dřevo. Při spalování je většina tepla věnována na odpařovaní vody, navíc uvolňuje dým a dehet. Při takovém zátopu nebude večer u krbu příjemný a dlouhodobým zatápěním vlhkým dřevem si rychleji zanesete ohniště a komín. Ideální vlhkost dřeva nepřesahuje 20%, čehož dosáhnete, pokud necháte dřevo vysychat minimálně dva roky.

Ideální volbou pro zatápění v krbu jsou tvrdá dřeva, která mají dlouhou výhřevnost a díky rychlému vysychání se i lehce zapalují. Vybírejte proto raději dřevo buku, jasanu, dubu, habru či ovocných dřevin. Naopak se vyvarujte jehličnanům, které při spalování uvolňují pryskyřici – ta během zátopu nepříjemně vystřeluje a znečišťuje komín. Stejně tak se vyhněte dřevinám, které jsou bohaté na mízu, příkladem je javor. V žádném případě netopte chemicky ošetřeným dřevem a lisovanými dřevotřískovými deskami.

Pokud vám kamarádi či sousedé nabízí dřevo z břízy, topolu, lípy, vrby či akátu, které musí pokácet či prořezat, určitě se nabídce nebraňte. Jedná se o měkká dřeva, která hoří rychle, hodí se vám však na přípravu roztápěcích třísek.

Text: Lenka Malá

21.10.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist