Kamélie – krásky kvetoucí v zimě

Kamélie jsou synonymem krásy a něžnosti. K jejich popularitě také přispívá, že kvetou v zimě, která je na barevné květy velmi skoupá. Její pěstování ale není snadné. Poradíme vám, jak na to!
shutterstock_612826157-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Všechny květy kamélií jsou krásné, něžné a křehké. Některé jsou jednoduché, jiné plné, obvykle však jednobarevné – bílé, červené, růžové nebo se žlutým středem plným drobných tyčinek.

Nově vyšlechtěné odrůdy se už pyšní vícebarevnými květy. Například odrůda Elegans rozkvétá růžově a na okvětních plátcích má bílé pruhy. U některých plnokvětých kamélií můžeme dokonce vidět odlišné zbarvení vnitřních a vnějších okvětních plátků. Plnokvěté odrůdy nevoní, zato jednoduše kvetoucí kamélie vydávají slabou jemnou vůni. Jejich plody se dají popsat jako zelené kuličky velikosti višně a mají také dekorativní charakter. Po dozrání se rozpuknou v zajímavou trojcípou hvězdičku.

Zajímavost! Kamélie japonská (Camellia japonica) a kamélie čínská (Camellia sinensis) známá také jako čajovník jsou blízké příbuzné. Zajímavé je však spíše to, že kamélie japonská je mnohem hojněji pěstována v Číně než v Japonsku.

Náročné krásky

Vzhledem k tomu, že jsou kamélie velmi citlivé na všechny prudké změny, považujeme je za citlivé rostliny a jejich pěstování není zrovna snadné. Reagují jak na prudké výkyvy teplot či  vlhkosti, tak na rozdíly v intenzitě osvětlení. Pokud na své kvetoucí rostlině nechceme přijít o krásné květy, nesmíme ji vystavit ani změně orientace. Keře kamélií na všechny tyto nežádoucí změny reagují opadem poupat.

Květy nasazuje od ledna do dubna, může ale vykvést i v létě. Během kvetení jí vyhovují jí nižší teploty mezi 5–15 °C, takže je ideální rostlinou do zimních zahrad nebo na chladných chodeb. Květů se můžete dočkat i ve vytopeném panelákovém bytě, ale pěstujte jí dále od topení, na světlém místě s rozptýleným světlem, nejlépe na okně orientovaném na sever či východ.

Potřebuje mírně kyselou půdu, používejte substrát pro kyselomilné pokojové rostliny nebo pro rododendrony a azalky. V zimě kamélie pravidelně přihnojujeme hnojivem bez obsahu vápníku. Dopřáváme jim pravidelnou zálivku, aby substrát zůstal stále vlhký, a jelikož má ráda vyšší vzdušnou vlhkost, rosíme. Při svědomité péči tyto nádherné rostliny poskytnou svým pěstitelům radost z okouzlujících květů.

Úžasné výstavy kamélií

Každoročně se na mnoha místech u nás ale i v zahraničí konají populární výstavy kamélií. Například v březnu se veřejnosti otevírají skleníky Květné zahrady v Kroměříži. Na Česko-saskou výstavu kamélií se můžete vydat na zámek Zuschendorf v Pirně v Německu. Křehkou krásu kamélií vám také představí zámek v Rájci nad Svitavou nebo Strahovský klášter v Praze. Doufejme, že se jejich brány příští rok zase otevřou.

 

18.12.2020 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist